Auto na firmę. Jak najkorzystniej je sfinansować?

Autor ,

Gotówka, leasing, kredyt, długoterminowy wynajem – to cztery możliwości, które pozwalają kupić auto na firmę. Co jest najkorzystniejsze?

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że w 2016 r. Polska – już czwarty rok z rzędu - zanotowała wzrost rejestracji nowych aut, przekraczając po raz pierwszy w XXI wieku próg 400 tys. Na potęgę kupujemy też auta używane. W ubiegłym roku Polacy kupili 2,7 mln używanych samochodów osobowych – wynika z danych IBRM Samar. Blisko 1,7 mln z nich to auta przerejestrowywane, a więc zmieniające swojego właściciela w naszym kraju. Pozostały milion pojazdów stanowiły samochody sprowadzone do Polski z zagranicy. Część z nich kupili przedsiębiorcy. Jak można kupić auto na firmę?

Za gotówkę

Opcję zakupu za gotówkę mogą wybrać jedynie firmy, którym taki wydatek nie zaburzy płynności finansowej. Na taki koszt decydujemy się często, gdy stoimy na czele małych (czasem jednoosobowych) firm i stać nas na niedrogie, wieloletnie auta. Plusem rozwiązania jest niewątpliwie to, że auto na firmę jest nasze i nie obciąża (chociażby jak kredyt) zdolności kredytowej.

Samochód w leasingu

Leasing samochodu działa na podobnych zasadach jak wynajem nieruchomości. Choć lokal nie jest nasz, to możemy w nim mieszkać. Przy leasingu nie jesteśmy właścicielami, ale w zamian za miesięczne raty użytkujemy auto. Główne zalety leasingu to fakt, że płacimy w ratach i to, że obniżamy podatki (raty można "wrzucić" w koszty). Właśnie ze względu na podatki umowa leasingowa musi być podpisana na co najmniej dwa lata. Plusem leasingu jest fakt, że w przeciwieństwie do kredytu, nie obciąża on naszej zdolności kredytowej. Samochód formalnie nie jest bowiem nasz. Ale uwaga – mandaty, choć przychodzą na adres firmy, płacimy z własnej kieszeni. Co ważne samochód w leasingu jest ubezpieczony na firmę. Często zwracają one uwagę na poziom szkodowości, jeśli jest wysoki, podwyższają składkę.

Auto na firmę w kredycie

Auto na kredyt z reguły jest nieco mniej opłacalne finansowo (koszt podatkowy firmy stanowi część odsetkowa raty), jednak kupiony w ten sposób samochód jest majątkiem firmy. To oznacza, że możemy „wrzucić” w koszty firmy wydatki na eksploatację, a auto może być amortyzowane. Także to do nas należy decyzja o wyborze ubezpieczyciela czy serwisu.Kredyt jest także lepszy dla osób, które kupują samochód używany, gdyż firmy leasingowe niechętnie finansują zakup starszych modeli. Ponadto kredyt można rozłożyć zwykle na dłuższy okres spłaty niż w przypadku leasingu.

Długoterminowy wynajem

Wynajem długoterminowy to inaczej leasing operacyjny z obsługą. Według szacunków Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu tylko w 2016 r. branża kupiła ponad 50 tys. nowych aut osobowych w kraju, co stanowiło 1/5 wszystkich samochodów sprzedanych w tym czasie do firm. Z kolei z badań Instytutu Keralla zrealizowanego na zlecenie Carefleet wynika, że już 18,5 proc. firm z sektora MŚP korzystało na koniec 2016 roku z wynajmu długoterminowego samochodów. Wzrost zainteresowania usługą widać przede wszystkim w mikroprzedsiębiorstwach.

Decydując się na wynajem długoterminowy niezbędne będzie podpisanie kontraktu, w którym określimy czas, na jaki chcemy wynająć auto i oszacować liczbę kilometrów. Zwykle to 3-4 lata. Następnie jako przedsiębiorcy płacimy w comiesięcznej racie wyłącznie utratę wartości pojazdów w okresie ich użytkowania (a nie całą wartość auta jak np. w zwykłym leasingu czy w kredycie). W racie, finansowaniem auta, uwzględniony jest również zryczałtowany koszt serwisowania, napraw, ubezpieczenia, assistance czy zakupu i wymiany sezonowej opon. Kiedy mija czas wynajmu firma zwraca samochody firmie wynajmie długoterminowego, a sama może odnowić kontrakt i wynająć kolejne nowe auta.

Jak wybrać auto na firmę?

Zakup taniego i używanego auta lepiej sfinansować kredytem. Jeśli planujemy zakup samochodu prosto z salonu lepiej kupić go w leasingu lub zdecydować się na długoterminowy wynajem. Auto na firmę można kupić też za gotówkę. Należy jednak przeliczyć, czy wydatek nie zaburzy płynności finansowej.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ


STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU