Gdzie i za ile można pojeździć na nartach? Podpowiadamy.

Autor ,

Na upartego, na nartach można pojeździć nie wyjeżdżając z Warszawy czy Poznania. Ale mając ochotę na kilkudniową narciarską przygodę należy wziąć pod uwagę trasy w jednym z czterech województw.

Dolnośląskie

Ośrodki narciarskie są w gminach: Szklarska-Poręba, Karpacz, Stronie-Śląskie, Duszniki-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Boguszów-Gorce.

Gdzie najlepiej jeździć na nartach? W rankingach, w ocenach i komentarzach dobre komentarze zbiera stacja Ski&Sun Świeradów-Zdrój, której budowa zakończyła się w 2008 roku. Kolej ma długość 2172 m, stacja dolna umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., a górna 1060 m n.p.m. Kolej ma 71 ośmioosobowych wagoników. Czas przejazdu koleją to 8 minut. Między stacją górną a dolną jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów. Kolej gondolowa funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie – czytamy opis na skisun.pl.

fot: skisun.pl

Przykładowe ceny Skipass (do 29 lutego): 90 zł – bilet normalny, 70 zł – bilet ulgowy (w godz. od 9 do 16), odpowiednio 70 i 60 zł (od 18 do 22). Karnet poranny za pięciodniowe szaleństwo na nartach kosztuje 380 i 340 zł.

Baza noclegowa w Świeradowie-Zdrój jest imponująca, od pałaców, poprzez rezydencje aż do zwykłych pokoi dla turystów. Procent rezerwacji na luty na booking.com w 52 obiektach wynosił 80-90 proc., choć najtańsza cena za dobę oscylowała w okolicach stu złotych. Potwierdza to tylko popularność ośrodka.

Inne trasy narciarskie w województwie:

Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie. Do trudnych tras należą m.in. >> FIS o długości 2000 m, z instalacją sztucznego dośnieżania 100 proc. trasy, od 850 m n.p.m. do 1225 m n.p.m, >> Nartostrada Lolobrygida o długości 4400 m, także ze sztucznym dośnieżaniem, od 708 m n.p.m., do 1200 m n.p.m.

Osoby, które dopiero uczą się jazdy na nartach, mają jedna trasę - Nartostradę Puchatek. Trasa liczy 1470 m, jest zarówno sztucznie dośnieżana, jaki i oświetlona.

Małopolskie

Ośrodki narciarskie są m.in. w gminach: Sękowa, Laskowa, Limanowa, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Myślenice, Sułkowice, Krynica Zdrój, Piwniczna-Zdrój-Muszyna, Rytro, Czorsztyn, Spytkowice, Szczawnica, Zawoja, Bukowina-Tatrzańska, Kościelisko, Poronin, Zakopane, Andrychów.

Tu najczęściej polecana trójka to: Bukowina Tatrzańska - stacja narciarska Rusiński, Czarna Góra - ośrodek narciarski Litwinka – Grapa oraz Rytro - ośrodek narciarski Ryterski Raj.

I tak stacja Rusinki to pięć tras:

1.Trasa nr 1 "sportowa", poziom trudności "B" o długości około 900 m.

2.Trasa nr 2, biegnąca wzdłuż linii orczyka, poziom trudności "A". Długość 400 m. 

3.Trasa nr 3, biegnąca wzdłuż kolei krzesełkowej K1. Idealna dla poczatkujących. Długość 850 m.

4.Trasa nr 4, dla bardzo początkujących narciarzy oraz dzieci. Linia biegnie wzdłuż orczyka. Długość 200 m. 

5.Trasa nr 5, poziom trudności "A", średnica nachylenia stoku 18 stopni. Wysokość początkowa trasy 948 n.p.m końcowa 772 n.p.m. Kolej 6-osobowa firmy Bartholet Maschinenbau AG (model Porsche Design). Długość około 1100 m.

 

fot: rusin-ski.pl

Ceny: W ciągu dnia ceny to 95zł – bilet normalny i 80 zł – ulgowy. Z kolei na pięć dni to odpowiednio 315 i 275 zł.

Noclegi na booking.com pokazują poziom rezerwacji w lutym na poziomie 70 – 80 proc. Ceny za nocleg zaczynają się od 80 zł w górę od osoby, o ile rezerwacja jest na kilka dni.

Inne trasy narciarskie w województwie:

Stolicą tras jest także Zakopane. I tak do wyboru jest m.in. >> Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda (czyli kolej krzesełkowa 4 osobowa, 3 wyciągi orczykowe, wypożyczalnia sprzętu sportowego) - stok jest sztucznie śnieżony, oświetlony i ratrakowany, >> Polana Szymoszkowa (kolej linowa, długość trasy po stoku 1322,17 m – duża, 400 m – mała), >> Nosal - charakterystyczna góra, leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Zainstalowany na północnym stoku wyciąg krzesełkowy o długości prawie 600 metrów wywozi amatorów białego szaleństwa niemal na szczyt góry. Stąd poprowadzona została bardzo wymagająca trasa zjazdowa, przez wielu uważana za najtrudniejszą w Polsce. Dlatego też należy się dobrze zastanowić nad poziomem swoich umiejętności przed skorzystaniem z krzesełka. W razie czego, przedsmak emocji związanych ze zjazdem z Nosala zapewni nam wyciąg orczykowy, wywożący wyłącznie narciarzy do połowy góry – czytamy w serwisie www.zakopane-free.pl - Na polanie pod Nosalem swoich sił spróbować mogą początkujący narciarze, do dyspozycji których oddano kilka oślich łączek. Obiekt posiada system naśnieżania, własną gastronomię i wypożyczalnię nart – czytamy.

Podkarpackie

Ośrodki narciarskie są w gminach: Ustrzyki Dolne, Limanów, Przemyśl.

Narciarze cenią sobie 2 trasy w Ustrzykach dolnych: Gromadzyń i Laworta.

I tak stacja narciarska Gromadzyń to 4 wyciągi, 3 trasy: 750, 800 i 900m. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stacja posiada wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkołę narciarską. Transmisję z aktualnych warunków na stoku można zobaczyć tutaj.

fot: ustrzyki-narty.pl

Z kolei stacja narciarska Laworta to 3 wyciągi, jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy, 2 trasy: 1250 m oraz 1300 m. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stoki zabezpieczane są przez ratowników medycznych. Do dyspozycji narciarzy wypożyczalnia i serwis sprzętu.

Dla obu tras karta 4-godzinna to koszt 60 zł dla dorosłych, a 50 zł dla dzieci. Karnet pięciodniowy uprawniający do jazdy na nartach w godz. od 9.00 do 18.00 to koszt 350 zł i 305 zł.

Podobnie jak w innych górskich miejscowościach, w których są dobre warunki do jazdy na nartach, sporo kwater i domków na luty jest już zarezerwowana. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Inne trasy narciarskie w województwie:

Limanowa-Ski to trasa płożona w kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym ok. 5km od centrum Limanowej. Na szczyt wywozi nas kolej krzesełkowa skąd narciarzemają do wyboru dwie trasy: niebieską o długości 1000 m dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych oraz czerwoną o długości 700m. dla zaawansowanych narciarzy. Trasy są codziennie przygotowywane przez ratraki i posiadają wydajny system naśnieżania, a także oświetlenie.

Śląskie

Ośrodki narciarskie są w gminach: Bielsko-Biała, Szczyrk, Istebna, Ustroń, Wisła, Czernichów, Jeleśnia, Rajcza.

Wisła, to rodzinna miejscowość Adama Małysza i malownicza miejscowość położona w górach Beskidu Śląskiego, pozwalająca na szaleństwa na nartach. - Na miłośników białego szaleństwa czeka tutaj blisko 30 wyciągów narciarskich. Trasy są bardzo zróżnicowane i dobrze przygotowane do zjazdów na nartach, w większości są oświetlane. Dla wymagających narciarzy czekają stoki Stożka, Soszowa oraz Cieńkowa ze sztucznym naśnieżaniem. Są też trasy dla początkujących. Na miłośników białego szaleństwa czeka tutaj ponad 25 km tras narciarskich o różnych stopniach trudności – podsumowuje serwis e-wyciagi.pl

fot: stozekwisla.pl

Cena karnetów „On Stożek", uprawniające do zjazdów na nartach, wynosi 65 zł – normalny i 55 zł – ulgowy (na cały dzień), a pięciodniowe szaleństwo na nartach kosztuje 250 zł i 225 zł.

Baza noclegowa w sezonie zimowym wymaga podjęcia szybkiej decyzji. Miejscówek w górach jest coraz mniej, a z dnia na dzień drożeją.

Inne trasy narciarskie w województwie:

Kompleks „ Zagroń” w miejscowości Istebna to stacja oświetlonych, ratrakowanych oraz sztucznie dośnieżanych tras, gdzie można w doskonałych warunkach pojeździć na nartach. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie istebna.org. Z kolei Szczyrk, to aż 13 tras, które można szczegółowo sprawdzić dzięki stronie szczyrkowski.pl/kolejki-gorskie-i-nartostrady/.

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: na narty

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU