Kredyt z zachowaniem zasad bezpieczeństwa finansów osobistych

Autor ,

Bezpieczny kredyt to taki, który damy radę spłacić bez wieloletnich wyrzeczeń i życia na finansowej krawędzi. Ważna jest także treść umowy i podmiot, z którym podpisujemy umowę. Oto jak zaciągnąć kredyt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Realne spojrzenie na budżet domowy
Czy mój budżet domowy udźwignie ratę kredytu? - to pytanie, które powinniśmy zadać sobie przed podpisaniem umowy kredytowej. Zanim pochopnie odpowiemy - „tak”, musimy wyobrazić sobie, czy damy radę spłacać ratę miesiąc, rok, kilka lat. Jeśli pojawia się zbyt dużo znaków zapytania np. niestabilność zatrudnienia, inne wydatki w niedalekiej przyszłości, możliwość wyjazdu za granicę, warto potraktować je jako ostrzeżenie przed długoterminowym zadłużeniem.
Poza tym warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych np. na stronie bankier.pl. Kalkulator prosi o uzupełnienie następujących kwot: dochodu brutto, opłaty za mieszkanie, kosztów utrzymania, składek ubezpieczeniowych, rat innych kredytów, pozostałych kosztów, a także wysokości oprocentowania i liczby miesięcy, na jaki chcemy wziąć kredyt.
Po uzupełnieniu pokazuje się kredyt, na jaki możemy sobie pozwolić oraz kwota miesięcznej raty. Przykładowo przy zarobkach na poziomie 5 000 zł, opłacie za mieszkanie na poziomie 500 zł, kosztach utrzymania w kwocie 1000 zł oraz innych kosztach – 1000 zł, przy założeniu kredytu na 36 miesięcy, kalkulator podpowiada, że stać nas na 833 zł ratę miesięcznie oraz 25 000 zł łącznego kredytu. Aby kalkulacja była rzeczywista, nie można koloryzować i zmniejszać wydatków. Warto je przemyśleć, a nawet lekko zawyżyć. Dzięki temu uwzględnimy tzw. nieprzewidziane lub cykliczne koszty życia (np. koszty urlopu czy remontu).

Umowa bez haczyków
Bezpieczeństwo umów zostało opisane także w biuletynie Rzecznika Praw Obywatelskich, który sporządził pięć żelaznych zasad kredytobiorcy: 1. Porównaj różne oferty: sprawdź ich stopę oprocentowania, dodatkowe opłaty, prowizje, zapisy o możliwości wcześniejszej spłaty. 2. Przed podpisaniem dokładnie przeczytaj umowę. Pamiętaj! Masz prawo przeczytać ją spokojnie w domu i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. 3. Nie podpisuj dokumentu „in blanco” 4. Nie podpisuj umowy, w której brakuje informacji o stopie oprocentowania kredytu lub planie spłat. 4. Sprawdź datę umowy – nie podpisuj antydatowanych dokumentów (dokumentów z datą wsteczną). 5. Żądaj jednego egzemplarza każdego podpisanego przez ciebie dokumentu – czytamy w biuletynie „Usługi finansowe. Poradnik dla osób starszych”. Rzecznik ostrzega też przed pułapkami w umowach firm pożyczkowych. I tak należy sprawdzić, czy podmiot nie nalicza wysokiej, nawet 25 proc. opłaty za przesunięcie terminu spłaty pożyczki albo nie wpisał do umowy kosztów za przypomnienie o spłacie pożyczki. Rzecznik doradza także korzystanie z ofert kredytów w bankach, a nie pożyczek w parabankach.

Bliscy mogą, ale nie muszą wspierać finansowo
Z danych BIK wynika, że bardzo ważną rolę w procesie spłaty kredytów odgrywa rodzina. Okazuje się, że w momencie kłopotów finansowych bliscy są pierwszymi, do których się udajemy. Na wsparcie mogą liczyć np. mieszkańcy województw południowo-wschodnich. Okazuje się, że są oni najbardziej sumiennymi płatnikami, a kluczem do takiej sytuacji może być, według analityków BIK właśnie spokojniejszy styl życia, ale i więzi rodzinne. W kłopotach zawsze blisko jest rodzina.
I choć dobrze mieć świadomość, że można liczyć na krewnych i rodzinę, to lepiej ich nie narażać na konieczność rzucania nam finansowego koła ratunkowego. Bezpieczny kredyt to taki, który potrafimy spłacać samodzielnie lub ze współkredytobiorcą. Nieprzemyślane decyzje kredytowe sprawiają, że rodzice wspierają się spłatą kredytów pieniędzmi z programu 500 plus. Z badań Biura Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor wynika, że 17 proc. ankietowanych dzięki programowi spłaciło część przeterminowanych i nieuregulowanych wcześniej płatności, a 12 proc. - całkowicie pozbyło się zaległych długów.

Przyszłość z kredytem: raj czy konflikt?
Kredyt wiąże ręce. Czasem utrudnia zmianę pracy, rozstanie z partnerem i współkredytobiorcą jednocześnie albo niweczy plan o przeprowadzce. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o zadłużeniu, pomyślmy o swojej przyszłości. Jeśli nie lubimy stabilizacji i stagnacji, nie wiążmy się z bankiem wieloletnim zobowiązaniem. Może na próbę lepiej zaciągnąć np. kredyt, który spłacimy w ciągu pół roku.
Poza tym kwestie pieniędzy i zadłużeń negatywnie wpływają na związki. 3 proc. par kłóci się o budżet domowy co najmniej kilka razy w tygodniu, 8 proc. - kilka razy w miesiącu, 10 proc. - raz w miesiącu, a 22 proc. - kilka razy do roku. Z kolei 32 proc. badanych uważa, że odmienne podejście do finansów jest powodem rozważań o rozstaniu.

Dane pod ochroną
Chrońmy swoje dane osobowe i przekazujmy je jedynie instytucjom finansowym, którym ufamy. Skradziona tożsamość może skutkować próbą wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. W I kwartale 2018 r. podjęto 1278 wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 99,1 mln zł – wynika z danych Związku Banków Polskich. Uważajmy, aby w drodze po kredyt nie paść ofiarą wyłudzenia.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: kredyt

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU