Seniorzy i ich portfel. Jak wyglądają finanse osób starszych w Polsce?

Autor ,

Liczba seniorów i rencistów stale rośnie. To grupa, która nie pozwala sobie na rozrzutność, ale często jest trampoliną kredytową dla młodszych pokoleń. Jednocześnie seniorzy są tradycjonalistami i tylko 3 proc. korzysta z bankowości mobilnej.

Ostatnio temat finansów seniorów odżył w mediach. Wszystko za sprawą zbliżających się wielkimi krokami wyborów i wypłaty tzw. trzynastki, jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów. W publicznej debacie pojawił się temat jakości życia seniorów, zasobności ich portfela, trudności w życiu od pierwszego do pierwszego.

Seniorzy solidnymi płatnikami. Jeśli nie płacą, to powód musi być ważny
Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku było prawie 9 mln seniorów, z czego 6,4 mln to osoby na emeryturze. Wysokość średniej emerytury w 2018 roku to 1860 złotych na rękę. Przy czym mężczyźni najczęściej otrzymywali 2177 złotych brutto, a kobiety 1065 zł brutto.
Te pieniądze idą na życie. Seniorzy są bardzo odpowiedzialną grupą i dobrze radzą sobie z zarządzaniem domowym budżetem. Jeśli zdarzają się kłopoty finansowe, to głównymi powodami jest spłata rat kredytów, choroby i oczekująca pomocy rodzina, a nie rozrzutność powszechna wśród młodszych - wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor w komentarzu do badań podkreślił, że przyczyną problemów finansowych seniorów jest zbieg kilku niesprzyjających okoliczności. W ich efekcie na zdarzający się co najmniej raz w miesiącu brak pieniędzy na opłacenie rat i rachunków skarży się co ósmy z 65-74 latków. Dla porównania w pozostałych grupach wiekowych Polaków to niemal co czwarta osoba.
W bazach Biura Informacji Kredytowej oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 349 tys. osób, które ukończyły 64 lata i mają przeterminowane o co najmniej 30 dni płatności na minimum 200 zł. Łącznie seniorzy zalegają na ponad 7,8 mld zł.

Tradycyjni, seniorzy nieufni wobec płatności mobilnych
Obraz polskich seniorów staje się pełniejszy, gdy dane o zobowiązaniach zestawić z danymi o podejściu seniorów do bankowości. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że zalewnie 57 proc. Polaków po 59 roku życia posiada rachunek w banku. Konto pełni jedynie funkcję miejsca, na które wpływa wynagrodzenie lub emerytura. Tylko 67 proc. seniorów wykonuje przelewy, 52 proc. – ma do tego kartę debetową, a 37 proc. – ma produkt w postaci lokaty.
Jeszcze niższa aktywność widoczna jest w bankowości mobilnej, z której korzysta 54 proc. Polaków ogółem i tylko 3 proc. seniorów. Badania wskazują jednak, że to raczej nie technologia jest problemem, ale samo podejście seniorów do nowoczesnej bankowości – większość po prostu nie chce z niej korzystać.

Oszczędności zagrożone wyłudzeniem
Niestety trzymanie pieniędzy w domu sprzyja oszustom. W ubiegłym roku metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” od osób starszych wyłudzono ponad 60 mln zł – wynika z szacunków Komendy Głównej Policji. Najwięcej pokrzywdzonych pochodzi z Warszawy i przylegających do niej powiatów. Seniorzy z tego obszaru stracili 22 415 767 zł, co stanowi ponad jedną trzecią strat w skali całego kraju. W Katowicach w ubiegłym roku ponad 6 mln zł straciło 246 osób. Z kolei w Krakowie oszukano co najmniej 174 osoby na kwotę ponad 4,5 mln zł.
To zjawisko pokazuje, jak istotna jest finansowa edukacja seniorów. Wciąż jest także ogromny potencjał, w tworzeniu dedykowanych produktów bankowych osobom starszym.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: seniirzy

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU