Finansowe błędy, które rodzice popełniają na oczach dzieci

Autor ,

Dom rodzinny ma ogromny wpływ na kształtowanie finansowych nawyków dzieci. Zdaniem ekonomistów, im większą wiedzę z zakresu zarządzania pieniędzmi dzieci otrzymają od rodziców, tym lepiej będą poruszać się w finansowym świecie. Niestety rodzice popełniają finansowe błędy. Oto najczęstsze:

1. Kłótnie o pieniądze
Jeden z największych grzechów w polskich domach. Z badań przeprowadzonych dla „Finansowego Barometru ING” w 11 krajach wynika, że w Polsce o pieniądze kłóci się 70 proc. par. To rekord wśród badanych państw. Spory o pieniądze, których świadkami są dzieci, uczą najmłodszych złych nawyków. Otrzymują sygnał, że o pieniądzach się nie rozmawia, a są przedmiotem sporu. Za tego typu finansowe błędy rodziców, dzieci płacą we własnych rodzinach.

2. Brak stałego kieszonkowego
Dzieci, które posiadają miesięczne kieszonkowe, uczą się planowania budżetu i regulowania wydatkami. Niestety z badań narodowego Banku Polskiego wynika, że stałe kieszonkowe otrzymuje jedynie 51 proc. uczniów szkoły podstawowej, 48 proc. - uczniów gimnazjum oraz 46 proc. uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. Tymczasem nawet na niewielkich kwotach dzieci uczą się dokonywania wyborów. Pozornie błahy dylemat dziecka, czy kupić kolejnego ludzika z klocków, czy kredki do kolorowania do szkoły? - uczy je podejmowania decyzji. Rodzic przy tej okazji może wytłumaczyć dziecku, że zawsze pierwsze trzeba kupić to, co jest nam niezbędne.

3. Nieodrobiona lekcja oszczędzania
W rodzinach zbyt rzadko rozmawia się o potrzebie oszczędzania. Z badań „Aktywność finansowa dzieci i młodzieży w Polsce” wynika, że tylko część uczniów, dysponujących własnymi pieniędzmi, posiada również oszczędności. Zgromadziło je 26 proc. uczniów szkoły podstawowej, 31 proc. uczniów gimnazjum oraz 36 proc. uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. Oszczędzający uczniowie szkoły podstawowej mają średnio 358 zł, uczniowie gimnazjum średnio 455 zł, uczniowie w szkole ponadgimnazjalnej średnio 486 zł oszczędności.
Z wszelkich analiz wynika, że wspieranie postaw związanych z oszczędzaniem, jest bardzo ważne. Osoby umiejące oszczędzać rzadziej wpadają w kłopoty finansowe w dorosłym życiu. Słowem, rzadziej popełniają finansowe błędy.

4. Brak konta w banku
Ekonomiści podkreślają, że warto założyć dzieciom konto w banku. Tymczasem rodzice sporadycznie uczą dzieci korzystania z produktów bankowych. Rodzice tłumaczą, że dzieci są za młode, aby posiadać konto, a poza tym nie mają pieniędzy, które mogą regularnie wpłacać. W efekcie oszczędności na kontach w banku ma 4 proc. uczniów kończących szkołę podstawową, 15 proc. uczniów III klasy gimnazjum oraz 32 proc. uczniów przedostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej – wynika z danych NBP.
Odcinanie dzieci od wiedzy związanej z praktyczną sferą finansów sprawia, że młodzież bardzo nisko ocenia swoje umiejętności zarządzania budżetem. Warto krok po kroku uczyć ich domowych finansów.

5. Niewłaściwe nagradzanie pieniędzmi
Rodzice przyznają, że zdarza im się popełniać finansowe błędy i nagradzać dzieci pieniędzmi za dobre stopnie lub zachowanie. Z kolei bardzo mały odsetek stosuje system nagród za oszczędzanie. Z badań NBP wynika, że wraz z dorastaniem dzieci, ich rodzice coraz rzadziej dokładają się do oszczędności dziecka, tak aby mogło kupić sobie „coś większego”. Tymczasem regularne oszczędzanie i premiowanie dzieci za odkładanie pieniędzy i dążenie do celu, jest najskuteczniejszym sposobem nauki oszczędzania.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby naprawić finansowe błędy.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: rodzice

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU