Ile będzie kosztować tegoroczna Wielkanoc?

Autor ,

Tegoroczną Wielkanoc planujemy zorganizować na bogato i często z prezentami. Z badań wynika, że przeciętny Polak wyda na organizację świąt około 526 zł, czyli o 126 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Poziom wydatków związanych z organizacją Świąt Wielkanocnych co roku bada Provident. Z tegorocznego badania, które zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 15-tego roku życia wynika, że planują oni wydać zdecydowanie więcej niż w minionych latach. W zależności od zasobności portfela deklarowane wydatki wahają się od 380 do 680 zł. To rekordowe sumy. Tylko 12 proc. badanych uważa, że zmieści się w kwocie 200 zł, podczas gdy rok temu taki poziom wydatków deklarował niemal co piąty respondent. Te najniższe kwoty deklarowały osoby samotne i seniorzy. Z kolei ok. 380 zł zarezerwują na świąteczne zakupy rodziny o dochodach do 380 zł. Im bliżej planowanego wydatku na poziomie 680 zł, tym dochody respondentów, co zrozumiałe, są wyższe. 

 

Tradycyjnie z rodziną, coraz częściej z prezentami 


Według ekspertów są dwie przyczyny zwiększonego budżetu na Wielkanoc – zauważalny wzrost cen oraz poprawa sytuacji ekonomicznej. I choć 70 proc. Polaków planuje spędzić czas świąteczny tradycyjnie, w rodzinnym gronie, to taż przyznaje, że nie będzie się to wiązać z pobytem w jednym miejscu. Czterech na dziesięciu Polaków zamierza w te święta odwiedzić także rodzinę lub znajomych, ale już tylko 2 proc. planuje wyjazd na krótkie wczasy. Poza tym Polacy coraz częściej kupują bliskim z okazji „zajączka” upominki. Ten zwyczaj, który przyszedł do nas z Niemiec, z roku na rok ma coraz większą liczbę zwolenników.Wielkanoc w części na kredyt 


Mimo deklaracji o suto zastawionym stole część Polaków zorganizuje je z pożyczki świątecznej. W ubiegłym roku z w okresie przedświątecznym o 47 proc. wzrosła liczba kobiet, które poszukiwały świątecznego kredytu, a 33 proc. badanych była gotowa zadłużyć się przez smartfon – podawał pozyczkaportal.pl. Te wyniki wskazują, że decyzja o zadłużeniu podejmowana była na ostatnią chwilę. Płacąc bowiem za zakupy trudno nie odczuć wzrostu cen. Według prognoz cen detalicznych żywności w 2018 roku Banku BGŻ BNP Paribas są przeciętnie wyższe o 1,5-2,5 proc. niż rok wcześniej.


Przykładowe ceny 15 produktów z wielkanocnego koszyka kształtują się następująco: 20 sztuk jaj – 13,99 zł, mleko – 2,85 zł, 1 kg mąki – 3,55 zł - , 1 kg cukru – 3,55 zł , kurczak – 12,99 zł, 360 g ryby z pieca w warzywami – 14,89 zł, babka o smaku cytrynowym – 6,39 zł, sałatka grecka 300 gram – 5,99 zł, sałatka jarzynowa – 4,65 zł, oliwki zielone bez pestek 0,47 kg – 10,85 zł, 1L oleju – 7,45 zł, 100 g jajek z mlecznej czekolady – 5,99 zł, ciasto czekoladowe w proszku – 6,95 zł, 1L soku jabłkowego – 4,25 zł, proszek do prania firan – 11,99 zł. Koszt przykładowych zakupów przez stronę zakupycodzienne.carrefour.pl wynosi 116,37 zł.

 

Idzie okres wzmożonych wydatków 

 

Tradycyjnie, okres wielkanocny to także okres największego marnotrawstwa jedzenia, należałoby zatem robić zakupy rozsądnie i z umiarem, pamiętając, że często będziemy siadać do stołu naszych bliskich.

Pamiętajmy też, że w niedalekiej perspektywie mogą nas czekać kolejne wydatki. Zbliża się bowiem okres wakacji. Warto już teraz o tym pomyśleć i zacząć odkładać choćby drobne kwoty. I choć święta Wielkanocne są coraz droższe, to i tak nie doganiają wydatków na Boże Narodzenie. W 2017 roku Polacy wydali na organizację świąt Bożego Narodzenia aż 882 zł – wynikało z badań Deloitte.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: wielkanoc

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU