Ekonomiczne prognozy na 2019 rok

Autor ,

Stopa bezrobocia w Polsce będzie jedną z najniższych w Europie. Będziemy lepiej zarabiać, ale też zaciągać kredyty. Rok 2019 upłynie jednak pod znakiem globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Polska gospodarka ma się dobrze, ale w 2019 r. tempo wzrostu gospodarczego będzie słabsze. Liczne prognozy zakładają spowolnienie do 3,5-3,8 proc. Z drugiej strony Polska należy do wąskiego grona krajów, dla których prognozy wzrostu gospodarczego są podwyższane względem wcześniejszych przewidywań. Oznacza to, że jesteśmy w czołówce najszybciej rozwijających się krajów.

Niższe bezrobocie, wyższe wynagrodzenia
W bardzo dobrej kondycji jest polski rynek pracy. Według prognoz Komisji Europejskiej stopa bezrobocia BAEL w 2019 roku wyniesie w Polsce 2,9 proc. Tym samym znajdziemy się na drugim miejscu tuż za Czechami – tu wyniesie 2,5 proc. i przed Niemcami - 3,2 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w całej wspólnocie spadnie do poziomu 6,6 proc.
Zmniejszające się bezrobocie i niedobór pracowników wpłyną na wyższe tempo wzrostu wynagrodzeń. Według Komisji Europejskiej wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 7 proc., z kolei według Ministerstwa Finansów wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 6,1 proc. Według unijnych danych realny wzrost wynagrodzeń w Unii Europejskiej ma wynieść 0,8 proc. Spadki płac przewidywane są we Włoszech i Francji.

Rynek nieruchomości z lekkim spowolnieniem 
W 2019 roku na rynek nieruchomości zadziała wejście w życie ustawy przekształcającej użytkowanie wieczyste we własność. W przypadku sprzedaży nieruchomości na gruntach w użytkowaniu wieczystym eksperci przewidują nieznaczne spowolnienie. „Zator w transakcjach mógł być mocno widoczny, bowiem pierwotnie ustawa wskazywała okres dwunastu miesięcy na wydanie zaświadczenia o przekształceniu. Takie zaświadczenie będzie niezbędne, aby sprzedać mieszkanie. Po nowelizacji w ustawie znalazł się zapis, iż stosowne zaświadczenie, będzie wydawane w ciągu 30 dni w przypadku, gdy podstawą wydania będzie zbliżająca się transakcja” - komentuje w raporcie poświęconym rynkowi nieruchomości Marcin Jańczuk z Metrohouse. Według raportu ceny na rynku wtórnym są wysokie, ale przestaną rosnąć. Zapowiedzi takiej tendencji były widoczne już w ostatnich tygodniach 2018 roku.
Także rynek pierwotny w 2019 roku może zmierzyć się z pewnym obniżeniem popytu. Według raportu REAS na sześciu głównych rynkach, czyli w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi, w okresie od lipca do września sprzedano jedynie 14,2 tys. mieszkań, czyli o 19 proc. mniej niż w trzecim kwartale 2017 r. Mimo to eksperci zaznaczają, że sprzedaż mieszkań zwolni, ale nie wyhamuje. Polacy wciąż będą kupować mieszkania.

Popyt na kredyty nie zmaleje
Ci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania w 2019 roku, w dużej mierze zrobią to na kredyt. W górę pójdą także raty już zaciągniętych kredytów hipotecznych. Jeden za scenariuszy, optymistyczny dla kredytobiorców, zakłada że stopy procentowe ulegną niewielkim zmianom. To przełoży się na niezbyt dotkliwe wzrosty comiesięcznych ratach.
Eksperci Money.pl wyliczyli, że kredytobiorca, który wziął kredyt w wysokości 270 000 zł na 25 lat, dziś musi spłacić ratę w wysokości mniej więcej 1300 złotych. Jeśli w 2019 roku, WIBOR 3M wzrośnie o niespełna 1 proc., miesięczna rata podrożeje średnio o co najmniej 100 złotych.
Niezależnie od hipotek, Polacy będą zaciągać pożyczki i kredyty na cele konsumpcyjne, co pokazały minione miesiące. Przykładowo w listopadzie 2018 roku, w ujęciu liczbowym, w stosunku do listopada 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży we wszystkich czterech grupach produktowych: kredytach mieszkaniowych (wzrost o 9,5 proc.), kredytach konsumpcyjnych (wzrost o 1,8 proc.), limitach kartowych (o 18,1 proc.), limitach kredytowych (o 6,5 proc.) - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Droższe lato 2019 
Nie będziemy rezygnować z przyjemności, ale będzie za nie trzeba zapłacić nieco więcej. Ile będą kosztować wakacje zrealizowane pomiędzy 5 a 11 sierpnia 2019 roku? Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata wyliczył, że w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku spadki cen objęły jedynie Wyspy Kanaryjskie i Cypr. Na innych badanych kierunkach jest drożej. Liderem podwyżek jest Malta – na wyspie za wczasy będzie trzeba zapłacić o 337 zł więcej niż rok temu. Choć będzie drożej eksperci pozostają optymistami. Najbliższy rok będzie dla wielu Polaków szansą na odbycie niebanalnych podróży. 

Przy każdej decyzji, czy to kredytowej, czy tej poświęconej zakupowi wczasów, watro się zatrzymać i zastanowić: czy mnie na to stać? Pozytywne bodźce, o podwyżkach, niskim bezrobociu, dają większe poczucie bezpieczeństwa, a tym samym ośmielają do podejmowania odważniejszych decyzji np. o kredycie na zakup mieszkania. Każdą decyzję, warto podejmować analizując własną sytuację w 2019 roku.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: finase

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU