Ślub bez zadłużenia. Jak przygotować niezapomnianą ceremonię bez kredytu

Autor ,

Organizacja ślubu kosztuje przeciętnie od 20 do 40 tys. zł. Jednak nie brakuje par, które potrafią zorganizować przyjęcie bez wydawania majątku.

Na uroczystość weselną najczęściej zapraszamy od 50 do 100 gości. Nie brakuje jednak osób, które wyprawiają liczniejsze wesela. Z badań portalu olx.pl wynika, że jedna trzecia badanych planuje zaprosić od 100 do 200 osób. Średni koszt zaproszenia jednego gościa waha się od 200 do 300 zł – wynika z danych olx.pl. Oznacza to, że przy tradycyjnym wynajęciu sali i pięćdziesięciu gościach koszt wynosi 10 000 zł, a przy imprezie na dwieście osób - 40 000 zł (przy założeniu, że koszt tzw. talerzyka to 200 zł).
25 proc. badanych przyznała, że nie ma pieniędzy na sfinansowanie całej uroczystości, dlatego są zmuszeni poprosić o pożyczkę rodzinę lub bank. Z danych olx.pl wynika, że najczęściej w związki małżeńskie Polacy wstępują w czerwcu i w sierpniu. Popularny jest także kwiecień. 84 procent młodych par bierze ślub w sobotę.
Głównym kosztem jest wynajem sali wraz z menu. Sporo, bo po ok. 4 000 zł kosztuje fotograf, a także obrączki, suknia ślubna i garnitur. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby bajkowy ślub był tańszy.

Ślub sponsorowany
Jednym ze sposobów na oszczędność jest znalezienie sponsorów, którzy w zamian za reklamę zgodzą się na usługi ślubne. Logo sponsorów może pojawić się na zaproszeniach, menu weselnym, jako baner umieszczony w sali weselnej. Poza tym o sponsorze może wspomnieć wodzirej. Jedna z par, której udało się pokryć w ten sposób 50 proc. wesela opowiadała o swoich przygotowaniach w Dzień Dobry TVN. Panna młoda przyznała, że wysłała około 5 tys. ofert handlowych i poświęcała temu całe noce. Małgorzata Bugajska, wedding planer poinformowała w programie telewizyjnym, że przeciętny Kowalski może zamieścić ogłoszenie na Facebooku, założyć bloga, aby w ten sposób zachęcić do współpracy mniejsze firmy. Specjalistka przyznała, że przeciętne pary nie mogą liczyć na sponsoring dużych firm, a właśnie tych mniejszych.

10 proc. rabat na wynajem sali w piątek lub w niedzielę
Tradycyjnie śluby organizowane są w soboty i w miesiącach mających w nazwie literę „r”. Osoby, które zdecydują się na ślub np. piątek, w lipcu mogą liczyć, że wszystkie weselne usługi będą tańsze przeciętnie o 10 proc. Dodatkowo można liczyć na wolniejsze terminy „Zorganizuj wesele w piątek lub niedzielę!” - czytamy na stronie palacykotrebusy.pl. Organizatorzy przyjęcia weselnego deklarują, że organizując przyjęcie weselne na co najmniej sto osób w piątek, można oszczędzić 30 złotych od osoby, a w niedzielę to aż 50 złotych od osoby. Dodatkowo w ramach promocji ,,Piątki i Niedziele z Rabatem" organizator oferuje czekoladową fontannę gratis lub 50 proc. rabatu na zorganizowanie plenerowej ceremonii ślubnej. Podobne promocje dla osób zdecydowanych na wesele w piątek lub niedzielę mają m.in. krakowski Qubus Hotel (50 proc. rabat na wynajem sali, 10 proc. rabat na menu), Hotel Warszawianka (10 proc. rabatu od ceny wybranego pakietu przyjęcia weselnego oraz 75 proc. rabatu na wynajem w piątek Sali Bankietowej w Yacht Clubie).

Rezerwacja jednej sali w restauracji
Koszt organizacji wesela można ograniczyć, zmieniając wielkie wesele na przyjęcie. Dodatkowo, zamiast całej restauracji można wynająć jedną salę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zorganizować przyjęcie, ale nie płacimy za wyłączność. Coraz popularniejsze są także przyjęcia w ogrodzie albo opcja elegancki obiad dla rodziny i ognisko ze znajomymi.
Suknia ślubna z minionego sezonu lub z ekspozycji
Każda kobieta chce się czuć w dniu ślubu jak milion dolarów. Okazuje się jednak, że w salonach sukien ślubnych jest co najmniej jeden wieszak gotowych sukienek, które są nawet o 50 proc. tańsze tylko dlatego, że pochodzą z zeszłorocznej kolekcji lub pochodzą z ekspozycji. „Każda zakupionych sukien jest dopasowywana przez naszą krawcową oraz profesjonalnie czyszczona przez naszą pralnię. Wyprzedaż dotyczy sukien ekspozycyjnych - mierzonych w salonie. Suknie nie są w żaden sposób uszkodzone” - promuje promocję do 50 proc. salon Emily w Warszawie. Tańszą suknię można zamówić także przez internet, kupić w komisie lub wypożyczyć z wypożyczalni. Czasem można znaleźć ofertę z deklaracją „sprzedam suknię ślubną, która przyniosła mi szczęście”. Przykładowo w serwisie Allegro jest 1641 używanych sukien ślubnych do kwoty 600 zł (stan na 12 czerwca br.).

Cyfrowe zaproszenia
Chcąc oszczędzić na kosztach druku, można zamienić tradycyjne zaproszenia ślubne na cyfrowe. Jest kilka sposobów, aby zaprosić bliskich na uroczystość - od wysłania zaproszenia mailem, po zaproszenie na Facebooku. Do starszych członków rodziny można wybrać się z kilkoma kupionymi zaproszeniami ślubnymi. Przykładowo 12 ręcznie robionych zaproszeń na weddingstore.pl kosztuje 47,20 zł.

Do ślubu własnym autem lub rowerem
Coraz więcej par oszczędza na kosztach wynajęcia auta do ślubu. Zamiast bryczki, limuzyny czy luksusowego auta jadą do ślubu własnym samochodem lub autem pożyczonym od znajomych. Niebanalną i tanią alternatywą jest specjalny tandem do ślubu. - Zakładając, że para chce wypożyczyć taki rower na pięć godzin, aby dojechać do kościoła, a potem do sali to cena za wynajem waha się od 300 do 400 zł. To atrakcyjna opcja dla pary młodej, gdyż goście chętnie robią sobie zdjęcia - mówi Mateusz, który razem z żoną Justyną założyli stronę roweremdoslubu.pl i wynajmują tandemy na ślub.

W zimowej aurze
Przyjęcie weselne zimą to kolejny ze sposobów na obniżenie kosztów organizacji wesela. - Zimowe śluby część wykonawców i sal daje zniżki. Zatem będzie nie tylko szybciej, ale również taniej. - czytamy na blogu poświęconemu ślubom sweetwedding.pl. Może nie uwierzycie, ale zdarzyło nam się oglądać śluby pod gołym niebem w środku zimy. Krajobraz górski, osłonięte od wiatru miejsce, wszyscy stoją na ubitej lub odśnieżonej leśnej polance/dróżce, a wokół zaśnieżony las. Opcja dla tych, którzy zimę ukochali wyjątkowo mocno! - czytamy.
- Zrobiłem kilka sesji ślubnych zimą i muszę przyznać, że pomimo ujemnych temperatur, zdjęcia wychodzą cudowne. Szczególnie polecam nasze polskie góry. To absolutnie wyjątkowe miejsca na sesje ślubne. Warto zarezerwować dwa dni na taką sesję. Dzięki temu mamy znacznie więcej zdjęć i większą szansę na świetną pogodę – skomentował na blogu sweetwedding.pl Michał Słomiński, fotograf.

Młodzi, którzy rezygnują z tradycyjnego wesela w myśl idei „zastaw się, a postaw się” tłumaczą, że nie chcą wchodzić na nową drogę życia z kredytem. Poza tym mniejsze i skromniejsze przyjęcie to także dla wielu przyszłych małżonków mniejszy stres. Te czynniki sprawiają, że młodzi coraz częściej przełamują konwencje i organizują ślub we własnym stylu.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: ślub

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU