Najtańsze opcje wynajmu dla studentów

Autor ,

Stancja, akademik, mieszkanie ze współlokatorami – to najtańsze opcje wynajmu dla studentów. Najchętniej wybierają mieszkanie w dobrej lokalizacji, ale i rozsądnej cenie.

Wakacje to moment, w którym żacy rozpoczynają poszukiwania nieruchomości pod wynajem. Najważniejszymi czynnikami dla studentów są: lokalizacja (84 proc.) i cena (82 proc.) - wynika z badań Metrohouse przeprowadzonych wspólnie z serwisem Szybko.pl. Na kolejnych miejscach znalazły się: standard i stan techniczny mieszkania (41 proc.), umeblowanie (31 proc.), wyposażenie RTV i AGD (26 proc.) oraz wielkość nieruchomości (21 proc.). Ponadto z analiz wynika, że studenci najchętniej wynajmują w pojedynkę lub we dwoje. Jednocześnie chcą mieć dobry dojazd na uczelnię, ale i dostęp do rozrywki.

Dla dwójki studentów mieszkanie do 38 m kw.
Ze względu na wymagania studentów, najbardziej pożądaną i rozsądną cenowo opcją przy wynajmie dla dwóch osób jest mieszkanie do 38 m kw. Z czerwcowego badania Bankier i Otodom.pl wynika, że najtańszy czynsz jest w Łodzi i wynosi średnio 1051 zł. Stawki w innych miastach wyglądają następująco: w Bydgoszczy – wynosi 1190 zł, w Katowicach – 1254 zł, w Szczecinie – 1298 zł, w Poznaniu – 1320 zł, w Lublinie – 1425 zł oraz w Gdańsku – 1713 zł. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie średnia cena za wynajem małego mieszkania wynosi 2036 zł. - Tańszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania np. na Białołęce, gdzie dwupokojowe mieszkanie można znaleźć już za 1600-1800 zł i czasem mają one wyższy standard niż te w centrum miasta – analizuje Marcin Jańczuk z Metrohouse. W tej dzielnicy jest duży wybór mieszkań w nowym budownictwie. Z roku na rok poprawia się także dojazd do centrum miasta.

Stancja dla żaka, dom lub mieszkanie XXL dla ekipy studentów
W przypadku, w którym student chce płacić niski czynsz, ale nie ma współlokatora, ekonomiczną opcją jest stancja lub pokój w akademiku. Przykładowo serwisie olx.pl znajdują się oferty dedykowane studentom „Pokój dla studentki w dobrej lokalizacji” - 425 zł (Poznań), „Wolne od 1 października dla studenta” (Toruń) – 550 zł, „Stancja blisko miasteczka akademickiego” (Lublin) – 425 zł. Mieszkanie przy rodzinie jest jednak najmniej popularną formą najmu. Alternatywą dla stancji są pokoje w mieszkaniach, które wynajmują studenci. Oferty tytułowane są „pokój w studenckim mieszkaniu”. Oznacza to z reguły najem w cztero-, pięciopokojowym mieszkaniu, które podzielone jest na pokoje dla studentów. Cenowo taki wynajem jest porównywalny ze stancją. Z badania Bankier i Otodom.pl wynika, że miesięczny czynsz za mieszkanie od 60 do 90 m kw. wynosi średnio w Bydgoszczy – 2173 zł. Jeśli koszty rozkładają się na kilku wynajmujących, taka opcja najmu staje się ekonomiczna. W Łodzi najem mieszkania o tej powierzchni wynosi – 2245zł, w Poznaniu 2313 zł, w Szczecinie – 2410 zł, w Katowicach – 2457 zł, w Lublinie – 2515 zł, we Wrocławiu – 2899 zł, w Krakowie – 2909 zł. Najdrożej jest w Gdańsku, gdzie najem wynosi 3276 zł i w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 4305 zł.

Popularne oszustwa uderzają w studencką kieszeń
W sezonie wzmożonych poszukiwań mieszkań na wynajem, uaktywniają się oszuści. Działają na dwa sposoby. Jedno oszustwo polega na tym, że mieszkanie wynajmuje podstawiona osoba, nie właściciel. Fałszywy właściciel podpisuje umowę, pobiera kaucję, a następnie jest nieuchwytny. Wynajmujący jest stratny nawet kilka tysięcy złotych. Drugi sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy to sprzedaż fałszywych adresów nieruchomości pod wynajem. Scenariusz działania wygląda tak: student podpisuje dokument, że zgadza się na przekazanie adresów za umówioną kwotę (z reguły 150 – 200 zł), opłaca ją, po czym jedzie pod wskazany, nieistniejący adres.

Nie chcąc stracić pieniędzy i bezpiecznie wynająć umowę najmu najlepiej udać się na spotkanie z rodzicami lub z pracującym rodzeństwem. Same poszukiwania najlepiej zacząć już w wakacje. Wtedy na rynku jest większy wybór i szansa na znalezienie lokum dla studentów w rozsądnej cenie rośnie.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: student

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU