Ile wydaliśmy na ferie, ile wydamy na wakacje?

Autor ,

Polacy planowali ferie zimowe w budżecie od 400 do 800 zł, ale już przeciętne kwota rezerwacji urlopu letniego waha się od 1,4 tys. zł do 2,6 tys. zł. Zimą najpopularniejszym miejscem na wypoczynek było Zakopane, latem to greckie wyspy.

W tym roku Polacy podczas ferii najczęściej wypoczywali w Zakopanem - wynika z analizy wykonanej przez portal kayak.pl, na podstawie liczby wyszukiwań hoteli. W pierwszej piątce znalazł się także Karpacz, Szklarska Poręba, Krynica-Zdrój oraz Szczyrk. Wyjazdy na ferie wciąż nie są standardem. Z badania zrealizowanego w dniach 22 -24 stycznia br. przez SW Research na zlecenie Grupy Kruk wynika, że ponad połowa osób powyżej 25. roku życia nie planowała wyjazdu na zimowy wypoczynek. Spośród tych, którzy jechali na ferie, co piąty planował wydanie od 400 do 800 zł.
Polacy są ostrożni w wydawaniu sporych kwot na ferie zimowe, gdyż wielu ludzi wciąż odczuwa skutki wzmożonych świątecznych wydatków oraz spłatę pożyczek, które zaciągnęli w grudniu. W ubiegłym roku 11 proc. Polaków stwierdziło, że wydatki na zimowy wypoczynek wpędzają w kłopoty finansowe. Na ferie wyjeżdżali tylko ci, którzy mieli odłożone pieniądze na wyjazd – wynikało z badania na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej. Także w tym roku Polacy wykazali się ekonomicznym podejściem.

Podróżowanie na własną rękę
Polacy nie potrafią odmówić sobie urlopu w sezonie letnim. Z roku na rok wypoczywających właśnie w tym czasie jest coraz więcej. W zeszłym sezonie urlop poza miejscem zamieszkania planowało 60 proc. rodaków. Drugi raz z rzędu – co potwierdziły badania „Plany wakacyjne Polaków 2017”, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Diners Club Polska - najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży była Polska, gdzie wypoczynek zaplanowało 36 proc. Z kolei wśród wyjeżdżających za granicę 14 proc. planowało wypoczynek w kurortach europejskich, a 4 proc. deklarowało wyjazd na egzotyczne wyprawy poza Europę. Zdaniem Skyscanner, wyszukiwarki lotów, w 2018 roku zmieni się sposób, w jaki podróżujemy. Dominujące trendy to ekoturystyka, transfer ze zwiedzaniem, a wszystko w ramach ściśle ustalonego, niewysokiego budżetu. „Zdaje się, że coraz więcej turystów przechodzi na stronę wyjazdów zaprojektowanych indywidualnie według własnych potrzeb i budżetu” - informuje Skyscanner w analizie trendów.

Latem popularna Grecja i Turcja
Tej oszczędności nie widać w raporcie z lutego br. Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, który analizuje koszty rezerwacji wyjazdów wakacyjnych na letni urlop z biurami podróży. I tak w rezerwacjach dominuje od lat Grecja z przeciętną ceną rezerwacji od osoby w wysokości 2637 zł. Grecja była także według Polskiej Izby Turystyki najpopularniejszym krajem, który odwiedzaliśmy w 2017 roku. Statystyczny turysta latem minionego roku najchętniej leciał do Grecji samolotem na siedem dni do hotelu 4-gwiazdkowego z opcją all inclusive. W tym roku na drugim miejscu rezerwacji jest Turcja z kwotą 2508 zł od osoby, na trzecim Hiszpania – z rezerwacją na poziomie 2678 zł.
Dopiero w dalszej kolejności Polacy rezerwują tańsze kierunki wakacyjne takie jak: Egipt – ze średnią 2 236 zł, Bułgaria – z 1948 zł oraz Włochy – z 2 302 zł. Najtańszym kierunkiem jest popularna od kilku lat Albania. Tu kwota rezerwacji wynosi 1 440 zł od osoby. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych kierunków zamyka Chorwacja – z przeciętną ceną rezerwacji 1 975 zł, Tunezja – z 1975 zł oraz Cypr – z 2 373 zł. 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: polacy

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU