Niefrasobliwość, złe decyzje, wypadki losowe. Dlaczego Polacy nie płacą na czas zobowiązań?

Autor ,

Problemy finansowe zaczynają się często od niespodziewanych wydatków, na które nie jesteśmy przygotowani. Wystarczy jedna zła decyzja kredytowa lub zmiana sytuacji życiowej. Tymczasem kłopotom lepiej i łatwiej zapobiegać niż z nich wychodzić.

Z roku na rok liczba dłużników w Polsce rośnie, a wraz z nią kwoty zaległości. Oznacza to, że coraz więcej dorosłych osób nie radzi sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Najnowsze dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIG pokazują dynamikę zaległych zobowiązań z czerwca 2016 w stosunku do czerwca 2019. Z porównania wynika, że w ostatnich trzech latach najszybciej rosły długi osób powyżej 65 roku życia. Ich długi wzrosły o 50 proc. do kwoty 24 175 zł. Kolejną grupą z wysoką dynamiką niespłacalności w terminie stanowią najmłodsi w wieku od 18 do 24 – ich zobowiązania wzrosły o 46 proc. do kwoty 7 093 zł. Na trzecim miejscu pod kątem szybkości wzrostu zaległości, znalazły się osoby w wieku od 55 do 64 lat z 41 proc. wzrostem zobowiązań do kwoty 32 453 zł, a dalej osoby od 45 do 54 roku życia – ze wzrostem o 34 proc. do kwoty 37 560 zł.
Najlepiej z zadłużeniami radzili sobie 20- i 30-latkowie. Zaległość w obu tych grupach wzrastała wolniej niż w pozostałych. I tak skok o 21 proc. odnotowano wśród osób w wieku od 35 do 44 – ich średnia zaległość urosła do kwoty 31 179 zł. Najmniejszy, 19 proc. skok odnotowano w grupie osób od 25 do 34 lat – średnie przeterminowane zadłużenie w tej grupie wynosiło 16 873 zł.
W sumie liczba niesolidnych dłużników, w ciągu trzech lat liczba wzrosła o 22 proc. do 2,8 mln osób. Analitycy BIK wytypowali kilka przyczyn zadłużeń.

7 przyczyn kłopotów finansowych

Nieplanowane wydatki. Jedną z przyczyn kłopotów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań są nagłe i nieplanowane wydatki związane np. z naprawą samochodu czy zakupem nowej lodówki lub pralki w miejsce zepsutej.
Utrata pracy. Mimo dobrej sytuacji na rynku pracy niepodziewana utrata dochodu staje się często źródłem problemów finansowych i problemów ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają zaplecza finansowego pozwalającego na utrzymanie się do czasu znalezienia nowej pracy. Właśnie ta nagła utrata stałego dochodu przyczynia się do odkładania spłaty rat pożyczek i kredytów na późniejszy termin.
Kredyt za kredytem. Worek z problemami otwiera także przeszacowanie własnych możliwości w kontekście spłaty zobowiązań. Niestety Polacy mają w swoim portfelu pożyczkę, kredyt i kartę kredytową. Kiedy pojawiają się kolejne potrzeby np. chęć wyjazdu na wakacje, również realizują je z kredytu. Niestety takie działanie często wpędza Polaków w tzw. spiralę zadłużenia. Spłata kredytów konsumpcyjnych przerasta 23 proc. Polaków, w tym aż 36 proc. seniorów.
Leczenie. Według danych BIK aż 59 proc. seniorów przerastają często koszty leczenia. We wszystkich grupach wiekowych taki problem ma 36 proc.
Zakupoholizm. W dobie konsumpcjonizmu poważnym zagrożeniem jest chęć coraz większego posiadania. Polacy niechętnie przyznają się do zakupoholizmu. Do problemów z niekontrolowanymi zakupami przyznaje się jedynie 4 proc. ogółu.
Wyłudzenia. „Na policjanta”, „na wnuczka”, „na żołnierza” - w taki sposób najczęściej swoje oszczędności tracą głównie osoby starsze, ale także kobiety, które dają się oszukać najczęściej pod wpływem emocji. Metody wyłudzeń coraz częściej się zmieniają, dlatego prowadzone są także akcje informacyjne. Niestety wciąż dochodzi do takich kradzieży, które rujnują niejeden budżet.
Jednoosobowe gospodarstwo domowe. Życie w pojedynkę także ma wymiar finansowy. Prowadzenie w pojedynkę gospodarstwa domowego jest bardziej kosztowne, gdyż stałe koszty życia (czynsz, opłaty za internet, opłaty za gaz i prąd, regulowanie zobowiązań kredytowych), złożone na barki jednej osoby są trudniejsze do udźwignięcia. Jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią 22 proc. ogółu.

Jak unikać kłopotów i wywiązywać się ze zobowiązań?
– Część przyczyn, które burzą finansowy spokój, to tzw. wypadki losowe. Można z nimi walczyć tylko na jeden sposób - oszczędzając - komentuje ekspert Kredyt Inkaso. Posiadanie zaplecza finansowego w postaci kilku pensji pozwoli na pokrycie nieprzewidzianych kosztów bez konieczności zadłużania się. Kolejna grupa problemów z płynnością finansową jest następstwem złych decyzji finansowych np. pochopnie kupionych wczasów na kredyt. Tu receptą jest przygotowanie planu domowego budżetu, z uwzględnieniem wydatków długoterminowych i krótkoterminowych. Trzymanie się listy i wdrażanie planu oszczędzania da efekty. Warto pamiętać, że posiadając oszczędności łatwiej przejść przez okres bez pracy czy moment wzmożonych wydatków. Niezależnie od strategii finansowej, zawsze należy chronić się przed wyłudzeniami oraz przed kradzieżą tożsamości. Nie należy podawać swoich danych osobowych, przesyłać skanu dowodu osobistego czy stosować łatwych do złamania haseł. Finansowa płynność często zależy od nas samych, a nie tylko od zdarzeń losowych.

proszę pomoc czy można

dodany przez Ryszard Grzelak, 16-02-2020 18:20:37


KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU