Konto bankowe z okazji początku roku szkolnego. Czy warto je założyć?

Autor ,

Im częściej rodzice rozmawiają z dziećmi o pieniądzach, oszczędzaniu i zarządzaniu kieszonkowym, tym bardziej rośnie ekonomiczna świadomość młodzieży. Konto jest jednym z elementów tej edukacji. Co ciekawe w Polsce inicjatywa założenia rachunku należy do dzieci.

Większość uczniów dysponuje pieniędzmi na własne wydatki. Pochodzą one przede wszystkim z kieszonkowego, choć starsza młodzież coraz częściej ma także dochody z pracy dorywczej lub stałej – wynika z badań społecznych Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego.

Uczeń VI klasy szkoły podstawowej miesięcznie otrzymuje średnio 87 zł kieszonkowego, uczeń ostatniej klasy gimnazjum - około 120 zł, a uczeń przedostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej 157 zł. Z badań wynika, że około jednej trzeciej młodzieży oszczędza pieniądze, przede wszystkim trzymając je po prostu w domu.

Nauka zarządzania pieniędzmi powinna zacząć się w domu
Rachunek bankowy i kartę płatniczą ma 25 proc. uczniów szkoły ponadgimnazjalnej oraz 8 proc. gimnazjalistów. Konto jest sposobem na odkładanie pieniędzy, wirtualną skarbonką oraz atrybutem dorosłości. Co ciekawe z inicjatywą założenia rachunku wychodzą często dzieci, nie rodzice. Z badań NBP wynika, że było tak w relacji 47 proc. badanych rodziców gimnazjalistów oraz 41 proc. badanych rodziców uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. W ocenie 37 proc. rodziców obu grup młodzieży był to wspólny pomysł. Tylko 16 proc. rodziców gimnazjalistów oraz 22 proc. rodziców uczniów szkół ponadgimnazjalnych przypisało sobie inicjatywę założenia konta dziecku.

Okazuje się, że wraz z dorastaniem dzieci, ich rodzice coraz rzadziej dokładają się do oszczędności dziecka, tak aby mogło kupić sobie „coś większego”. Bardzo mały odsetek rodziców zachęca zaś dzieci poprzez system nagród za oszczędzanie.

Tymczasem analitycy zauważają, że im większa wiedza, tym młodzież jest bardziej pod tym względem zaawansowana. Postawy wobec pieniędzy wyniesione z domu rodzinnego mają wpływ na korzystanie przez młodzież z usług finansowych. Im częstsze rozmowy z rodzicami o finansach i pieniądzach, tym bardziej zaawansowani są uczniowie w zachowaniach finansowych.

Ranking kont młodzieżowych
Zestawienia rachunków młodzieżowych przygotowuje serwis kontomlodziezowe.com. W lipcowym rankingu w pierwszej dziesiątce znalazły się: mBank (eKonto m); Pekao SA (Konto Przekorzystne do 26 lat); PKO BP (Pierwsze Konto); BZ WBK (Konto Jakie Chcę); Orange Finanse (Konto osobiste 13+); Nest Bank (Nest Konto Samodzielne); ING Bank (Konto Mobi); Credit Agricole (Konto Dla Ciebie GO!); Inteligo (Konto indywidualne); Millennium Bank (Konto 360 Junior).

Liderem zestawienia został mBank, gdyż jak podkreślają twórcy rankingu „najmłodsi, czyli osoby do 20. roku życia, cieszą się całkowitym brakiem opłat za konto i kartę debetową, w tym za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce”. Dodatkowo eKonto m posiada rabaty przy płatnościach kartą w wybranych sklepach, zniżki w szkołach językowych, dostęp do nowoczesnej aplikacji mobilnej czy BLIKA.

Miejsce drugie, czyli Konto Przekorzystne do 26 lat (Pekao SA) twórcy rankingu docenili za „darmowe prowadzenie i brak opłaty za kartę oraz darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie”. Jako słabą stronę wymienili fakt, że „bank pobiera opłaty za SMS-y do autoryzacji przelewów, więc niejako wymusza korzystanie z aplikacji mobilnej, ponieważ tylko tam można je za darmo autoryzować”.

Trzecie miejsce w rankingu zajęło Pierwsze konto (PKO BP), które oferuje darmowe prowadzenie i bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, a także wpłaty i wypłaty w największej sieci placówek bankowych w Polsce. Miesięcznie trzeba zapłacić 3,90 zł za korzystanie z karty płatniczej, chyba że zostaną dokonane przynajmniej dwie płatności. Wówczas opłata znika.

Kiedy już zdecydujemy o wyborze konta, warto czuwać nad finansowymi decyzjami, które podejmuje młodzież. Rachunek, po skarbonce, jest naturalnym etapem edukacji finansowej. Trzeba być wówczas przy dziecku.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: konto

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU