Brexit a podwyżki cen. Co zdrożeje najszybciej, a co z czasem?

Autor ,

Choć do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej daleko, to wynik referendum już zatrząsł giełdą i rynkiem walutowym. Brexit oznacza podwyżki cen produktów, usług i kredytów także w Polsce. Co będzie droższe?
  1. Raty kredytów we frankach i euro

Skutki głosowania Wielkiej Brytanii za wyjściem z UE, Polacy odczują najszybciej – nawet już przy spłacie najbliższej raty - w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych. Niestety, ale najboleśniejszy Brexit będzie dla osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich i euro. W najgorszym momencie za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić aż ok. 4,20 zł, ale w kilka dni po głosowaniu kurs spadł do 4,15 zł, a następnie do 4,08 zł. Przy kursie ok. 4,15 zł rata byłaby wyższa nawet o 75 zł. Niestety te wahania kursów i rat to dopiero początek.

  1. Ceny wycieczek zagranicznych

Niestety wzrost euro to zła wiadomość dla osób, które planują najbliższe zagraniczne wczasy. Wyższe będą zarówno koszty wycieczki, pobyt jak i wymiana waluty.

  1. Tankowanie samochodu

Każdy skok dolara oznacza droższe paliwo na stacjach benzynowych. Brexit spowodował skok tej waluty więc czeka nas droższe tankowanie.

  1. Droższa elektronika

W sytuacji gdy polska waluta traci względem innych walut obcych takich jak euro, frank szwajcarski, dolar amerykański - wówczas koszt importu towarów jest wyższy. To z kolei przekłada się na ceny już w Polsce. Takimi produktami są produkty elektroniczne.

  1. Droższe bilety do Londynu

W dłuższej perspektywie loty do Londynu podrożeją. Kierunek ten może mieć też znacznie mniej połączeń.

  1. Studia w Londynie

W czarnym scenariuszu jeśli Wielka Brytania nie byłaby członkiem unii i nie podpisałaby odpowiednich porozumień, to młodzież z Polski chcąca uczyć się na uczelniach na Wyspach musiałaby się liczyć z podwyżką czynszu. Studenci z UE płacą niezależnie od uczelni 9 tys. funtów, a spoza różnie od 12 do 24 tys. funtów. Poza tym młodzi Polacy, którzy dotychczas podejmowali studia na Wyspach mogli liczyć na 9 tys. funtów pożyczki od brytyjskiego rządu. Teraz to wsparcie stoi pod znakiem zapytania.

  1. Zagraniczne zakupy

Brexit podniesie także koszt robienia e-zakupów. Polacy, którzy chcieliby kupić towar w Wielkiej Brytanii musieliby najpewniej zapłacić cło i podatek importowy. Dodatkowe koszty sprawiłyby, że e-zakupy byłyby mało atrakcyjne.

  1. Brytyjska whisky

Zdrożeją także brytyjskie towary obecne na półkach w Polsce, chociażby takie jak brytyjska whisky. Po Brexicie wrócą bowiem najpewniej cła, a to wpłynie na wzrost cen produktów. Eksperci mówią, że w najgorszym wypadku to skok nawet o 20 – 30 proc.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: Brexit

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU