5 powodów do rozmowy z wierzycielem

Autor ,

Długi przydarzyć się mogą każdemu z nas – tak samo, jak problemy z ich spłacaniem. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie uchylimy się od konsekwencji zadłużenia. Nawet, jeśli usilnie unikać będziemy kontaktu z komornikiem czy też firmą windykacyjną. Co więcej, nie chcąc rozmawiać z windykatorem, tak naprawdę sami sobie szkodzimy, narażając się na jeszcze poważniejsze konsekwencje związane z niespłaconymi wierzytelnościami.

W istocie nasi współpracownicy są doradcami finansowymi (negocjatorami), mającymi za cel poszukanie sposobu rozwiązania problemów dłużnika, wynikających z niespłaconego we właściwym czasie zadłużenia.

Negocjator jest umocowany do reprezentowania wierzyciela w terenie – posiada legitymację służbową oraz pełnomocnictwo, okazywane na każde wezwanie.

A oto pięć najważniejszych powodów, dla których warto porozmawiać z windykatorem.

1. Windykator chce pomóc, a nie pogrążyć dłużnika
Żadna firma windykacyjna nie obiera sobie za cel doszczętnego zrujnowania dłużnika. Wręcz przeciwnie, próby kontaktu i rozmowa mają przyczynić się do polubownego rozwiązania sprawy – bez wizyt w sądzie czy też egzekucji komorniczych. Windykator gotów jest na wiele ustępstw wobec dłużnika chętnego do współpracy, a więc: odbierającego telefony, odpisującego na korespondencję i poszukującego drogi wyjścia z zadłużenia.

2. Windykator ułatwi spłatę długu
Rozmowa z negocjatorem terenowym niejednokrotnie pokazuje osobie zadłużonej nowe, nieznane jej możliwości wyjścia z długów. Jeśli przedstawimy negocjatorowi uczciwie swoją sytuację oraz realne możliwości spłaty, może on na przykład zaproponować:
• spłatę zadłużenia w ratach dostosowanych do naszych możliwości finansowych,
• umorzenie części długu,
• refinansowanie długu, a więc korzystną pożyczkę na jego spłatę, udzielaną np. przez Finsano.
Negocjacje prowadzone są zawsze tak, by ustalenia były korzystne zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika.

3. Brak kontaktu nie spowoduje zniknięcia długu
Wielu dłużników udaje, że długu po prostu nie ma. W ten sposób liczą, że uda się uzyskać przedawnienie wierzytelności. Kodeks cywilny rzeczywiście dopuszcza takie przypadki, ale to nie rozwiązuje sprawy. Po pierwsze – wcale nie jest łatwo dopełnić wszystkich warunków przedawnienia (przerwać je może nawet korespondencja od wierzyciela). Po drugie – nawet, gdy dług się przedawni to nie znika i nadal powoduje problemy. Mając na koncie dług, który nie jest spłacany, nie mamy szansy na uzyskanie kredytu, wzięcie czegokolwiek na raty, a nawet na podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej.

4. Koszty zadłużenia rosną z każdym dniem unikania jego spłaty
Chodzi tutaj przede wszystkim o odsetki ustawowe z tytułu zadłużenia, ale to nie wszystko. Gdy bowiem nie chcemy załatwić sprawy polubownie, wierzyciel występuje na drogę sądową. To wiąże się z kolejnymi kosztami: procesowymi, egzekucji komorniczej, czy też adwokata.

5. Oszczędzisz sobie dodatkowego stresu
Im bardziej unikamy kontaktu z negocjatorem, tym intensywniej będzie on próbował go z nami nawiązać. Spodziewać się możemy telefonów, wizyt domowych, kolejnej korespondencji, a nawet prób skontaktowania się w miejscu pracy. To zaś naraża nas nie tylko na niezręczności w środowisku zawodowym i rodzinnym, ale również na ogromny (i niepotrzebny) stres.

Jak pokazują powyższe przykłady, rozmowa z negocjatorem terenowym to najlepsze możliwe rozwiązanie problemów z zadłużeniem. Warto zatem podjąć negocjacje, by móc spokojnie spłacić dług na dogodnych dla siebie warunkach.

Ciekawy artykuł. Muszę koniecznie skontaktować się z moim wierzycielem z prośbą o przysłanie negocjatora.

dodany przez Piotr, 26-02-2014 15:48:40


KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: Windykator

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU