Płacenie składki ZUS – czy można być dłużnikiem w ZUSie? Konsekwencje opóźnień w opłacaniu składek.

Autor ,

Prawie każdy przedsiębiorca stał się kiedyś dłużnikiem w ZUSie. Zaległości w opłacaniu tego podatku mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli mamy zaległości, warto wystąpić o rozłożenie ich na raty.

 

Przedsiębiorca, który nie płaci składek ZUS na czas, może mieć problem z uzyskaniem tzw. chorobowego, czyli pieniędzy przysługujących mu za niezdolność do pracy. Trzeba się liczyć także z tym, że ZUS będzie musiał postąpić z dłużnikiem podobnie jak urząd skarbowy – wyegzekwować należność wszelkimi możliwymi sposobami.

Może to oznaczać m.in. blokadę konta, wpisanie do rejestru dłużników. Może być też nałożona kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Możliwe jest również ukaranie dłużnika opłata dodatkową, której wysokość może wynosić do 100 proc. wartości nieopłaconych składek. Warto pamiętać, że ZUS może również złożyć wniosek o upadłość firmy. Jeśli już jesteśmy dłużnikiem w ZUSie, w jaki sposób ustrzec się przed tymi nieprzyjemnościami?

Gdy trudna sytuacja finansowa firmy nie pozwala na jednorazową spłatę zaległych składek, to najlepiej wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o rozłożenie zobowiązania na raty. Niedawno zmieniły się przepisy w tej kwestii. Dotychczasowe przepisy jednak nie sprzyjały tym przedsiębiorcom, którzy zatrudniali pracowników. W pierwszej kolejności musieli oni uregulować należności za pracowników, aby reszta długu została rozłożona na raty. Dla wielu firm była to bariera nie do przeskoczenia, dlatego po ostatnich zmianach w prawie przedsiębiorcy mają większą szansę wyjść z pułapki zadłużenia. Obecnie na raty będzie rozkładana całość zadłużenia, co oznacza, że ratami mogą być objęte zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, jak i na Fundusz Pracy. 

Z układu ratalnego może skorzystać każdy przedsiębiorca, który jest dłużnikiem w ZUSie, a jego możliwości finansowe na to pozwolą. ZUS to sprawdza, bowiem w przypadku firm nadal działających na rynku warunkiem przyznania układu ratalnego jest bieżące opłacanie składek za siebie i pracowników wraz z przyznanymi ratami.

Urzędnicy ZUS przekonują, że nadal jest to korzystna forma spłaty zobowiązania. Oprocentowanie raty jest znacznie mniejsze niż standardowe odsetki naliczane od wysokości zobowiązania. Dodatkowo odsetki są zatrzymywane od dnia złożenia wniosku o układ ratalny.

Jak twierdzą urzędnicy, jest jeszcze prostszy sposób – po prostu nie stawać się dłużnikiem w ZUSie. Opłacanie składek na czas daje pewność, że nie przysporzymy sobie kłopotów. 

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ


STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU