Jak wyjść z dołka psychicznego spowodowanego brakiem pieniędzy?

Autor ,

Dobrego i pogodnego życia trzeba chcieć, a następnie małymi krokami do niego dążyć – uważają psychologowie. Oto 8 sposobów, które pomogą nam poprawić samopoczucie, nawet gdy brakuje pieniędzy.

Długofalowe działanie
- Punktem wyjścia do poprawy kondycji psychicznej spowodowanej brakiem pieniędzy jest uświadomienie sobie, że mamy problem. To paradoks. Jednak, aby było lepiej, musi być na początku gorzej - mówi dr Tomasz Baran, psycholog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i wyjaśnia. - Bardzo często ludzie wiedzą, że coś jest nie tak, nie mają nastroju, brakuje im pieniędzy, ale jeszcze starają się udawać i zamiatać problem pod dywan. Dlatego podstawą jest skonfrontowanie się z nim. Kiedy to nastąpi, przez chwilę poczujemy się fatalnie. I to jest moment, żeby spojrzeć na brak pieniędzy racjonalnie, a nie emocjonalnie. Oznacza to, że musimy zacząć działać – mówi dr Tomasz Baran. - Usiądźmy, zróbmy racjonalną analizę wyjścia z kryzysu finansowego. Posiadanie planu uspokaja. Jeśli nie potrafimy zrobić go sami idźmy do banku, w którym mamy zadłużenie albo do specjalistów z firmy windykacyjnej. Są specjalne programy, które pomagają wychodzić z zadłużenia – mówi psycholog. Dodaje, że racjonalne działanie stawia na nogi.

Znalezienie sensu życia
Zdarza się, że osobom bardzo trudno odciąć emocje i podejść do sprawy racjonalnie. - W człowieku automatycznie pojawia się myślenie „nigdy mi się nie uda”. Trzeba je zatrzymać. Jak? To bardzo indywidualna i złożona kwestia. Jednym udaje się poradzić sobie z emocjami samodzielnie, inni potrzebują konsultacji z psychologiem – mówi dr Tomasz Baran.
Odnalezienie sensu życia jest jednym ze składników uczucia, które określane jest dobrostanem. Pojęcie to zdefiniował Martin Seligman, profesor z Uniwersytety Pensylwanii w Filadelfii (USA). Oprócz sensu życia ważne są: pozytywne emocje, pozytywne relacje, osiągnięcia oraz zaangażowanie (pasja). Czując, że osiągamy dobrostan, wychodzimy ze złego samopoczucia spowodowanego brakami materialnymi.

Rozmowa z bliskimi
Okazuje się, że szczera rozmowa o finansach może nie tylko pomóc znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, ale także wpływać na scementowanie naszych relacji w związku. Z badania „Budżet domowy polskich par” przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK wynika, że brak rozmów o wspólnych finansach może być źródłem poważnego kryzysu w związku. Uważa tak aż 71 proc. badanych.
- Zdecydowanie łatwiej problemy finansowe przerabia się razem z bliskimi. Jeśli więc mamy w nich wsparcie, rozmawiajmy – mówi dr Tomasz Baran.

Marzenia o dobrej przyszłości
W publikacji „Projekt dobre życie” Marleny Kossakowskiej, psycholog SWPS nauka wyobrażania sobie dobrych rzeczy, jest jednym z ważnych punków dnia, który może prowadzić nas do pozytywnego myślenia na różnych płaszczyznach życia. Książka nie jest typowym poradnikiem o szczęściu, ale sześciotygodniowym treningiem, w którym możemy uczyć się jak żyć pozytywnie. Nie tylko czytamy o tym jak być szczęśliwym, ale dzień po dniu, uczymy się wprowadzać je w życie. Jedno z poleceń brzmi: „Zwizualizuj swoją przyszłość, w której wszystko jest tak, jak byś sobie tego życzył”. Do dzieła!

Aktywność fizyczna
Według australijskich naukowców najlepszym sposobem na poprawę psychicznej kondycji jest właśnie umiarkowana aktywność fizyczna. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu pójdziemy na długi spacer, a do wielu spraw podejdziemy inaczej. Jak informuje „British Journal of Sports Medicine” aktywność fizyczną można rozpocząć w każdym wieku.

Minimalizm, czyli życie bez kultu wydawania pieniędzy
Moda na minimalizm zatacza coraz szersze kręgi. Na Zachodzie minimaliści podejmują takie wyzwania jak „The 100 Things Challenge”. W jego ramach ograniczają swoje mienie osobiste do maksymalnie stu przedmiotów. Żyją praktycznie bez wydawania pieniędzy. Japończycy chwalą się w sieci życiem w mieszkaniach, w których przedmiotów jest jeszcze mniej. Minimaliści uważają, że dzięki tej zasadzie mają więcej czasu dla siebie i zamiast na zakupach spędzają go z rodziną i przyjaciółmi.

Wolontariat
Pomaganie innym sprawia, że czujemy się potrzebni, zadowoleni z siebie i chce nam się żyć. Pomagając innym, pomagamy sobie. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale przeprowadzili dwutygodniowy eksperyment na 77 osobach. Uczestnicy precyzyjnie opisywali przebieg swojego dnia i emocje. Wyniki pokazały, że osoby, które chętnie pomagały innym miały odczuwały więcej pozytywnych emocji i wyżej oceniały swoją kondycję psychiczną.

Porównanie „w dół”
Badacze określają tę metodę poprawiania sobie samopoczucia, jako porównania „w dół”. Takie myślenie pozwala docenić rzeczy ważne, które posiadamy. Własne położenie nie wydaje nam się najgorsze i łatwiej dźwignąć się z dołka psychicznego.

Chcąc pokonać dołek psychiczny spowodowany brakiem pieniędzy, warto znaleźć na to swój własny sposób. Na każdego, jak balsam działa co innego. Nie warto jednak się poddawać.

Jestem osobą która wychowała 5 dzieci samotnie jedno dziecko mi zginęło jedno jest niepełnosprawne a jeszcze bą dodatek były choć nie żyje zmim 18 lat kopie po se mną dołki i to wszystko zaczyna mnie przerastac

dodany przez Genowefa Pawłowska, 21-02-2019 23:04:26

Jestem bardzo zadłużona w chwilówkach, jestem w Bik i KRD, kredyty bankowe spłacam, Czy jest szansa na uzyskanie pożyczki by pospłacać zaległości pozabankowe? Mój dochód udokumentowany 4500 netto

dodany przez Cecylia, 10-07-2019 19:53:12


KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU