Zmiany w PIT 2019. Co oznaczają dla podatników?

Autor ,

Rozliczenia PIT, jakie znaliśmy odchodzą do lamusa. Miliony Polaków w tym roku zostanie rozliczonych automatycznie na podstawie zeznań przygotowanych przez Krajową Administrację Sądową. Warto jednak pamiętać, że można wprowadzić modyfikacje np. numeru konta, na który zostanie zwrócona nadwyżka lub nazwy organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. Usługa jest bezpłatna.

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku na Portalu Podatnika (podatki.gov.pl) będą dostępne rozliczenia podatkowe. Usługa Twój e-PIT w 2019 roku obejmuje podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, a od przyszłego roku także PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Jak informuje Ministerstwo Finansów zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Jest kilka dróg postępowania z przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową dokumentem.

1. Automatyczna akceptacja
Mając nieskomplikowaną sytuację podatkową, bez dodatkowych ulg możemy pozwolić, aby system zaakceptował rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Jeśli podatnik nie zaloguje na swoje konto, nie wyśle zeznania elektronicznego albo nie złoży go na papierze, to wówczas urząd skarbowy uzna podatnika za rozliczonego wraz z upływem 30 kwietnia br.
Warto pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT znajdą się informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).
Oznacza to, że jeśli zmieniliśmy rachunek bankowy lub chcemy przekazać 1 proc. innej organizacji, nie powinniśmy pozwolić na opcję automatycznej akceptacji.
Renciści i emeryci, którzy chcą skorzystać z opcji automatycznego rozliczenia, a jednocześnie chcą przekazać 1 proc. podatku, otrzymali nową możliwość. Wystarczy złożyć (elektronicznie lub papierowo) krótkie oświadczenie PIT-OP. Wskazuje się w nim jedynie numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której chce się przekazać 1 proc. podatku. To wszystko. 

2. Weryfikacja i akceptacja
Po 15 lutego br. można jednak zalogować się na koncie, zweryfikować informacje i je zaakceptować. Jako podatnicy nie musimy składać żadnego wniosku w tej sprawie. Akceptacja będzie równoznaczna ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Co więcej, jeżeli ktoś złoży e-zeznanie, wówczas szybciej dostanie nadpłatę podatku. Termin skrócono z trzech miesięcy do 45 dni.
Jak się zalogować? Na dwa sposoby. Poprzez użycie profilu zaufanego lub poprzez konto na podatki.gov.pl. W drugim przypadku wymagane będzie uwierzytelnienie poprzez wpisanie danych: PESEL albo: NIP i data urodzenia; kwoty przychodu z deklaracji za rok 2017; kwoty przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.

3. Uzupełnienie i akceptacja
Jeśli wiemy, że Krajowa Administracja Skarbowa nie posiada o nas pełnych informacji, należy wprowadzić modyfikacje, a następnie zaakceptować. Przykładowo będzie można zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Można dodać inne dane np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Po zmianach należy zaakceptować rozliczenie, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

4. Samodzielnie rozliczenie
Wciąż pozostaje opcja samodzielnego rozliczenia PIT-u w urzędzie skarbowym, który rozliczymy samodzielnie lub z pomocą księgowej. Możemy rozliczyć się w sposób tradycyjny oraz elektroniczny.

O czym jeszcze warto pamiętać rozliczając PIT za 2018 rok? 
1. Ulga na dzieci rodzone w 2018 roku. Jeśli w minionym roku zostaliśmy rodzicami i w rozliczeniu będziemy chcieli skorzystać z ulgi, to musimy sami uzupełnić te dane. W ramach usługi Twój e-PIT w zeznaniu podatkowym wskazana zostanie ulga na dzieci tylko, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. 

2. Wysokość ulgi prorodzinnej. Na pierwsze dziecko ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł), na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł), na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł), na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł). Przykładowo, jeśli mamy więc troje dzieci to łącznie przysługuje ulga w wysokości 4 224,12 zł rocznie.
Posiadając więcej niż jedno dziecko, ulga prorodzinna przysługuje niezależnie od dochodów. Z kolei mając jedno dziecko i wychowując samotnie lub w związku małżeńskim nie można przekroczyć dochodów na poziomie 112 000 zł. 

3. Ulga na internet. W zeznaniu można odliczyć wydatki na internet. Warunek? Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Poza tym można odliczyć nie więcej niż 760 zł w roku podatkowym.

4. Nowe limity ulg podatkowych. Podwyższeniu uległy limity, które można stosować przy odliczeniach podatkowych. I tak odliczenia z wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) można dokonać do limitu 5331,60 zł. Z kolei limit odliczanych kosztów autorskich wynosi 85 528 zł. W tym przypadku dochód z tytułu tego rodzaju aktywności zawodowej nie może przekroczyć 127 000 zł.

5. Kwota wolna od podatku. W rozliczeniu za 2018 rok wyższa uległa wartość kwoty wolnej od podatku, która została podwyższona z 6001 zł w roku 2017 do 8001 zł w roku 2018. To oznacza, że kwota zmniejszająca podatek wynosić będzie 1440 zł w miejsce dotychczasowych 1088 zł.

6. Rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Do tej pory było ono możliwe wyłącznie na podstawie terminowo złożonej deklaracji podatkowej. Od rozliczenia za miniony rok korekta deklaracji, złożona po 30 kwietnia 2019 roku, upoważnia do wyboru rozliczenia wspólnego, rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko lub do rezygnacji z takiej formy rozliczenia podatkowego.

7. Koszty podatkowe. W 2018 r. koszty autorskie 50 proc mogą rozliczać m.in. twórcy z dziedziny architektury, fotografiki, twórczości audiowizualnej, dziennikarstwa, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej. Pozostali podatnicy zostaną ograniczeni w kosztach autorskich. To oznacza, że w konsekwencji obliczać będą mogli wyłącznie standardowe 20 proc. koszty z tytułu umów zlecenie czy dzieło lub ryczałtowe 111,25 zł – w przypadku twórców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

8. Możliwość złożenia korekty. Ta opcja nie znika, bez względu na to, czy składamy zeznanie korzystając z usługi Twój e-PIT, elektronicznie przez system e-Deklaracje, czy też papierowo.

9. Przeglądarki a Portal Podatkowy. Na liście obsługiwanych wersji przeglądarek „desktopowych” są: Chrome 58.x, FireFox 63.x, Opera 56.x, Edge 17, IE 11.x, Safari 12.x. Z kolei przeglądarki „mobilne”, na których zadziała serwis podatki.gov.pl to: Chrome for Android, Safari Ipad, Safari Iphone oraz Samsung Internet 7.4.

10. Terminy. Pamiętajmy, że rozliczenie musi nastąpić do 30 kwietnia 2019 roku.

E-usługi dla uczestników cyfrowej rewolucji

Tegoroczne zmiany w sposobie składania rocznego rozliczenia PIT to sygnał, że w końcu jesteśmy uczestnikami cyfrowej rewolucji. Cyfryzacja następuje nie tylko w sektorze państwowym (w tym w urzędach skarbowych), ale także w sektorze prywatnym.
Wiele firm, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, wprowadza i udoskonala swoje usługi w sferze online. Ułatwienia w sposobie spłaty proponuje również Kredyt Inkaso S.A. Przekonaj się:

1. Sprawdź jak szybko i bezpiecznie spłacić zadłużenie online.
2. Skorzystaj z interaktywnego formularza internetowego:
3. Spłać dług on-line : https://www.kredytinkaso.pl/splac-dlug-on-line

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: pit

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU