Jak spłacać długi z niskiej emerytury lub renty?

Autor ,

Polscy seniorzy bardzo często stają przed dylematem ograniczania codziennych wydatków na życie przy jednoczesnym radzeniu sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych. Z zobowiązaniami mierzy się aż 2,88 mln osób powyżej 65 roku życia. W ich trudnej sytuacji najważniejsze to nauczyć się rozmawiać o problemach związanych ze spłatą zobowiązań i małymi krokami zacząć wychodzić na finansową prostą.

„Mam niewielką emeryturę, która przez długi czas wystarczyła mi na życie z miesiąca na miesiąc. Niestety skusiłam się na zakup drogiego sprzętu i teraz mam kłopot ze spłatą. Jest mi wstyd, że dałam się namówić na taki zakup, dlatego ukrywam długi przed bliskimi i nie wiem jak rozmawiać z firma windykacyjną” – mówi pani Wanda, 68-latka z woj. lubelskiego.

- Niebezpieczeństwo niesie za sobą zatajanie kłopotów w spłacie zobowiązań. Bliscy, czy to w rodzinie, czy wśród przyjaciół, mogą stanowić nieocenione wsparcie. Często rozmowa uświadamia nam, że długi ma wiele osób z otoczenia, ale małymi krokami z nich wychodzą. Każda rada, która motywuje do spłaty zobowiązań, jest cenna. My także, jako firma windykacyjna, oferujemy wsparcie podczas wychodzenia z długów i bardzo niskie raty, nawet od 25 zł miesięcznie. Wszystko po to, aby osoby starsze znowu mogły cieszyć się spokojem – mówi Paweł Branecki z Kredyt Inkaso. 

W Polsce, na koniec 2018 roku, w grupie seniorów powyżej 65 roku życia zadłużonych było 2,88 mln osób. Seniorzy posiadają zadłużenia zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych. Według danych BIK średnie zadłużenie wynosiło 10 614 zł na osobę. 
Co ciekawe osoby starsze korzystają z całego wachlarza oferty finansowej. Spłacają kredyty konsumpcyjne (20,56 mld zł), mieszkaniowe (7,27 mld zł), karty kredytowe (1,19 mld zł) oraz limity debetowe (1 mld zł). Seniorzy mają udział we wszystkich rodzajach kredytów, jednak aż 68,5 proc. łącznego zadłużenia z tytułu kredytów bankowych stanowią kredyty konsumpcyjne.
W grupie seniorów, według najnowszych danych BIK, liczba niesolidnych dłużników wynosi 365,5 tys. osób i stanowi ona 13,1 proc. udział w całej grupie osób, które nie spłacają należności w terminie. W efekcie, mimo zadłużenia, seniorzy wypadają dość dobrze na tle pozostałych grup. Mniej niesolidnych dłużników jest jedynie wśród najmłodszych w wieku 18-24 lata i jest to 5,4 proc. 

Osoby starsze najczęściej realizują na kredyt potrzeby związane ze zdrowiem, ale też wspierają młodszych w rodzinie. Jednocześnie seniorzy nie chcą mieć nieopłaconych należności, bo chcą wywiązywać się ze zobowiązań.

O czym warto pamiętać, chcąc wyjść małymi krokami pokonać długi?

Bezpieczne pożyczanie. Warunkiem wyjścia z długów, jest bezpieczna umowa pożyczkowa, w której nie ma niekorzystnych zapisów. Umowa, a tym samym wysokość pożyczki i jej rata, powinna być dostosowana do comiesięcznych wpływów osoby starszej. Zobowiązanie dostosowane do portfela seniora pozwala na łatwiejsze uporanie się z ratami pożyczek. 
Rozmowa o finansach. Rodzina, przyjaciele, ale także osoby pomagające osobom starszym, mogą służyć radą także w kwestii finansów. W kolejnym kroku warto porozmawiać z ekspertem firmy windykacyjnej, który podpowie, jak można wyjść ze zobowiązań. Nie warto unikać rozmów o problemach z wyjściem z zadłużenia. Długi nie powinny być tematem tabu.
Regularna spłata. Nawet niewielkie kwoty, ale wpłacane regularnie zmniejszają długi. Ważne, aby nie unikać obowiązku spłaty rat zaciągniętych pożyczek i kredytów, gdyż narastające zobowiązania są trudne do udźwignięcia. 

Seniorzy, którzy powoli wychodzą z długów i nie chcą paść ofiarą wyłudzeń, mogą także skorzystać z narzędzia BIK, które m.in. chroni przed wyłudzeniem kredytu czy pożyczki i czuwa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. W momencie próby wyłudzenia narzędzie powiadamia SMS-em lub mailem. Wysyła tzw. Alerty BIK.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: emeryt

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU