Ciepła jesień. Oto pomysły na tani wypad

Autor ,

Pogoda sprzyja podróżom po Polsce, a listopadowe spadki cen biletów podróżom zagranicznym. Pozostaje więc złapać okazję i skorzystać z ciepłej aury.

O tym, że Polacy chętnie aktywnie spędzają weekendy, świadczą dane Polskiej Organizacji Turystycznej podsumowujące zeszłoroczną październikową akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Z ofert promocyjnych na terenie całej Polski, według szacunkowych danych, skorzystało blisko 110 tys. klientów. To sporo zważywszy, że program ma za sobą zaledwie kilka edycji i nie jest jeszcze powszechnie znany.

Aż 72,6 proc. uczestników stwierdziło, że do planowania atrakcji zachęcały ceny, 47,5 proc. - podkreśliła możliwość spędzenia czasu z bliskimi, a 42,3 proc. - doceniła fakt wyjechania/wyjścia z domu. Średnia kwota wydana na jedną osobę w ramach akcji wyniosła 71,94 zł. Najwyższe średnie wydatki odnotowano w przypadku korzystania z usług noclegowych – 204,27 zł. Przykładowo na rekreację i SPA uczestnicy wydali –139,37 zł, na usługi gastronomiczne – 71,25 zł, a na atrakcje z dziedziny kultury i sztuki – 48,76 zł. Od dwóch lat program organizowany dwa razy w roku: wiosną i jesienią. W przyszłym roku wiosenny weekend za pół ceny będzie organizowany 15-17 marca. Natomiast edycja jesienna zaplanowana jest na listopad.

Łódź z biletem turystycznym, Wrocław z kartą zniżek, Kraków z darmowymi przejazdami 
Nie chcąc czekać z weekendowym wyjazdem, można szukać atrakcyjnych ofert jeszcze tej jesieni. O turystów walczy Łódź, która od 25 września wprowadziła do oferty bilet turystyczny. Upoważnia on gości hoteli i innych miejsc noclegowych do przejazdów komunikacją miejską przez trzy dni w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów będą prowadziły hotele oraz inne miejsca noclegowe. Tomasz Koralewski z Łódzkiej Organizacji Turystycznej uważa, że tani bilet to dobra forma zachęcania gości hotelowych, przyjeżdżających do Łodzi m.in. w celach biznesowych, do zwiedzenia miasta. "Mamy kilka atrakcji, które położone są w różnych, odległych od siebie punktach Łodzi i często spotykamy się z pytaniami o dojazd na Księży Młyn, cmentarz żydowski, Białej Fabryki, czy ZOO” – przekonywał podczas konferencji Koralewski. 

Z kolei planując tani wyjazd do Wrocławia warto kupić Wrocław Tourist Card, czyli kartę uprawniającą np. do zniżek w restauracjach, hotelach oraz pozwalającą zwiedzać muzea w zamian za punkty lub ze zniżkami. Przykładowo kupując kartę na 48 godzin, o wartości 60 zł, na koncie mamy 30 punktów. Przykładowe zniżki: Panorama Racławicka – o 2 zł tańszy bilet, Muzeum Narodowe – taniej o 5 zł przy zakupie biletu ulgowego i 3 zł przy normalnym, lokale gastronomiczne – przeważnie 10 proc. taniej, zwiedzanie miasta rowerem – 20 proc taniej.

Także Kraków ma Krakowską Kartę Turystyczną. Dwu- lub trzydniowa karta upoważnia turystę do bezpłatnych przejazdów w autobusach i tramwajach miejskich oraz bezpłatnych wstępów do ponad 40 muzeów i atrakcji krakowskich, takich jak np. Fabryka Schindlera, Muzeum Podziemia Rynku, wieża Ratuszowa, kościół Mariacki.
Szczegółowe zasady wyrabiania kart oraz zwiedzania ze zniżkami dostępne są na stronach: Wrocław (visitwroclaw.eu), Kraków (krakowcard.pl), Lublin (lublincard.eu/pl), Poznań (poznan.travel), Gdańsk (kartaturysty.visitgdansk.com).

Andrzejki na zamku, czyli nocne zwiedzanie
W wolny weekend część z nas chce oddalić się od najbardziej obleganych przez turystów miast. Doskonałą atrakcją są zamki. W pierwszym etapie tegorocznego plebiscytu „7 cudów Polski” doceniono m.in. Zamek Książ w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), Zamek w Gołuchowie (woj. wielkopolskie), Zamek Ogrodzieniec i Szlak Orlich Gniazd (woj. śląskie), Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (woj. świętokrzyskie), Zamek w Malborku (woj. pomorskie), Zamek w Łańcucie (woj. podkarpackie), Zamek w Mosznej oraz Zamek Piastów Śląskich (woj. opolskie).

Chcąc zobaczyć jeden z tych zabytków, a jednocześnie nie przepłacić, należy kierować się podpowiedzią Google Maps, czyli sprawdzić, który z zamków jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Poza tym przed wyjazdem warto wejść na stronę internetową zamku i sprawdzić dni i godziny zwiedzania (nie wszystkie obiekty są całoroczne).
Sporą atrakcją jest obecnie Zamek Książ w Wałbrzychu, który 16 października – po raz pierwszy w historii – przeprowadził pierwsze grupy turystów podziemiami zamku. „Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra” - czytamy na stronie ksiaz.walbrzych.pl.

Zamek ma także specjalną ofertę na 31 października i oferuje Andrzejkowe Nocne Zwiedzanie. Ci, którzy będą chcieli zostać na terenie kompleksu dłużej, mogą skorzystać z noclegu w Hotelu Książ. Zwiedzanie to koszt 55 zł za osobę przy zakupie biletu online, a noclegi zaczynają się od 235 zł (pokój jednoosobowy) i 380 zł (pokój dwuosobowy).

Listopad z najtańszymi biletami lotniczymi w roku
Niezmiennie kuszącą wizją na weekend jest wypad za granicę. Bilety lotnicze w listopadzie są często niższych nawet o kilkadziesiąt procent cenach, w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku – wynika z analiz wyszukiwarki Skyscanner. Przykładowo średnia cena biletu do Kijowa (Ukraina) to 88 zł, a do Amman (Joradnia) to 320 zł. „To prawdziwa okazja, tym bardziej że średnia cena na tej trasie wynosi ponad 1000 zł” - zaznaczają analitycy Skyscanner. Wśród najtańszych kierunków jest także Londyn – tani bilet kosztuje średnio 131 zł, Berlin – 143 zł, Dublin – 203 zł i Wiedeń – 300 zł.

Przed wylotem należy sprawdzić kwestie bagażu. Przykładowo od 1 listopada br. nastąpią zmiany w kwestii bagażu w Wizz Air. Poinformował on w komunikacie: "Od 1 listopada każdy pasażer będzie mieć możliwość wniesienia na pokład jednego bezpłatnego bagażu podręcznego (40x30x20 cm). Osoby, które wykupią usługę Wizz Priority będą mogły zabrać ze sobą do kabiny również walizkę na kółkach (55x40x23 cm)". Ponadto, przewoźnik wprowadza opcję 10-kilogramowego bagażu rejestrowanego. Ceny rozpoczynają się od 7 euro.

Dobrze zaplanowany weekend może być stosunkowo tani. Jeśli dodatkowo bilety wstępu do atrakcji turystycznych kupimy online, oszczędzimy pieniądze i czas. Zostanie go więcej na dobrą zabawę.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: jesien

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU