Pułapka pozytywnego myślenia, czyli jak zarobki na poziomie średniej krajowej prowadzą do zadłużeń

Autor ,

Rekordowe bezrobocie, rynek pracownika, rosnące zarobki, programy socjalne dla rodzin – to wszystko sprawia, że Polacy czują stabilizację ekonomiczną. Optymizm i poczucie bezpieczeństwa napędzają z kolei do zakupów, kredytów i wyjazdów. Warto zachować rozsądek, aby nie zacząć rozrzutnego życia na kredyt.

Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw wyniosły we wrześniu br. dokładnie 5084,56 zł brutto i w ujęciu rocznym były o 6,6 proc. wyższe – wynika z danych GUS. Zarobki rosną od dawna. Jednocześnie we wrześniu bezrobocie spadło do rekordowego poziomu 5,1 proc. Efektem obu tych czynników jest niewątpliwie rynek pracownika. Z badania IRIS Financial Confidence Survey 2019 wynika, że 70 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy. Taki wynik daje Polsce drugą pozycję w Europie. Bardziej optymistyczni od nas są tylko Austriacy – tu aż 80 proc. badanych jest zdania, że bez problemów znajdą pracę i zadawalające zarobki. Za nami są m.in. pracownicy z Wielkiej Brytanii – 59 proc., Włoch – 49 proc. czy Francji – 47 proc. Dobrą sytuację osób, które mają dzieci wspierają także programy takie jak Rodzina500+ czy Dobry Start.

Polacy optymistycznie o budżecie domowym
Z optymizmem za zarobki i domowy budżet patrzą w przyszłość różne grupy wiekowe. Z badania Ipsos MORI wynika, że młodzi w wieku 18 – 25 lat pozytywnie oceniają swoje finanse i dobrze oceniają szanse na przyszłość. Aż 45 proc. młodych Polaków stwierdziło, że mają zdecydowanie lub nieco lepszą sytuację niż tą, którą mieli ich rodzice w ich wieku. 25 proc. respondentów stwierdziło, że nie zauważyło różnicy, a pogorszenie odczuło 24 proc. pytanych.
Pozytywnie o budżecie domowym myśli także większość Polaków, niezależnie od wieku. Z badania zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku (SCB) wynika, że 70 proc. ocenia swoją aktualną sytuację finansową dobrze, 10 proc. – bardzo dobrze. Z kondycji swoich finansów jest też zadowolone aż 80 proc. osób, których zarobki wahają się między 3 000 a 3 999 zł. Niemal każdy, kto ma zarobki powyżej 5 000 zł miesięcznie, ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. W komentarzu do badań Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Banku skomentowała: "Prawie 20 proc. spośród badanych w wieku do 29 roku życia twierdzi, że ich sytuacja jest bardzo dobra, a 60 proc., że jest raczej dobra. W przypadku respondentów, w przedziale wiekowym od 60 do 69 lat, tylko niecałe 2 proc. ocenia swoje finanse bardzo dobrze. Prawie 68 proc. uważa, że są one w raczej dobrym stanie".

Wakacje, remont, nowe AGD, czyli długa lista planów
Pozytywna ocena sytuacji finansowej przekłada się na marzenia i próbę ich realizacji. Z raportu Santander Consumer Banku, który został opublikowany w kwietniu, wynikało, że ponad 25 proc. Polaków planuje remont domu lub mieszkania, 13,4 proc. już planuje święta Wielkanocne, w 12 proc. szykuje się do wakacji. Z kolei szacunki wydatków wakacyjnych Providenta potwierdziły, że Polacy chcieli wydać minionego lata znacznie więcej niż jeszcze rok temu. Średnio Polacy planowali przeznaczyć na letni wypoczynek ok. 3 396 zł, czyli niemal o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na wyjazd chciały wydać osoby w wieku 40-59 lat, bo ponad 4 000 zł.
Na liście wydatków, które planujemy z wyprzedzeniem, jest zakup samochodu, zakup nowego sprzętu AGD i RTV, ale też rodzinne uroczystości takie jak wesele czy komunia. W 2018 roku 49 proc. Polaków starała się planować większe wydatki – wynika z Barometru Providenta. Jednak już co piąty Polak przyznał, że jeśli zarobki nie wystarczą na pokrycie planów, zaciągnie pożyczkę. Ponadto 8 proc. badanych zadeklarowało, że w sfinansowaniu największych wydatków pomogą im środki z programu 500 +. Aż 11 proc. przyznało, że jeszcze nie wie, jak sfinansuje wydatki.

Ryzyko życia ponad stan i rosnące zaległości w spłacie
Poczucie bezpieczeństwa finansowego, dobre zarobki i coraz większy apetyt na kolejne dobra sprawia, że Polacy coraz częściej się zadłużają. W sierpniu 2019 r., w porównaniu do sierpnia 2018 r., w ujęciu wartościowym, banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę we wszystkich czterech grupach produktowych. Najwyższe wzrosty odnotowały kredyty mieszkaniowe (wzrost o 18,4 proc.) oraz karty kredytowe (wzrost o 12,2 proc.). Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 4,7 proc., a limitów kredytowych o 0,5 proc. Przykładowo w przypadku kredytów konsumpcyjnych udzielono łącznie 634,6 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,37 mld zł – podał BIK.
Niestety aktywność kredytowa, nie oznacza terminowej spłaty. Część Polaków chce żyć ponad stan. Niemal co czwarty badany (23 proc.) jest gotów usprawiedliwić niespłacanie zobowiązania, chęcią zapewnia rodzinie odpowiedniego poziomu życia – wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Efektem są lawinowo niespłacone zobowiązania. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że przeciętne zaległości osób po 64 roku życia rosły w ostatnich trzech latach najszybciej. Średnia wartość niespłacanych przez nich zobowiązań podwyższyła się równo połowę z 16 070 zł do 24 175 zł w sytuacji, gdy średnia zaległość ogółu wzrosła o jedną trzecią, z 20 665 zł do 27 413 zł. W przypadku osób w wieku od 18 do 24 lat przeciętne zaległe zobowiązanie wynosiło w czerwcu 7 093 zł (wzrost w ciągu roku o 46 proc.), w wieku od 25 do 34 lat wynosiło 16 873 zł (wzrost o 19 proc.), w wieku od 35 do 44 lat wyniosło już 31 179 tys. zł (wzrost 21 proc.), w wieku od 45 do 54 lat – 37 560 zł (34 proc.) a u osób w wieku od 55 do 64 lat wyniosło 32 453 tys. zł (wzrost i 41 proc.).
– Zarobki Polaków są coraz wyższe, ale nie można zapominać o rosnących zadłużeniach. Optymistyczne podejście do finansów jest ważne, ale dobrze, jeśli przekłada się na oszczędzanie i planowanie wydatków. Realizowanie wszystkich ważnych wydatków na kredyt może prowadzić do pętli zadłużenia – mówi … ekspert Kredyt Inkaso.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: pułapka

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU