Finanse kobiet w Polsce

Autor ,

Kobiety „matkują” domowym finansom. Choć panie, wciąż nie zarabiają tyle co mężczyźni, to potrafią coraz lepiej spłacać zobowiązania i zmotywować partnera do oszczędzania. Wiele decyzji finansowych kobiet, podyktowanych jest dobrem rodziny.

Co ma kultura zarządzania pieniędzmi do miłości? Otóż bardzo wiele. Niemal co czwarta Polka bez chwili wahania zrezygnuje z zakupów dla siebie, jeśli konieczne są większe wydatki na rodzinę. Poza tym, aż połowa respondentek podejmie taką decyzję, jeżeli w grę wchodzą potrzeby dzieci – wynika z badania “Polaków Porftel Własny”, przeprowadzonego na przełomie lutego i marca br. przez Santander Consumer Bank.

Kobiety są zachowawcze, zwracają większą uwagę na promocje i okazje. Potwierdzenia należy szukać w wynikach badań Instytutu Badawczego GfK Polonia. Wynika z nich, że Polki podczas jednorazowej wizyty w centrum handlowym na zakupach spędzają nawet 120 minut. Polacy? Jedynie od 40 do 90 minut.

Wynagrodzenia idą w górę, ale wciąż powoli
Ostrożne podejście do finansów niejako wymuszają także kobiece płace. Te są wciąż niższe niż płace mężczyzn. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że wynagrodzenia kobiet są średnio o 16 proc. niższe niż mężczyzn. Natomiast w 2017 r. wskaźnik zatrudnienia kobiet w UE osiągnął rekordowy poziom 66,4 proc. 

Kobiety, są coraz częściej poszukiwanymi pracownikami (zwłaszcza przy rekordowo niskiej stopie bezrobocia, która w kwietniu br. wyniosła 5,6 proc.), jednak wciąż trudno im piąć się po stopniach kariery.
Według danych Komisji Europejskiej najgorzej z punktu widzenia kobiet sytuacja wygląda na szczytach biznesu. Jedynie 6,3 proc. stanowisk dyrektorów generalnych w głównych spółkach notowanych na giełdzie w UE zajmują panie.

Z analiz eksperckich płynie jeszcze jeden wniosek. Kobietom jest łatwiej zaplanować budżet domowy, gdy na utrzymanie domu zarabiają dwie osoby. Dla samotnej matki niskie zarobki oznaczają problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Prawie 60 proc. Polek uważa, że nie poradziłoby sobie z utrzymaniem rodziny w razie utraty pensji partnera – wynika z badań serwisu „Kobieta i pieniądze”. Dla co czwartej Polki gwarancję samodzielnego utrzymania bliskich stanowi pensja w wysokości od 4 do 5 tys. zł.

Zadłużona Polka między 35. a 44 rokiem życia
Ten poziom zarobków pozwala także na spłatę zobowiązań. A tych kobietom nie brakuje, choć analiza danych pokazuje, że po względem zadłużenia i tak Polki wypadają lepiej niż Polacy. Na 6 dłużników przypadają średnio 4 dłużniczki. Ze wspomnianych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i baz Biura Informacji Kredytowej wynika, że przeciętna zadłużona Polka jest między 35. a 44 i ma zadłużenie sięgające 22 609 zł.

Co jednak ważne. Otóż kobiety podejmują decyzję o zadłużeniu się zdroworozsądkowo. Raport pokazuje, że 6 na 10 kobiet z decyzją o pożyczce zwleka ponad tydzień. Co więcej, po zaciągnięciu kredytu ulgę odczuwa mniej niż co czwarta badana. Tymczasem aż 28 proc. mężczyzn, zamiast niepokoju o pomyślną spłatę, czuje ulgę po wzięciu kredytu.

Czy Polka potrafi pomnażać pieniądze?
Skoro kobiety ostrożnie się zadłużają, myślą o rodzinie i porównują ceny w sklepach, to nasuwa się pytanie, jakie postawy mają wobec oszczędzania. Z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia dla portalu Zafinansowani.pl wynika, że kobiety w poszukiwaniu oszczędności ograniczają przyjemności, kupują tańsze ubrania, ale także rzucają palenie. Aż 72 proc. kobiet chętnie odkłada pieniądze na później. Aż 60 proc. uważa, że mogą się one przydać na czarną godzinę. Jednocześnie aż 65 proc. marzy o realizacji marzeń, a dla 57 proc. pieniądze na koncie, to gwarancja bezpieczeństwa.

Spora grupa pań, bo 40 proc. deklaruje, że odkłada regularnie 10 proc. pensji. Nieco mniej, bo 34 proc. uważa, że udaje im się odkładać od 11 do 25 proc. pensji. Natomiast tylko 9 proc. deklaruje oszczędności na poziomie od 26 do 50 proc. wynagrodzenia. Oszczędności kobiet trafiają na rachunek oszczędnościowy, rachunek bieżący, lokatę, ale też do sejfu lub skarbonki. Samodzielnie oszczędza 41 proc. kobiet, z partnerem 31 proc., a trochę razem, trochę oddzielnie – 24 proc pań. Te wyniki pokazują, że w kwestii finansów coraz chętniej Polki biorą sprawy we własne ręce.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ


STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU