Jak wybrać najlepsze bankowe konto internetowe

Autor ,

Polacy masowo korzystają z bankowości internetowej, a gdy wybiorą bank, trudno ich nakłonić do zmiany. Właśnie dlatego warto przeanalizować ofertę pod kilkoma względami i dobrze wybrać.

Z roku na rok w Polsce przybywa posiadaczy kont bankowych. W ubiegłym roku odsetek ten wyniósł 87 proc. W stopniu ubankowienia zbliżyliśmy się do Francuzów (94 proc. ma konto) oraz Niemców (99 proc.) - wynika z raportu Banku Światowego „The Global Findex Database 2017: Measuring Financial Inclusion and the Fintech Revolution”.

Rośnie liczba klientów-aktywnych użytkowników
Jednocześnie z najnowszego raportu NetB@nk Związku Banków Polskich wynika, że na koniec I kwartału 2018 roku dostęp do bankowości internetowej posiadało 35,7 mln klientów i był to wzrost o 6,5 proc. w stosunku do danych z tego samego okresu w zeszłym roku.
O ponad 400 tys. wzrosła liczba użytkowników, którzy logują się do bankowości internetowej co najmniej raz w miesiącu. W sumie liczba takich aktywnych klientów wyniosła 16,32 miliona. Przeciętnie, aktywny klient bankowości internetowej wykonywał w pierwszym kwartale 2018 roku sześć przelewów miesięcznie. Coraz częściej darzy on zaufaniem także aplikacje mobilne swoich banków. Z danych zgromadzonych na koniec marca bieżącego roku wynika, iż liczba klientów posiadających bankową aplikację mobilną i korzystających z niej co najmniej raz w miesiącu wynosiła 6,27 mln. Tym samym stanowi to nieco ponad 38 proc. liczby wszystkich aktywnych klientów bankowości internetowej.

Niechętni do zmiany konta
Choć przybywa Polaków, którzy zakładają rachunki bankowe, to stosunkowo niewielka liczba decyduje się na zmiany. W I kw. 2018 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 7 419 osób, to jest o 764 więcej niż w tym samym okresie u.br. – wynika z danych Krajowej Rady Rozliczeniowej.
Na zamknięcie dotychczasowego rachunku zdecydowało się ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 7 228 osób (97,4 proc. wnioskujących). O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 470 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 371 osób.
Fakt, że Polacy niechętnie przenoszą konta bankowe, potwierdza też Diagnoza Społeczna. Z tych danych wynika, że 42 proc. ankietowanych ani razu nie zmieniło konta. Najwięcej, bo 15 proc. przyznało, że zrobiło to raz w życiu, 7 proc. - dwa razy, 3 proc. - trzy razy. 

Osiem ważnych kryteriów przy wybieraniu konta
Wybierając więc konto, warto zrobić to świadomie. Na co zwrócić uwagę?
1. Koszty związane z prowadzeniem rachunku - należy zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku bankowego. Coraz trudniej znaleźć darmowe konto. Jeśli bank oferuje konto za 0 zł, ma inne oczekiwania np. dodaje do rachunku kartę płatniczą.
2. Opłaty za przelewy – te koszty, zwłaszcza do innych banków bywają wysokie. Zdarza się, że bezpłatne są jedynie przelewy do tego samego banku lub w ograniczonej liczbie. Bywa, że bank pobiera opłatę za stałe zlecenie.
3. Generowanie potwierdzeń operacji bankowych w pdf – zdarza się, że na bezpłatne potwierdzenie operacji trzeba poczekać kilka dni. Ekspresowy pdf kosztuje.
4. Dodatkowe usługi – wybierając konto warto sprawdzić koszty uruchomienia limitu debetowego, czy możliwość skorzystania z programu rabatowego za zakupy zrobione w konkretnych sklepach. Warto sprawdzić jak wygląda pakiet usług dla posiadacza rachunku. Jeśli lubimy wszystko załatwiać z domu, koniecznie należy przejrzeć ofertę banku pod kątem wszelkich udogodnień.
5. Aplikacja – zdarza się, że banki premiują klientów, którzy pobierają bankową aplikację. Przy wyborze konta warto sprawdzić, co bank ma w tym punkcie do zaoferowania.
6. Wypłaty z bankomatów – nawet jeśli lubimy płacić plastikowym pieniądzem, to może się zdarzyć, że będziemy potrzebować gotówki. Koniecznie warto sprawdzić wysokość opłat za wypłaty w bankomatach.
7. Utrzymanie kart płatniczych – także wysokość miesięcznej opłaty za kartę płatniczą ma znaczenie. Bywa, że karta może być bezpłatna, jeśli wykonamy określoną liczbę transakcji.
8. Aktualizacja tabeli opłat i prowizji - nawet w doskonale dobranym banku zdarzają się zmiany. Informacja o nich przychodzi wraz ze zmianami tabeli opłat i prowizji. Nie lekceważmy takich powiadomień.

Czerwcowy ranking kont
W wyborze pomocne są eksperckie analizy. Z czerwcowego rankingu kont osobistych Bankier.pl wynika, że cztery banki, po spełnieniu pewnych warunków, oferują darmowe rachunki. Bezpłatne konto i kartę płatniczą zaoferują tylko Bank BGŻ BNP Paribas (Konto Optymalne), Idea Bank (Konto Idealne), Nest Bank (Nest Konto) oraz Orange Finanse (Konto Osobiste).
Bankier.pl wyróżnił także Raiffeisen Polbank z Wymarzonym Kontem Osobistym. - Klient może zostać obciążony opłatą za kartę płatniczą. Warunek zwalniający z niej jest jednak bardzo prosty do spełnienia – wystarczy dokonać jednej transakcji kartą w każdym miesiącu. W przeciwnym wypadku bank pobierze z konta 3 zł – czytamy w analizie.
W ścisłej czołówce znalazły się konta mBanku i internetowa marka PKO Banku Polskiego – Inteligo. W obu pojawia się warunkowa opłata za kartę płatniczą wynosząca 5 zł miesięcznie. W mBanku konieczne jest wykonanie 5 transakcji kartą, żeby jej uniknąć, a w Inteligo trzeba w sumie wydać nią 100 zł w każdym okresie rozliczeniowym.
Bankier.pl sprawdził także, które z banków zapewniają darmowe wypłaty z bankomatów. Okazuje się, że także ofertę ma 12 rachunków bankowych.


Zanim podpiszemy umowę zastanówmy się, na jakich usługach należy nam najbardziej. Dopiero wtedy wybierzmy konto internetowe.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: konto

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU