Karta Dużej Rodziny. Gdzie można oszczędzać z kartą?

Autor ,

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez prawie tysiąc firm i instytucji z całej Polski. Przeanalizowaliśmy ofertę i podpowiadamy jak, i gdzie, można z niej korzystać.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, które posiadają minimum troje dzieci: >> w wieku do ukończenia 18 roku życia, >> w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej, >> bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, maksymalnie do osiągnięcia 25 roku życia. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Spersonalizowana Karta Dużej Rodziny jest wydawana na wniosek członków rodziny, w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Karta Dużej Rodziny to w sumie ponad 10 tys. miejsc, zgłoszonych przez prawie tysiąc firm i instytucji z całej Polski, gdzie przyznawane są rabaty. Milionowa karta została wydana w maju 2015 r. I tak Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek prawie w każdej dziedzinie życia:

Zakupy

Karta Dużej Rodziny pozwala na tańsze zakupy spożywcze, czyli to co dla rodzin wielodzietnych jest najważniejsze gdyż pożera dużą część domowego budżetu. Razem z kartą można liczyć na zniżki zarówno w lokalnych, jak i ogólnopolskich sklepach np. w hipermarkecie Carrefour. Sklep nie oferuje kokosów, jednak dla rodzin, które regularnie robią zakupy oferuje atrakcyjne zniżki. I tak za zakupy od 50 do 99,99 zł – rabat na kolejne zakupy to 5 zł, od 100 zł do 149,99 zł – wynosi 10 zł, od 150 zł do 199,99 zł – już 15 zł, a wydając powyżej 500 zł – rodzina otrzyma 50 zł. Kwoty, zwłaszcza 5 zł, wydaje się niewielka, jednak w skali rocznej może zamienić się w sporą oszczędność. W sieci sklepów Simply osobom z kartą, przysługuje 10-procentowa zniżka na wszystkie zakupy za wyłączeniem używek (alkohol, papierosy). W sieci Piotr i Paweł rodzinom przysługuje zniżka 5-procentowa. Podobna zniżka obowiązuje w sieci Alma.

Z ogólnopolskich sklepów, do programu przystąpił jeszcze Praktiker, w którym rodziny mogą liczyć na 10 proc. zniżki na towary znajdujące się w ofercie sklepu m.in. wyposażenie wnętrz, oświetlenie, dekoracje, meble. Rabatowi nie podlegają już przecenione artykuły lub oznaczone w specjalny sposób.

Transport

Wraz z Kartą Dużej Rodziny, rodzice oraz małżonkowie rodziców otrzymują ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe – 37 proc. zniżkę na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne. Dzieci już wcześniej miały prawo do tych zniżek. Nowością, która weszła wraz z kartą, są ulgi dla rodziców.

Poza tym szyscy członkowie rodzin wielodzietnych mogą nabyć pierwszą roczną REGIOkartę  w promocyjnej cenie 140 zł (standardowa cena wynosi 175 zł). REGIOkarta uprawnia do zakupu biletów w taryfie RAZEM, co pozwala zaoszczędzić do 30 proc. na biletach jednorazowych i do 15 proc. na biletach okresowych. Oferta ta łączy się ze zniżkami ustawowymi (37 i 49 proc.). Oznacza to więc, że osoby, które wykupią REGIOkartę, będą mogły podróżować jeszcze taniej m.in. z przewoźnikami takimi jak Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolsce i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Kolej zdecydowanie najaktywniej włączyła się w program. Przykładowo PKP Intercity - oferuje 30 proc. zniżkę dla każdej osoby posiadającej Kartę Dużej Rodziny na przejazdy jednorazowe, jeżeli przejazd tym samym pociągiem, w tej samej klasie będą odbywały jednocześnie minimum 2 osoby, również w przypadku gdy osoby nie są członkami tej samej rodziny. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami. Z kolei „Koleje Wielkopolskie”  oferują posiadaczom karty możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej. Uprawnienie to nie łączy się m.in. z przecenami, rabatami, promocjami i zniżkami. Poza tym zniżki oferuje WARS – na pozycje Kid's menu obowiązuje rabat 20 proc. a na pozostałe pozycje menu- rabat 10 proc.

Jedynie kolej oferuje zniżki na połączeniach ogólnopolskich. Jeśli chodzi o busy kartę uwzględnia jedynie 2 przewoźników (jeden działający w 3 miastach w woj. dolnośląskim i jeden w woj. pomorskim). Podobny brak urodzaju jest w transporcie miejskim – zniżki z kartą ma jedynie 6 linii m.in. w Kłodzku, Ciechanowie i Chrzanowie. Szczegóły można sprawdzić wchodząc na wyszukiwarkę partnerów karty na stronie rodzina.gov.pl w zakładce transport. Co ciekawe ZTM-y dużych miastach mają konkurencyjne programy zniżkowe np. w Gdańsku Karta Dużej Rodziny wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina”. W mieście do darmowych przejazdów nie upoważnia karta ogólnopolska.

Podróże

Z kartą rodzina może liczyć na zniżki w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców. Także tuż przed podróżą można liczyć na darmowe atrakcje. Chociażby Międzynarodowy Port Lotniczy Balice - oferuje 100 proc. rabat na wycieczki po lotnisku oraz darmowe wejście na taras widokowy. W programie zniżek z kartą uczestniczy obok lotniska w Krakowie, jeszcze tylko Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Oferuje on 20 proc. na parking P1, przy postoju powyżej 6 dni oraz 30 proc. na parking P2 przy postoju powyżej 6 dni. Pozostałe lotniska nie mają rabatów dla rodzin wielodzietnych. W programie nie ma także żadnej ogólnopolskiej korporacji taksówkowej.

Usługi

Karta Dużej Rodziny to klucz to obniżek, które oferują punkty usługowe. Zwykle są to oferty lokalne. Wyszukując atrakcyjnych ofert w swojej okolicy należy korzystać z rodzina.gov.pl/duza-rodzina/wyszukiwanie-partnerow-karty-duzej-rodziny. Zgodnie z wyszukiwarką jest aż 4258 podmiotów, które oferują rabaty, w tym aż 3 548 to firmy działające w branży finansowej (głównie banki). Dla porównania w skali całej Polski jest tylko 25 zakładów fryzjerskich, które oferują zniżki, 16 firm wykonujących drobne naprawy i 5 firm sprzątających. Niestety, ale rabaty na usługi to największa słabość Karty Dużej Rodziny.

Kultura

W programie biorą udział muzea i centra kultury. Karta Dużej Rodziny pozwala na wejścia ze zniżką do muzeów o statusie narodowych. Przykładowo Muzeum Narodowe: >> we Wrocławiu -  oferuje bilet za 1 zł, >> w Warszawie -  jest 50 proc. zniżki na bilet dla dorosłej osoby na wystawy czasowe i galerie stałe oraz bilet za 1 zł dla dzieci i młodzieży, >> w Krakowie – obowiązuje zniżka 80 proc. od ceny biletu normalnego dla rodziców oraz jest bezpłatny wstęp dla dzieci; poza tym dzieci mogą za 1 zł uczestniczyć w lekcjach muzealnych oraz skorzystać z 50 proc. zniżki w weekendowych warsztatach rodzinnych. Karta Dużej Rodziny honorowana jest także np. przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie wstęp na wystawy stałe dla rodzica, małżonka rodzica oraz opiekunów prawnych dzieci z rodzin wielodzietnych jest w cenie 18 zł, a wstęp na wystawy stałe dla dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia i młodzieży uczącej się w wieku do ukończenia 25 roku życia oraz bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności - w cenie 15 zł. Rodziny mogą wybrać się także do filharmonii m.in. w Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy. Przykładowo Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oferuje każdemu z członków rodziny bilet w cenie 10 zł. Jedyny warunek to wcześniejsza rezerwacja. Filharmonia ograniczyła także, że sprzedaż biletów dla osób z kartą nie może przekraczać od 5 do 10 proc. na dane wydarzenie.

Sport

Obniżki mają także ośrodki sportowe. Przykładowo każdy posiadacz karty otrzymuje 50 proc. zniżki od ceny podstawowej biletu upoważniającego do skorzystania z wycieczki po Stadionie Narodowym w Warszawie zgodnie z obowiązującą ofertą. Z kolei Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie ma 20 proc. na wyżywienie, boisko, halę sportową, lodowisko, wypożyczanie sprzętu sportowego. Z kolei COS, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem oferuje 20 proc. na zakwaterowanie i wyżywienie, 20 proc. na pływalnię, boisko, halę sportową, kort tenisowy, siłownię, zabiegi odnowy biologicznej, skocznię narciarską, trasy narciarskie, lodowisko. Atrakcyjne zniżki mają także lokalne centra np. Miejski Ośrodek Sporty i Rekreacji w Kędzierzynie Koźlu przygotował bardzo atrakcyjną ofertę m.in. godzinny bilet wstępu na ściankę wspinaczkową za 1 zł. Przystępne ceny ma także basen. Dorośli za bilet wstępu na duży basen w krytej pływalni w soboty i niedziele za godzinę zapłacą 6zł, a za bilet wstępu na mały basen- 3zł. Z kolei dzieci odpowiednio 3 i 2 zł.

Niestety, mimo zbliżającej się zimy, karta nie obfituje w zniżki, które pozwalałyby na korzystanie z wyciągów narciarskich. W wyszukiwarce zniżek w kategorii sport pojawia się jedynie wyciąg Czarny Gron (woj. małopolskie). Oferuje on 10 proc. dla osób posiadających kartę na karnety czasowe, dzienne, tygodniowe i roczne na wyciągi narciarskie. Zniżka przysługuje w sezonie zimowym w trakcie otwarcia stacji narciarskiej. Nie łączy się z innymi promocjami.

 

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ


STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU