Twój e-PIT. Rozliczamy się krok po kroku

Autor ,

15 lutego 2019 roku wystartował Portal Podatkowy podatki.gov.pl, na którym została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Zainteresowanie elektronicznym rozliczeniem było tak duże, że nie wytrzymały tego serwery.

"W usłudze Twój e-PIT udostępnimy podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system" – powiedziała podczas konferencji prasowej minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.
Poza tym uruchomiono infolinię Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) W infolinii (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. komórkowego (22) 330 03 30) działa nowa opcja – po wybraniu 6 następuje połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a.
Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl.
- Jeżeli ktoś nie ma internetu albo nie wie jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano – instruuje Ministerstwo Finansów.

Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o usłudze Twój e-PIT w 2019 r.
1. W 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) usługa będzie dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.
2. Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.
3. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe.
4. Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną.

Jak skorzystać z usługi e-PIT:
1. Należy wybrać w serwisie podatki.gov.pl Twój e-PIT
2. Kolejnym krokiem jest uwierzytelnienie się przez podanie: PESEL (albo NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11 za 2018 rok).
3. Na liście obsługiwanych wersji przeglądarek „desktopowych” są: Chrome 58.x, FireFox 63.x, Opera 56.x, Edge 17, IE 11.x, Safari 12.x. Z kolei przeglądarki „mobilne”, na których zadziała serwis podatki.gov.pl to: Chrome for Android, Safari Ipad, Safari Iphone oraz Samsung Internet 7.4.
4. Chcąc się rozliczyć, można zalogować się także poprzez użycie profilu zaufanego.
5. Niezależnie od sposobu logowania, należy sprawdzić dane, zaakceptować je i wysłać zeznanie. Ewentualnie uzupełnić i dopiero wówczas przesłać.
6. Ostatnim krokiem jest pobranie Urzędowego Poświadczenie Odbioru.

O czym pamiętać korzystając z Twój e-PIT?
1. Jak informuje Ministerstwo Finansów zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
2. Jeśli zmieniliśmy rachunek bankowy lub chcemy przekazać 1 proc. innej organizacji niż rok wcześniej, należy zmienić te informacje w zeznaniu.
3. Renciści i emeryci, którzy chcą skorzystać z opcji automatycznego rozliczenia, a jednocześnie chcą przekazać 1 proc. podatku, otrzymali nową możliwość. Wystarczy złożyć (elektronicznie lub papierowo) krótkie oświadczenie PIT-OP. Wskazuje się w nim jedynie numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której chce się przekazać 1 proc. podatku.
4. Można dodać inne dane np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
5. Jeśli w minionym roku zostaliśmy rodzicami i w rozliczeniu będziemy chcieli skorzystać z ulgi, to musimy sami uzupełnić te dane. W ramach usługi Twój e-PIT w zeznaniu podatkowym wskazana zostanie ulga na dzieci tylko, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
6. Wysokość ulgi prorodzinnej na pierwsze dziecko ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł), na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł), na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł), na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł). Przykładowo, jeśli mamy więc troje dzieci to łącznie przysługuje ulga w wysokości 4 224,12 zł rocznie.
Posiadając więcej niż jedno dziecko, ulga prorodzinna przysługuje niezależnie od dochodów. Z kolei mając jedno dziecko i wychowując samotnie lub w związku małżeńskim nie można przekroczyć dochodów na poziomie 112 000 zł.
7. W zeznaniu można odliczyć wydatki na internet. Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Poza tym można odliczyć nie więcej niż 760 zł w roku podatkowym.
8. Pamiętajmy, że rozliczenie musi nastąpić do 30 kwietnia 2019 roku.

Polacy czekali na rewolucję cyfrową
Wszystko wskazuje na to, że Polacy czekali na możliwość elektronicznego rozliczenia. Tuż po starcie usługi Twój e-PIT, serwery odmówiły posłuszeństwa. Nie wytrzymały tak wielkiej ilości wejść na stronę.
„Już 100 tys. rozliczeń podatkowych złożonych poprzez #TwojePIT” - napisał Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów na Twitterze. To były dane z 16 lutego. Już dzień później liczba wzrosła do 300 tys. rozliczeń.
Jednocześnie Marek Zagórski, minister cyfryzacji napisał na Twitterze w sobotę (16 lutego): „32625 tyle Profili Zaufanych założono wczoraj. 9 razy więcej niż zazwyczaj! Profil Zaufany się przydaje! Także przy e-PIT.”
Cyfryzacja następuje nie tylko w sektorze państwowym (w tym w urzędach skarbowych), ale także w sektorze prywatnym. 

Ułatwienia w sposobie spłaty proponuje również Kredyt Inkaso S.A. Przekonaj się:
1. Sprawdź jak szybko i bezpiecznie spłacić zadłużenie online.
2. Skorzystaj z interaktywnego formularza internetowego:
3. Spłać dług on-line : https://www.kredytinkaso.pl/splac-dlug-on-line

 

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: e-pit

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU