Płatne studenckie staże. Startują rekrutacje, nie przegap, aplikuj!

Autor ,

Jeśli myślisz o letnim stażu, przygotuj CV i aplikuj już na początku marca, w czasie gdy firmy rozpoczynają rekrutację. Wiedz jednak, że przybywa wielomiesięcznych programów stażowych, które są wstępem do przyszłej pracy. Nabory na długoterminowe staże często są całoroczne.

Trzy lata temu media obiegła głośna kampania „Staż. Sprawdź zanim pójdziesz”, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Kadr. W ramach akcji nagrane zostały krótkie filmy obrazujące smutne życie stażysty. Filmik studenta parzącego kawę, marzącego o karierze i spędzającego godziny przy ksero, oddawały charakter nieudanego – często bezpłatnego – stażu.

Od tamtego czasu staże bardzo dużo się zmieniły. Wiele firm ma specjalnie przygotowane programy stażowe dedykowane studentom konkretnych kierunków. Rekrutacja na nie jest kilkustopniowa, a staż coraz częściej płatny. Oferty takich staży mają korporacje, banki, państwowe placówki, które mają siedziby i odziały w największych polskich miastach. Nie zmieniło się jedno. Wciąż firmy nie chwalą się wysokością miesięcznego wynagrodzenia, które oferują stażystom. To informacja podawana bezpośrednio na spotkaniu o pracę, czasem na targach pracy.

Oto stażowy top 10:

Opisane w zestawieniu firmy płacą za staże, mają jasne kryteria rekrutacji i można do nich aplikować on-line. Często na stronach mają zakładki poświęcone karierze w firmie.

1. Maspex (firma działająca w branży FMCG)

Firma ma Program Praktyk Letnich. Stażyści na czas pracy w firmie trafiają pod skrzydła ekspertów i mają możliwość poznania specyfiki danego działu od tzw. kuchni. Ponad to biorą również udział m.in. w szkoleniach z kompetencji miękkich oraz w kursie języka angielskiego, a także zwiedzają zakłady produkcyjne podczas organizowanych wycieczek.

Aplikacja na staż jest możliwa przez stronę: maspex.com. Rekrutacja rozpoczyna w marcu. Po złożeniu aplikacji, wybranych kandydatów czeka rozmowa telefoniczna, spotkanie w siedzibie firmy i rozmowa z managerem działu. Dopiero po takim procesie rekrutacji zapada decyzja o przyjęciu na staż.

2. Comarch (branża IT)

Rekrutacje na staż odbędą się w marcu i kwietniu. Firma zachęca do obserwowania strony www i profilu na Facebooku. Comarch rekrutuje głównie studentów IT lub kierunków pokrewnych od II roku. Staż możliwy jest w jednym z czterech profili: programistyczny, inżynier systemowy, embedded, telekomunikacja (nowy).

Firma ma też staż, dla studentów kierunków artystycznych. Ci mogą składać dokumenty na staż Industrial Design. Staże trwają  3 miesiące w wakacje. Możliwe lokalizacje odbywania stażu to Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa oraz Wrocław.

3. Polkomtel (operator sieci Plus)

Wkrótce, dokładnie w marcu, rozpocznie się rekrutacja na coroczny program stażowy, który realizowany jest przez operatora od lipca do września. Poszukiwani kandydaci to studenci ostatnich lat kierunków ekonomicznych, finansowych, politechnicznych i IT, którzy mają do wyboru staże w działach takich jak sprzedaż, marketing, technika, IT, operacyjny, finanse, prawny. Chętni muszą trzymać rękę na pulsie i obserwować stronę plus.pl.

4. Danone (międzynarodowa firma z branży spożywczej)

Rekrutacja do Programu Praktyk Letnich prowadzona jest co roku od kwietnia do maja. Korporacja kieruje program do studentów, którzy ukończyli drugi rok studiów i są dyspozycyjni przez 3-4 miesiące wakacyjne – zachęca zespół rekrutujący stażystów. Ponad to Danone ma płatny staż (ten trwa od 6 do 12 miesięcy) w takich obszarach, jak: sprzedaż, marketing, HR, IT, R&D, finanse oraz operacje (produkcja, jakość, logistyka). Uczestnicy programu mogą liczyć także m.in. praktyczne szkolenia funkcjonalne, interpersonalne oraz integrację i pakiet benefitów. Rekrutacja na staże płatne trwa przez cały rok.

5. AIESEC (organizacja międzynarodowa)

Program Global Talents to międzynarodowy program praktyk profesjonalnych w 124 krajach m.in. w państwach Europejskich, ale też w Kolumbii, Brazylii, Skandynawii. Stażyści mogą podjąć pracę zarówno w światowych korporacjach i lokalnych firmach. Praktyki trwają od 6 tygodni do 18 miesięcy i są podzielone na cztery obszary: edukacja, marketing, biznes i IT.

Kto może wziąć udział w programie? Osoby do 30. roku życia, studenci z dyplomem licencjata lub co najmniej na czwartym roku oraz absolwenci do drugiego roku po ukończeniu studiów. Najwięcej rekrutacji jest od marca do maja. Aplikacja możliwa jest poprzez globaltalents.pl. Wynagrodzenie waha się w zależności od kraju, ale minimalna kwota oscyluje w granicach średniej krajowej.

6. PwC(globalna firma świadcząca usługi doradcze)

Firma jest bardzo dobrze oceniana przez studentów we wszelkich rankingach poświęcanych pracodawcom. Firma oferuje możliwość stażu dużych miastach takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Gdańsk a także Łódź. Jeśli chodzi o działy, na które można aplikować, są to doradztwo biznesowe, audyt, doradztwo podatkowe i prawne. PwC otwarta jest dla studentów studiów II stopnia lub IV, V roku studiów oraz absolwenci (doradztwo biznesowe); studenci III roku i lat kolejnych oraz absolwenci (audyt); studenci studiów II stopnia lub IV, V roku studiów I stopnia (doradztwo podatkowe i prawne). Długość stażu różni się w zależności od działu.
Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie kariera.pwc.pl. Najlepiej aplikować tuż przed 31 października oraz 31 marca.

7. Siemens (międzynarodowy koncern inżynieryjny i elektroniczny)

Aplikacje przyjmowane są do 1 kwietnia włącznie poprzez stronę www.siemens.pl. Staże odbywają się w całej Polsce w dziale serwisu sektora healthcare. Stażysta od odpowiada m.in. za serwisowanie i konserwowanie sprzętu medycznego oraz budowanie relacji z klientami. Na staż mają szansę dostać się studenci IV lub V roku kierunków takich jak elektronika, IT, inżynieria biomedyczna, mechatronika. Staże zaczynają się w lipcu i trwają 6 miesięcy.

8. Orange Polska (firma telekomunikacyjna) 

Firma organizuje trzymiesięczne programy stażowe, ale aplikacje przyjmuje cały rok na www.orange.pl w zakładce "kariera”. Oferta stażowa skierowana jest do studentów minimum III roku różnych kierunków i absolwentów m.in. informatyki, telekomunikacji, ekonomii. Wysokość wynagrodzenia jest ustalana z kandydatem.

9. Pekao SA (bank)

Bank ma dwa programy stażowe: UniChallenge Professional oraz UniChallenge Market Leaders. Są to jednak programy 2-letnie, przygotowujące do pracy w banku. UniChallenge Professionals to program rozwojowy adresowany do najzdolniejszych i najbardziej aktywnych studentów ostatnich lat studiów magisterskich oraz absolwentów, którzy pragną kształtować swoją ścieżkę kariery w świecie bankowości. W ramach programu osoby mogą odbywać staż we wszystkich działach banku w centrali w Warszawie.

UniChallenge Market Leaders to z kolei program na różnorodnych stanowiskach w sieci bankowości detalicznej. Jest to także program płatny, dwuletni. Bank oferuje także wakacyjne praktyki, ale są one bezpłatne. Bank ma specjalną zakładkę, w której pojawiają się aktualne oferty stażowe. Rekrutacja na staże trwa cały rok.

10. British American Tobaco (firma działająca w branży FMCG)

Firma, która zawsze jest obecna na największych targach pracy. Rekrutuje na staże cały rok dwutorowo – do centrali w Warszawie oraz do fabryki w Augustowie. Szansę na współpracę mają studenci IV i V roku z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Aplikacja możliwa jest poprzez stronę: www.bat.com.pl (zakładka kariera)

Staż trwa 6 miesięcy. „Za swoją pracę otrzymasz konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjny pakiet socjalny” – zachęcają rekruterzy. Stażyści mogą aplikować do działów: >> marketingu (Rozwój Biznesu; Rozwój Marek; Strategia, Planowanie i Badania Rynkowe, Systemów Trade Marketing), finansów (Korporacyjne; Marketingowe), prawnego, HR.

Staże - jak ich szukać?

  1. Okazją do znalezienia płatnego stażu są targi pracy. Targowy boom przypada właśnie na marzec, gdy największe firmy otwierają rekrutacje.
  2. Warto zapisać się do studenckiego biura karier, które posiada oferty skierowane do studentów pod konkretny profil.
  3. Pomocne są także strony internetowe firm, coraz częściej prowadzą oddzielne zakładki poświęcone karierze
  4. Media społecznościowe, a zwłaszcza Facebook, to kopalnia informacji o aktualnych stażach.
  5. Poczta pantoflowa. Zawsze warto powiedzieć znajomym i rodzinie, że jesteśmy zainteresowani stażem. System poleceń wciąż ma się dobrze na lokalnym rynku pracy.
Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: staż

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU