Jak rozmawiać z rozrzutnym partnerem o oszczędzaniu?

Autor ,

Nieprzemyślne wydatki, zbędne zakupy, kosztowne nawyki, złe decyzje finansowe i brak celu – to wszystko składa się na kondycję domowego budżetu. Mając u boku rozrzutnego partnera, finansowy kryzys tylko się pogłębia. Czujesz, że to czas na rozmowę o oszczędzaniu? Oto co zrobić, aby była skuteczna.

1. Wspólny cel w oszczędzaniu
Finanse to tylko jeden z elementów jakości życia, jednak bardzo istotny. Nie dbając o domowy budżet, obniżamy jakość codziennego funkcjonowania, narażamy się też na utratę poczucia bezpieczeństwa. Nie mając finansowego celu, nie mamy szans na świadome zarządzanie pieniędzmi, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe.
Z badania „Pokolenie o finansach” przeprowadzonego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK wynika, że blisko połowa Polaków nie ma odłożonej na czarną godzinę ani złotówki i szybko wydaje wszystkie zarobione pieniądze. Z kolei z corocznych badań fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec oszczędzania” wynika, że nawet jeśli myśliy o oszczędzaniu, to bez konkretnego celu. Tymczasem kluczem do skutecznego oszczędzania jest wyznaczenie sobie celu. W rozmowie z partnerem, która będzie wstępem do życiowych zmian, musicie ustalić, co jest waszym celem.

2. Wizualizacja korzyści
Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Na początek można wytyczyć sobie cel krótkotrwały np. zakup nowej pralki, wymiana zepsutego łóżka. Trzeba rozpisać sobie plan oszczędzania np. na sześć miesięcy. Korzyścią, która będzie wynikała ze zmiany nawyków finansowych, będą zakupy za gotówkę. Wyobrażenie sobie tego momentu może pobudzić w partnerze chęć do zmian.
Motywujące w oszczędzaniu są także filmy np. „W pogoni za szczęściem” i książki np. „Mądry dom, bogaty dom”, Witolda Wrotka; „Fastlane Milionera”, MJ DeMarco; „Finansowy ninja”, Michała Szafrańskiego.

3. Pozytywny przekaz
Ważne, aby rozmowie o oszczędzaniu nie towarzyszył negatywny przekaz „przez ciebie mamy kłopoty”, „okropnie szastasz pieniędzmi”. Trzeba podkreślać, że tworząc nowy plan domowych finansów, uda się zrealizować marzenia i cele. Używajmy liczby mnogiej „uda nam się”, „odłożymy”, „oszczędzimy”. Chcąc szerzej zrozumieć istotę komunikacji w związkach, nie tylko na poziomie finansów, warto odsłuchać audio „Kochanie, domyśl się o co mi chodzi” prof. Magdaleny Sękowskej, psycholog z Kliniki Uniwersytetu SWPS, dostępne na Youtube. – To, że mamy różne mapy świata oznacza, że aby ze sobą się porozumiewać, musimy ze sobą pewne rzeczy uzgadniać, musimy kontraktować, musimy to nazywać, doprecyzować – wyjaśnia profesor. To cenna wiedza, przydatna także w rozmowie o oszczędzaniu. 

4. Wspólne nawyki do zmian
Efektem rozmów powinna być lista, na której zostaną wypunktowane nawyki do zmiany. Nowe zasady powinny dotyczyć obu tron. Może się okazać, że rozrzutny nie jest jedynie partner, a my też, zamiast jeść śniadanie w domu, wydajemy codziennie 7 zł na kanapkę w mieście. Taka przyjemność oznacza wydatek 35 zł od poniedziałku do piątku, a w miesiącu 140 zł! Takich wydawałoby się drobiazgów, które generują koszty, jest mnóstwo. Odpowiedzcie sobie na pytanie: czy zakręcacie wodę podczas szczotkowania zębów? Czy gasicie światło, gdy nie ma was w kuchni? Czy nie wyrzucacie zbyt dużej ilości jedzenia? Rozrzutność nie oznacza jedynie wydawania pieniędzy na bieżące potrzeby. To także umiejętne obniżenie miesięcznych rachunków.

5. Rozmowa o oszczędzaniu ze znajomymi
Podejmując temat oszczędzania, warto spotkać się ze znajomymi, którzy mają już pewne sukcesy na tym polu. Pozytywna historia, spotkanie ze znajomymi, których partner ceni, umocni efekt wcześniejszej rozmowy w cztery oczy.

6. Monitorowanie efektów
Na początku warto analizować efekty nawet raz w tygodniu. Im częściej będziemy widzieć realne skutki oszczędzania, tym większa będzie chęć, aby nie rezygnować z oszczędnego trybu życia. Pomocne mogą być aplikacje np. Kontomierz czy Money Lover. Programy wspierają użytkownika w zarządzaniu domowym budżetem m.in. pozwalają kontrolować bieżące wydatki planować operacje finansowe na kolejne miesiące oraz wyznaczać cele oszczędnościowe.

7. Drobna przyjemność
Pamiętajmy, żeby oszczędzanie nie może być udręką, a efektywnym odkładaniem pieniędzy na określony cel. Dlatego pozwalajmy sobie na jakąś przyjemność w ciągu miesiąca np. wyjście do kina czy lubianej restauracji.

Po roku życia zgodnie z nowymi zasadami, warto zaplanować cele długoterminowe. Powodzenia!

X kurwa D

dodany przez Xxx, 05-07-2019 17:44:43


TAGI: partner

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU