Breixt a kredyty mieszkaniowe. Co dalej z ratami we frankach, euro i złotych?

Autor ,

W Polsce blisko 700 tys. osób posiada kredyty we frankach szwajcarskich. Kolejne ponad 100 tys. kredytów rozliczanych jest w euro. Dla osób posiadających zobowiązania w walutach każde trzęsienie na rynku walut oznacza wzrost raty kredytu

Brexit – a dokładnie jego skutki ekonomiczno-gospodarcze – wciąż jest wielką niewiadomą. Próbkę tego co nas czeka odczuliśmy jednak tuż o ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Rynek zareagował na Brexit bardzo nerwowo. Najbardziej dramatycznie odbiło się to na kredytach mieszkaniowych w walutach.

Zadłużeni w walutach są uzależnione od nastrojów politycznych

Osoby mające kredyty we frankach szwajcarskich przeżyły chwilę grozy. Rano o godz. 6 frank kosztował 4,20 zł, aby w ciągu kilku godzin zdrożeć o blisko 30 groszy. Stało się tak dlatego, że inwestorzy uciekając ze strefy euro hurtem zaczęli przenosić swoje aktywa do Szwajcarii. Ta waluta tym samym umocniła się w stosunku do złotego przyprawiając o ból głowy blisko 700 tys. frankowiczów.

Eksperci wyliczali, że w danym momencie rata kredytu była wyższa nawet o kilkadziesiąt złotych. W kolejnych dniach frank szwajcarski staniał, ale zdaniem ekonomistów czeka nas walutowa huśtawka. Będzie ją powodować każda przełomowa decyzja w sprawie Brexitu. Najbliższe dwa lata najprawdopodobniej będą bardzo niestabilne jeśli chodzi o wysokość raty. Podobny scenariusz czeka osoby zadłużone w euro.

Złotowe kredyty najpewniej stanieją

W odwrotnej sytuacji są osoby zadłużone w złotówkach, bo raz – nie odczuły skutków Brexitu od razu, dwa – ewentualne zmiany są dla nich korzystne. O zmienności wysokości raty decyduje bowiem jedynie jeden ze składników, czyli oprocentowanie, które zmienia dopiero decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Gdyby w czarnym scenariuszu wyjście Wielkiej Brytanii z UE doprowadziły do spowolnienia w polskiej gospodarce, to stopy procentowe mogłyby być obniżone. W efekcie kredyty złotówkowe byłyby tańsze.

 Jak przygotować się na trudniejsze czasy?

Brexit zarówno osobom zadłużonym w walutach, jak i tym w złotówkach przypomniał jednak o tym jak szybko może odwrócić się sytuacja na rynku gospodarczym. Właśnie dlatego wielu z nas zastanawia się jak zarządzać obecnie domowymi finansami? Czy wyjeżdżać na drogie wakacje? A może spłacić kartę kredytową?    

Zdecydowanie doradzamy rozsądne gospodarowanie domowym budżetem, w pierwszej kolejności spłatę zobowiązań, a dopiero potem planowanie kolejnych wydatków. Warto też zadbać o zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa.  

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU