Gdzie wyjechać w czasie świąt, aby nie wydać fortuny

Autor ,

Z roku na rok przybywa Polaków, którzy w okresie świątecznym decydują się na wyjazd. Według badań CBOS poza domem spędza święta 30 proc. rodaków. W kraju popularne są rejony górskie, a za granicą Tajlandia, ale też Londyn. Która z opcji jest korzystna dla naszej kieszeni?

Jeszcze dekadę temu Boże Narodzenie oznaczało trzydniowe świętowanie przy rodzinnym stole, ewentualnie odwiedziny mieszkających niedaleko bliskich. Teraz kalkulujemy koszt zakupów, ale i czas, jaki pochłania przygotowanie świąt, i coraz częściej proponujemy rodzinie wspólny wyjazd. Dobrze zaplanowany, wpisany w domowy budżet, może być atrakcyjnym i ekonomicznym rozwiązaniem.
Według danych CBOS już trzy lata temu proporcje kształtowały się: 70 proc. dla świąt spędzanych w domu do 30 proc. dla tych organizowanych na wyjeździe. Z badań wynika, że poszukując ofert wyjazdowych, staramy się nie przepłacać.

Górskie świętowanie, kulik i ognisko
Zdecydowanie najtańszą opcją świętowania w górach jest wynajęcie domku dla 10-12 osób. Wówczas koszty benzyny, wynajmu i zakupów rozkładają się na dorosłych uczestników wyprawy. Oferty noclegów w domach za jedną osobę wahają się od 35 zł w górę. Przy tego typu rezerwacjach święta oznaczają zupełną niezależność, gdyż wynajmujący oddają dom do całkowitej dyspozycji gościom. To z kolei daje możliwość relaksu w domkach poza miastem i spacery.
Część wynajmujących organizuje dodatkowe atrakcje takie jak ognisko lub kulig. W świątecznych pakietach może się znaleźć wyżywienie. Wynajmujący domki, piętra, pokoje reklamują swoje usługi: „Pyszna domowa kuchnia. Blisko termy”, „Zapraszamy na święta. Ostatnie wolne pokoje. Basen, sauna, jacuzzi, siłownia w cenie”. Zagłębiem takich ofert jest Zakopane, Białka Tatrzańska, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska. Koszt za dobę od osoby wzrasta do ok. 200 zł, ale wyjazd nie wiąże się z koniecznością robienia zakupów i przygotowywania jedzenia.
Dla porównania według Travelplanet.pl sześciodniowy górski urlop w Austrii to koszt od 1600 zł za osobę (dojazd własny, bez wyżywienia). Z podobnymi kosztami wiąże się wyjazd we włoskie Alpy. 

Londyn, czyli spotkania z rodziną i zwiedzanie miasta
Na kierunkach zagranicznych najpopularniejsze są podróże samolotem. Z danych AirHelp w 2016 roku właśnie 22 i 23 grudnia z polskich lotnisk wykonano 907 lotów ze 123 tys. pasażerów. Największy ruch odnotowano na Lotnisku Chopina, w Modlinie, Wrocławiu i Katowicach. Nieustannie rośnie też odsetek ludzi, którzy wybierają się w podróż w Wigilię. Trzy lata temu było to 27,8 tys. osób., czyli o 20 proc. więcej niż w 2015 r. i o 45 proc. więcej niż w 2014 r. Podróż samolotem odbierana jest za najtańszą i najszybszą opcję. Wiedzą to także przewoźnicy, którzy przygotowują na ten dzień świąteczne menu, a na pokładach samolotów włączają kultowy film „Kevin sam w domu”.
Jakie kierunki są najpopularniejsze? W przypadku miast Europejskich to Londyn, w którym wielu Polaków ma bliskich. Według ostatnich szacunków, w Londynie mieszka ponad milion Polaków. Odwiedzając ich w świątecznym czasie, łączymy spotkania rodzinne ze zwiedzaniem miasta. W takim przypadku Londyn to tani i naturalny kierunek wyjazdowy. Głównym kosztem jest bilet lotniczy, gdyż nocleg mamy za darmo. Bilet w świąteczno-noworocznym czasie to koszt rzędu kilkuset złotych

Tajlandia kusi Polaków, ale wyjazd wiąże się z wysokimi kosztami
W zestawieniu rezerwacji z ostatniego tygodnia listopada, Polskiego Związku Organizatorów Turystyki znalazły się Cypr i Tajlandia, kierunki szczególnie popularne w okresie świąteczno-noworocznym. Zdecydowanie tańszy jest Cypr, gdzie przeciętna cena rezerwacji wynosi 2 517 zł. Natomiast Tajlandia to koszt rzędu – 5 291 zł za osobę. Najdroższą częścią wyjazdu są bilety lotnicze, stąd na wyjazd do Tajlandii mogą pozwolić sobie osoby naprawdę przygotowane finansowo. Tańszą alternatywą jest także popularna Tunezja. Przeciętny koszt rezerwacji na tym kierunku wynosi 2244 zł.

Tegoroczne święta sprzyjają podróżom. Biorąc jeden dzień urlopu w Wigilię, możemy odpoczywać pięć dni od 22 do 26 grudnia.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: trip

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU