Finanse na obcasach, czyli jak kobiety podchodzą do zadłużania i oszczędzania

Autor ,

Portret Polki oszczędzającej z myślą o rodzinie, nie jest już jedynym, który obowiązuje. Finansowych postaw jest więcej i skrajnie się od siebie różnią. Oto, jakie są Polki w kwestiach pieniędzy.

Czujne i niezadłużone

Polka wie, ile ma na koncie, dokładnie analizuje wydatki i skrzętnie je kontroluje – oto jeden z portretów, który wyłania się badań przeprowadzonych przez Deutsche Bank. Kobiety biorące w tych badaniach okazały się niezwykle wstrzemięźliwe w kwestii zadłużania. Aż 40 proc. aktywnie zawodowych kobiet nie posiada pożyczki, linii debetowej, ani kredytu. Słowem nie ma zadłużenia. Te same kobiety są rozsądne i jeśli lokują pieniądze to bezpiecznie, na lokatach. W ogóle ten typ kobiety oszczędza, ale poprzez produkty bezpieczne. Taka kobieta jest przeciwieństwem nie tylko do mężczyzn, ale także w stosunku do bardziej rozrzutnych koleżanek.

Marzycielki

Zupełnym przeciwieństwem są marzycielki, które śnią o pieniądzach, które mogą wydać na przyjemności. Wodze fantazji kobiety puściły w badaniu Aviva Investors TFI, w którym miały wyobrazić sobie co zrobiłyby z kwotą 10 tys. zł, przy założeniu, że te pieniądze są tylko dla nich i mogą zrobić z nimi co pragną. 

Nie było tu już mowy o bezpiecznych lokatach czy inwestycjach. Aż 41 proc. odpowiedziało, że najchętniej wydałoby pieniądze na wyjazd, zwłaszcza typu all inclusive. Dalej 11 proc. uznała, że zrobiłaby remont mieszkania, 8 proc. - kupiłaby samochód. Pojawiły się też marzenia o pobycie w Spa – odpowiedziało tak 8 proc. 

Odważne i z kredytami

Duża część Polek nie wyobraża sobie, co by było, gdybym miała pieniądze, tylko idzie do banku i się zadłuża. Jak wynikało z analizy BIK z marca ub.r. 51 proc. wszystkich kredytobiorców stanowiły Polki (7,77 mln) i posiadały 13,42 mln czynnych produktów kredytowych, rozumianych jako kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne, karty kredytowe i limity kredytowe. Dawały one łączną kwotę do spłaty 271,58 mld zł.

Sporo mówią o kobietach szczegółowe dane. 198,85 mld – to kredyty zaciągnięte z tytułu kredytu mieszkaniowego, a 63 mld zł – to zadłużenie spowodowane kredytami konsumpcyjnymi. Oznacza to, że kobiety bardzo często podejmują odważne decyzje finansowe, w celu zakupu nieruchomości. Obala to mit kobiety, która oczekuje na wybranka z mieszkaniem.

Nierzetelne płatniczki

Inne światło na kobietę posiadającą kredyty rzuca baza Krajowego Rejestru Długów. Kobiety stanowią ¼ nierzetelnych płatników, bo jak tłumaczą ich budżet nie jest z gumy. Muszą wyżywić rodzinę, opłacić szkołę i rachunki. Decyzję o zadłużeniu podejmują kierując się chęcią zapewnienia chwilowego oddechu dla domowego budżetu. Niespłacone zobowiązania spędzają kobietom sen z powiek.

Z niewielkimi oszczędnościami

Jednocześnie 63 proc. pań deklaruje, że ma jakieś oszczędności. Co ciekawe podobnej odpowiedzi udzieliło 64 proc. mężczyzn – wynika z raportu „Dojrzałość finansowa Polaków” Nationale Nederlanden. Oszczędzanie to jednak dla kobiet tor z przeszkodami. Na drodze regularnemu oszczędzaniu stoją codzienne wydatki, które pochłaniają wszystkie dochody - odpowiedziało tak 45 proc. kobiet. Część z nich, 16 proc. - o oszczędzaniu nie pomyślała, 12 proc. - woli przeznaczyć pieniądze na przyjemności, a 11 proc. uważa, że ma na tyle duży kapitał, że zapewni dobre życie sobie i dzieciom.

Jednocześnie, niezależnie od postawy i podejścia do długu i oszczędzania, marzy nam się bezpieczeństwo finansowe. Niestety takie poczucie bezpieczeństwa deklaruje jedynie 31 proc. kobiet - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Jak postrzegamy posiadanie poduszki bezpieczeństwa? Jest to od 1 do nawet powyżej 10 pensji na koncie oszczędnościowym.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU