10 kryteriów, które powinno spełniać studenckie konto bankowe

Autor ,

Bezpłatne, funkcjonalne z rabatami na zakupy – takie powinno być konto dla młodych. Poza tym studenci powinni mieć dostęp do pieniędzy poprzez różne kanały. Oto, na co zwracać uwagę, wybierając studenckie konto.

1. Brak prowizji za prowadzenie rachunku i opłat za kartę
To ważny czynnik, na który młodzi powinni zwracać w momencie wyboru konta. Jest on istotny zwłaszcza w momencie braku stałych, nawet niewielkich wpływów na konto. W sierpniowym rankingu kontomlodziezowe.com w pierwszej trójce kont (także ze względu na niskie koszty), znalazło się eKonto m (mBank). Zgodnie z ofertą banku osoby do 20. roku życia, nie mają opłat za konto i kartę debetową. Od 21 roku życia, aby uniknąć opłat za kartę, należy dokonywać minimum pięciu transakcji kartą w miesiącu. Natomiast po ukończeniu 24. roku życia, aby studenckie konto nadal było darmowe, konieczne są regularne wpływy na rachunek w wysokości minimum 1000 zł miesięcznie. W przeciwnym razie opłata będzie wynosić 5 zł.
Na drugim miejscu znalazło się Konto Przekorzystne do 26 lat (Bank Pekao SA), które nie ma opłat za prowadzenie konta i kartę. Na trzecim miejscu uplasowało się Pierwsze Konto (PKO BP), które także oferuje darmowe prowadzenie konta. Z kolei korzystanie z karty płatniczej kosztuje 3,90 miesięcznie, chyba że dokonane zostaną przynajmniej dwie płatności.

2. Bezpłatne przelewy i opcja szybkiej wysyłki pieniędzy
Banki, w przypadku kont dla młodych, raczej nie pobierają opłat za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne. Natomiast w tym kontekście warto sprawdzić ,czy bank oferuje (i za ile) opcję przelewów24, czyli opłacanie zakupów internetowych szybkim przelewem (tzw. pay by link). Przykładowo w BZ WBK taki przelew kosztuje 0,5 zł. Z kolei w Banku Pekao SA płatne jest potwierdzenie przelewu drogą SMS i kosztuje 0,2 zł. Natomiast bezpłatne jest potwierdzenie kodem w aplikacji.

3. Możliwość płatności zbliżeniowej
Od czerwca klienci ośmiu banków mogą korzystać z Apple Play. Z raportu kontostudenta.pl wynika, że mając kartę w Aliorze, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Banku, mBanku, Nest Banku, Pekao lub Raiffeisen można dodać swoją kartę do aplikacji Wallet na iPhone i bezpiecznie płacić zbliżeniowo telefonem. To wygodna forma płatności.

4. Darmowe wypłaty z bankomatów
Bezpłatne wypłaty z bankomatów oraz liczba bankomatów w okolicy to istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę wybierając bank. Z drugiej strony należy mieć na względzie, że liczba bankomatów stale się zmniejsza. Z danych NBP wynika, że na koniec grudnia 2017 r. w Polsce było 23 230 bankomatów. Kwartał później było już 96 bankomatów mniej.

5. Wygodna wpłata gotówki na konto
Choć wiele spraw można załatwić przez internet, to warto też mieć niedaleko domu lub uczelni placówkę banku. Zdarza się, że będziemy chcieli dokonać wpłaty gotówki na konto. Przy zakładaniu konta warto zapytać, czy taka transakcja jest bezpłatna.

6. Możliwość kontaktu z bankiem
Im więcej możliwości kontaktu z bankiem, tym lepiej. Oprócz placówki, warto sprawdzić czy bank posiada 24-godzinną infolinię, umożliwia szybki kontakt e-mail lub z konsultantem poprzez aplikację.

7. Szybkie przelewy od bliskich
Warto także sprawdzić ofertę w banku, w którym konto mają rodzice. Posiadanie różnych kont w jednym banku pozwala na ekspresowe przelewy, bez dodatkowych opłat. To opcja, która przydaje się zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach.

8. Aplikacja na telefon
Na popularności zyskują także aplikacje banków, bo lubimy mieć „bank w telefonie”. Z publikacji „Raport PRNews.pl: Rynek bankowości mobilnej – III kw. 2017” wynika, że z bankowej aplikacji mobilnej na telefon komórkowy korzystało ponad 5 mln osób. W dwóch bankach – mBanku i PKO BP – liczba aktywnych użytkowników aplikacji przekroczyła 1 mln.

9. Dodatkowe korzyści
Zniżki w sklepach, w kinach i promocje skierowane do młodych – to korzyści, na które mogą liczyć młodzi posiadacze kont. Przykładowo właściciele eKonta m mają 10 proc. zniżki do Cinema City oraz zniżki do szkół językowych. Z kolei w Pekao SA są rabaty do 30 proc. na zakupy i Partnerów Programu Galeria Rabatów.

10. W podróży
Studenci, którzy planują semestr nauki za granicą koniecznie powinni sprawdzić, jakie koszty wiążą się z wypłatą pieniędzy z bankomatu poza Polską. Ważne są także opłaty związane z płatnościami kartą. Przykładowo ING Bank Śląski wprowadził do oferty rachunek – Konto z Lwem Mobi. Dla klientów od 13 do 26 roku życia rachunek wraz z kartą jest bezpłatny. Karta ma także opcję wielowalutową, co oznacza, że można do niej podłączyć rachunki w EUR, GBP, USD. Podczas dokonywania płatności w obcej walucie system automatycznie obciąża wybrane konto, a student nie ponosi kosztów przewalutowania.

W wyborze konta pomocne są rankingi oraz opinie znajomych i rodziny. Warto jednak wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania.

Nagłówek mówi o kontach dla studentów, natomiast w 1 punkcie wymieniacie "Konto Pierwsze" banku PKO BP, które przysługuje osobom między 13 a 18 rokiem życia. :) Powinniście wymienić tu jak już "Konto dla młodych", które jest dla osób w wieku 18-26. Natomiast opłata za kartę wynosi 5,99 chyba, że zrealizujemy 5 płatności w miesiącu. Osobiście polecam tę konto

dodany przez Adam Nowicki, 05-10-2018 09:47:18


KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: student

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU