Tanie ferie dla dzieci. Jak atrakcyjnie przygotować dla nich wypoczynek?

Autor ,

Półkolonie dofinansowanie przez miasto – to jeden z pięciu sposobów na tanie ferie dla dzieci. Co jeszcze można zaoferować dzieciom, aby ich wolny czas był atrakcyjny?

Tegoroczny kalendarz ferii wygląda tak:

>> od 16 do 29 stycznia wypoczywają dzieci w województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego;

>> od 23 stycznia do 5 lutego: ferie mają dzieci w podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;

>> od 30 stycznia do 12 lutego wolne od szkoły mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

>> a od 13 do 26 lutego – odpoczywają dzieci w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Choć kalendarz ferii rodzice znają już od początku roku szkolnego, to wielu z nich nie robi planów z tej okazji. W ubiegłym roku zaledwie 12 proc. dzieci wyjechało na ferie, a aż 81 proc. spędziło je w rodzinnym mieście – wynika z badania Barometr Providenta. Tym bardziej istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak atrakcyjnie przygotować tanie ferie dla dzieci?

Oto 5 sposobów na pełne atrakcji i tanie ferie w mieście

Wyjazd do dziadków. Tradycyjny i testowany od pokoleń patent ma bardzo dobre strony, zwłaszcza gdy dziadkowie mieszkają w innym mieście lub na wsi. Zmiana otoczenia i spotkanie z dawno niewidzianymi dziadkami, dzieci najpewniej potraktują jak przygodę. Dla rodziców zaś pobyt u dziadków to sposób na tanie ferie.

Darmowe atrakcje. Gdyby dzieci wolały zostać w domu to w czasie ferii także w mieście nie brakuje atrakcji. Jedną z najpopularniejszych, są darmowe miejskie lodowiska. Coraz częściej ślizgawki pojawiają się także przy centrach handlowych. Poza tym bezpłatne atrakcje przygotowują muzea, biblioteki czy ośrodki sportu. W poszukiwaniu propozycji warto zaglądać na strony internetowe organizacji, a także portale m.in. takie jak https://kulturadostepna.pl/ (serwis na temat wydarzeń kulturalnych za darmo lub za grosze – pomocny w przypadku planowania wyjścia ze starszymi dziećmi), http://4free.waw.pl/ (serwis o darmowych imprezach dla dzieci w Warszawie). Ich oferta lokalnych wydarzeń daje nadzieję na tanie ferie.

Zniżkowe wejścia do kina. W czasie ferii, gdy dzieci nie muszą chodzić do szkoły warto, aby odwiedziły kino. Dzieci zwykle mogą liczyć na zniżki, ale czasem kina mają jeszcze tańsze seanse np. w poniedziałki przed południem. Wtedy na ekonomiczne bilety mogą liczyć także dorośli. Warto skorzystać z tej możliwości, gdyż wyjście dla czteroosobowej rodziny, bez zniżek to często jednorazowy wydatek sięgający 100 zł. Czemu więc nie zapłacić połowy tej sumy? Jeśli chcemy zorganizować tanie ferie, musimy szukać wszelkich sposobów. 

Warsztaty w domach kultury. Z myślą o dzieciach, które mają ferie i pozostają w mieście, atrakcje przygotowują także domy kultury. Placówki organizują warsztaty taneczne, zajęcia lepienia z gliny albo kursy malowania. Informacje o zapisach najczęściej ekspresowo rozchodzą się pocztą pantoflową. Warsztaty są albo bezpłatne, albo jedynym kosztem jest opłata za materiały.

Półkolonie. Atrakcyjna forma spędzania czasu w ferie, jednocześnie tańsza niż kolonie. Dzieci w trakcie półkolonii mają dzień pełen atrakcji, ale na noc wracają do domu. Półkolonie organizują miasta np. poprzez szkoły, ale i prywatne firmy. W drugim przypadku te koszty są wyższe, gdyż rodzice nie mogą liczyć na dofinansowanie od miasta.

Przykładowo w Warszawie w zeszłych latach działało ponad 100 placówek - głównie szkół, ale również domów kultury czy klubów - przyjmujących dzieci pod swoją opiekę, jedynie z opłatą za posiłki (ok. 7 zł za dzień, co daje kwotę 35 zł za tydzień). Dzieci na półkoloniach współfinansowanych przez miasto uczestniczą w różnych zajęciach sportowych, muzycznych i plastycznych, mogą też korzystać z warsztatów i dni otwartych w wielu stołecznych placówkach – napisał serwis edziecko.pl, który przygotował cykl na temat ferii, przypominając jakie atrakcje miasta przygotowywały w minionych latach z podziałem na województwa.

Z aktualności już wiadomo, że zapisy na dofinansowane półkolonie trwają już w Zielonej Górze (mosir.zgora.pl). Zapisy ruszyły także w Gdańsku. Dziecko.trojmiasto.pl informuje, że trzeba się spieszyć. - Jest w czym wybierać, bo półkolonie dla dzieci zorganizuje ponad 50 szkół w 28 dzielnicach. Można zapisać dziecko nie tylko do jego macierzystej szkoły. W trakcie tygodniowych turnusów opieka będzie trwała przez pełne osiem godzin każdego dnia. To duża pomoc dla rodziców, którzy nie mają szansy na wzięcie urlopu w styczniu. Zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zapłacenie kilkuset złotych za płatne półkolonie - oferta miejska jest bezpłatna – czytamy. Pełne listy instytucji, które organizują darmowe ferie zamieszczane są na stronach urzędów miast. Trzeba się spieszyć, bo chętnych na tanie ferie jest wielu. 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: tanie ferie

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU