Preferencyjny kredyt studencki. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Autor ,

Do 20 października studenci mogą składać wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich. W ubiegłym roku banki podpisały 3 747 umów, o 4 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Program preferencyjnych kredytów studenckich działa na polskim rynku od 1998 roku. W tym czasie studenci złożyli około 568 tys. wniosków, a banki udzieliły studentom ok. 399 tys. kredytów.

Banki z listy
O finansowe wsparcie mogą ubiegać się zarówno osoby biorące udział w rekrutacji na studia, studenci, jak i doktoranci. Jeśli nie mają więcej niż 25 lat, to do 20 października mogą składać wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich w PKO BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości lub SGB-Banku.
Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia lub zaświadczenie o statusie studenta. Wymagane jest także oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny lub zaświadczenie o dochodach z poprzedniego roku.

Warunki zawarcia umowy 
Właśnie dochód jest podstawowym warunkiem zawarcia umowy z bankiem. W roku akademickim 2018/2019 maksymalny dochód na osobę w rodzinie uprawniający do otrzymania pożyczki wynosi 2,5 tys. zł netto. Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów i wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – przez okres 4 lat. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim. Raty mogą wynosić 400, 600, 800 lub 1000 zł. Co ważne, w trakcie trwania umowy kredytobiorca może wnioskować o zmianę wysokości miesięcznej raty.

Poręczenie
Przy studenckim zobowiązaniu, bank dokonuje także oceny zabezpieczenia spłaty kredytu. Jeśli uważa, że student może nie podołać spłacie, bank może oczekiwać poręczenia. Najczęściej poręczycielami kredytów studenckich są rodzice lub członkowie rodziny. Student może starać się także o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego (m.in. gdy dochód na osobę w rodzinie studenta nie przekracza kwoty 1500 zł albo student jest wychowankiem placówki opiekuńczo-wychowawczej) oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (gdy zamieszkuje na obszarze wiejskim).

Zasady spłaty
Spłata zobowiązania, rozpoczyna się po upływie dwóch lat od terminu ukończenia studiów. W tym czasie oraz w czasie odsetki od kredytu płacone są z budżetu państwa. Oczywiście istnieją możliwości zawieszenia lub umorzenia spłaty. Przesłanką do zawieszenia spłaty do 12 miesięcy jest trudna sytuacja życiowa. Na umorzenie mogą liczyć prymusi, ale także osoby, które w trwały sposób utraciły możliwość spłaty kredytu.

Kredyt studencki jest niewątpliwie biletem do zdobycia wyższego wykształcenia. Warto jednak przemyśleć kierunek studiów, aby umożliwiał znalezienie pracy na dobrych warunkach finansowych.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: student

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU