Jak utrzymać rodzinę, cieszyć się życiem i spłacać długi? Ta sztuka jest możliwa!

Autor ,

Nawarstwiające się długi to ryzykowna droga, która może zachwiać stabilnością domowych finansów i dobrostanem rodziny. Niestety, Polacy coraz częściej chcą zapewniać rodzinie wysoki standard życia kosztem regularności w spłatach kredytów.

„Mamy z żoną kredyt hipoteczny, którego spłata jest dla nas priorytetem. Jednak niespełna rok temu kupiliśmy na kredyt samochód i bardzo opornie idzie nam płacenie rat. Okazało się, że kolejne, comiesięczne obciążenie stawia nas przed wyborem: obowiązki czy przyjemności. A trudno odmówić sobie wyjścia do kina, wyjazdu na ferie czy nowych ubrań. Nie ukrywam, że od dłuższego czasu mam ochotę spłacać długi „w kratkę”. Z drugiej strony powiadomienia o niezapłaconych ratach burzą wewnętrzny spokój w naszym domu. Nie wiem, jak wybrnąć z tej sytuacji” (38-letni Przemysław, Poznań).

- Rodziny w Polsce chcą żyć na coraz wyższym poziomie. Ważne stało się nie tylko posiadanie, ale również atrakcyjnie spędzone wakacje, ferie, bogate w prezenty święta. Jednak w sytuacji, gdy większość zakupów rodzinnych finansowana jest z kredytu lub pożyczek, można dostać zadyszki w ich spłacie. Rozumiemy to, dlatego oferujemy od jednego do trzech miesięcy wakacji kredytowych - miesiące bez spłaty, które przeznaczyć można, chociażby na jesienny wypad w góry, białe ferie albo święta z prezentami – mówi Paweł Branecki z Kredyt Inkaso.

To, że Polacy chcą żyć ponad stan potwierdzają badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że niemal co czwarty badany (23 proc.) jest gotów usprawiedliwić zaległe długi, chęcią zapewnia rodzinie odpowiedniego poziomu życia. Na liście powodów, które usprawiedliwiałyby niepłacenie bieżących zobowiązań obok zdarzeń losowych takich jak choroba (45 proc.), badani wymieniają także zbyt niskie zarobki (35 proc.), niskie emerytury i renty (22 proc.) oraz utratę pracy (20 proc.). Część z badanych (12 proc.) wskazuje na konieczność pomagania rodzinie.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że średnia wartość zaległego zobowiązania w grupie wiekowej od 35 do 44 lat wynosi 31 179 zł, a w grupie od 45 do 54 lat długi wynoszą aż 37 560 zł. Liczba niesolidnych dłużników wynosi zaś odpowiednio 706,9 tys. i 546,7 tys. Łączny udział wśród niesolidnych dłużników obu grup wynosi 44,9 proc.

Tymczasem odpowiedzialne podejście do spłaty kredytów to:

1. Stabilizacja w długim okresie. 

Nie sztuką jest żyć ponad stan, zadłużyć się i nie spłacać regularnie rat kredytów i pożyczek. Sztuką jest spłacać zobowiązania i tak zarządzać pozostałym budżetem, aby wystarczyło raz na mniejsze, raz na większe przyjemności. Tylko taka strategia pozwala na stabilizację rodzinnego budżetu i poczucie dobrostanu.

2. Wysoki poziom edukacji finansowej dzieci.

Warto pamiętać, że spłacając zobowiązania, dajemy dobre wzorce członkom rodziny. To szczególnie ważne, w kontekście danych o coraz bardziej zadłużających się młodych ludziach. Jeśli więc sami spłacamy długi, możemy oczekiwać od dorastających dzieci odpowiedzialności finansowej. Decyzje finansowe każdego z członków rodziny wpływają na jakość życia.

3. Harmonia rodzinna. 

Jedne dobre wakacje na kredyt, którego potem nie spłacamy, nie zapewni rodzinnego szczęścia. Radość z życia potrafią dać także spacery, wypady na rower, wspólnie spędzone wieczory przy grach planszowych. Za taki wspólnie spędzony czas nikt nie wstawi nam wysokiego rachunku, a oszczędzone pieniądze mogą iść na ratę. Co więcej, przy mądrym gospodarowaniu pieniędzmi z pewnością uda się zaplanować i wakacyjny wyjazd. Jest jeden warunek - analiza comiesięcznych wpływów i wydatków. Zlokalizowanie zbędnych kosztów sprawi, że opłacimy i ratę, i wyjdziemy z rodziną do kina. 


Zdrowe finanse wymagają odpowiedniego ustawienia priorytetów. Na samej górze powinny znajdować się zawsze zobowiązania. Dzięki temu zapewniamy sobie i dzieciom spokojny sen.

Naszym Klientom proponujemy od jednego do trzech miesięcy wolnych od spłaty rat. Pozwala to na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych ze świętami, feriami, wakacjami.

 

 

Jesteście zwykłymi złodziejami , bo nimi naprawdę jesteście.

dodany przez Adam Cynacewicz, 17-02-2020 17:52:57


KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: rodzina

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU