Bezpieczna e-bankowość. Jak płacić kartą, robić przelewy i sprawdzać stan konta

Autor ,

Kto raz zdecydował się na logowanie do e-banku i przekonał się, że sprawdzenie konta z wykonaniem przelewu zajęły mu dosłownie kilka minut, nie wróci do tradycyjnej placówki i kolejek. Fakt, że Polacy coraz bardziej kochają e-bankowość potwierdzają raporty finansowe. Eksperci przypominają jednak, żeby korzystać z bankowości bezpiecznie. Co to oznacza?

Aż 77 proc. dorosłych Polaków posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a 66 proc. kartę płatniczą. Poza tym aż 87 proc. wynagrodzeń w Polsce wypłacana jest przelewem na konto osobiste – wynika z raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków”, Narodowego Banku Polskiego.  

Z kolei z corocznego raportu "Postawy Polaków wobec finansów" przygotowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że spośród Polaków, którzy posiadają konto osobiste w banku, ponad połowa zarządza nim za pośrednictwem komputera lub telefonu (53 proc). Poza tym w sieci najczęściej dokonujemy przelewów (83 proc.) i sprawdzamy stan konta (70 proc.). E-bankowość jest coraz bardziej popularna. Korzysta z niej już 5 mln Polaków. Eksperci przypominają, że wraz z rozwojem e-bankowości rośnie cyberprzestępczość. Zanim więc zaczniemy logować się do banku, należy poznać zasady, które sprawiają, że e-bankowość jest bezpieczna.  

 Oto 12 zasad, dzięki którym e-bankowość będzie bezpieczna

1. Przed zalogowaniem na stronę banku, należy zainstalować program antywirusowy. Osoba, z której konta zniknęłyby pieniądze, nie ma szans na ich odzyskanie w banku, jeśli takiego programu nie posiada.

2. Przed logowaniem należy sprawdzić adres strony logowania. Adres musi zaczynać się od https://. Poza tym warto zwrócić uwagę, kiedy strona została założona.

3. Hasło do konta powinno być skomplikowane, zawierać m.in. dużą literę, liczbę. Nie należy tworzyć haseł typu: imiona męża, żony, dzieci i ich dat urodzin.

4. E-bankowość wymaga ostrożności. Nigdy nie należy podawać osobom trzecim loginu i hasła. Poza tym trzeba pamiętać też, że żaden bank nie wysyła wiadomości z prośbą o podanie tych danych. Z badań Citi Handlowy wynika, że 75 proc. badanych by tego nie zrobiła, to niepokojący jest fakt, że 12 proc. badanych była skłonna takie dane zdradzić.

6. Cyklicznie należy zmieniać hasło do konta. Z badań Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że aż 68 proc. nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do konta.

7. Koniecznie należy kontrolować historię rachunku. Jeśli jakaś transakcja wydaje się podejrzana, trzeba skontaktować się z bankiem. Z danych KNF aż 50 proc. nie sprawdza historii rachunku pod kątem podejrzanych transakcji.

8. E-bankowość wymaga bezpiecznego logowania, dlatego nie należy korzystać z niesprawdzonych sieci podczas sprawdzania stanu konta czy robienia przelewów. Najbezpieczniejszy jest prywatny komputer. Nie należy logować się np. w kafejkach internetowych.

9. W momencie pobrania aplikacji bankowej na telefon też należy zachować ostrożność. Przede wszystkim należy zacząć od założenia haseł, zarówno do telefonu, jak i do konta bankowego. W telefonie, w którym robimy przelewy, nie należy instalować dużej ilości innych aplikacji. Im mniej, tym lepiej.

10. Korzystając z banku w laptopie czy smartfonie warto mieć niskie limity transakcji dziennych i miesięcznych. Takie limity można zmienić na czas wykonywania wysokiej transakcji, a następnie zmniejszyć.

11. Karta do konta to także ważny element systemu e-bankowości. Przede wszystkim (choć zabrzmi to niewiarygodnie) nie można naklejać kartki z pinem na kartę. Niestety, ale mimo nieustannych alarmów, wciąż się to zdarza.

12. Ważna jest także ochrona danych zawartych na karcie, zarówno danych osobowych, jak i numeru karty, jej daty ważności i trzycyfrowego numeru CVV lub CVC.

Niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa jest ryzykowne. Po pierwsze narażamy swoje konto na opustoszenie, po drugie maleją szanse na odzyskanie środków. Jeśli eksperci banku stwierdzą, że nie mieliśmy programu antywirusowego, udostępniliśmy komuś dane lub logowaliśmy się z nieznanego komputera, nie mamy szans na odzyskanie nawet części pieniędzy. Dlatego warto stosować się do zasad. Szanse, że padniemy ofiarą hakerów maleją, a szanse na pomoc ze strony banku - rosną.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ


STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU