Faktoring – czym jest i kogo dotyczy?

Autor ,

Prowadzisz małą firmę i masz dosyć upominania się o zapłatę faktur od kontrahentów? Powinieneś pomyśleć o usłudze faktoringu, która zwolni cię z prowadzenia księgowości i poprawi płynność finansową. Faktoring jest coraz popularniejszy w Polsce

Faktoring, czyli? Z punktu widzenia przedsiębiorcy faktoring to usługa która sprawia, że nie musi on upominać się o zapłatę należności, ani tracić czasu i nerwów na nieterminowych kontrahentów. Jest on nowoczesną i coraz bardziej popularną formą finansowania działalności przedsiębiorstwa. Korzystają z niego mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa. Faktoring to rodzaj działalności finansowej, która polega na wykupie jeszcze nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw.

Mechanizm usługi doskonale obrazuje przykład przywołany przez serwis wyborcza.biz. W artykule czytamy: „Mały zakład produkcyjny dostarcza towary do wielkiej sieci handlowej z 60-, a nawet 90-dniowym terminem płatności. A mimo to pieniędzy nie dostaje w terminie. Co wtedy robić?” Odpowiedź brzmi: „Wystawioną fakturę, na przykład dużej sieci handlowej, sprzedaje się faktorowi. Za wykonaną usługę lub dostarczony towar pieniądze dostaje się zaraz po przesłaniu kopii faktury. A tym, kiedy sieć za ten towar zapłaci, martwi się już faktor” – czytamy w artykule na wyborcza.biz.

Zadania firmy factoringowej. Firmy świadczące usługi faktoringowe (tzw. faktorzy) dostarczają właśnie przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury odnoszące się zarówno do sprzedaży krajowej, jak i eksportowej. Po drugie faktorzy zajmują się egzekwowaniem należności.

Gdzie szukać faktorów? Najlepiej przez internet. Przykładowe strony, na które warto wejść:

>> faktoringbroker.pl – to rodzaj porównywarki usług factoringowych,

>> faktoringoferty.pl – serwis porównuje oferty, oferuje konsultacje, wykonuje kalkulacje,

>> comperia.pl/faktoring/faktoring_pelny – na popularnej porównywarce finansowej można znaleźć zakładkę poświęconą firm,

>> www.money.pl – na tym serwisie finansowym także znajduje się porównywarka ofert.

Zasady rozliczenia. W zależności od umowy faktor wypłaca firmie (tzw. faktorantowi) od 80 proc. do 100 proc. wartości faktury zaraz po jej wystawieniu. Kwota pomniejszona jest o umówioną prowizję. Jeśli strony umówiły się na 80 proc. wypłaty w pierwszej transzy, druga wypłacana jest firmie po otrzymaniu przez faktora zapłaty od odbiorcy (tzw. dłużnika). Ta część także pomniejszana jest o umówioną prowizję na rzecz faktora.

Faktoring, przyczyny popularności.

Popularność wynika z tego, że firma korzystająca z faktoringu uzyskuje natychmiastowe finansowanie. Dzięki temu może spłacać zobowiązania, planować zarządzanie finansami i minimalizuje ryzyko związane z współpracą z potencjalnie nierzetelnymi płatnikami. Dziś w dobie konkurencji firmy nie mogą pozwolić sobie na wydłużanie terminów płatności, bo powodują one kłopoty z przepływem gotówki. Skorzystanie z faktoringu jest receptą na tego typu kłopoty. Pieniądze pozyskane od faktora pozwalają na prowadzenie dalszej działalności gospodarczej bez zakłóceń.

Zalety faktoringu dla firm. Plusem obecności trzeciego podmiotu, czyli faktora jest także odciążeniem dla firm. Nie muszą one bowiem prowadzić księgowości i rozliczeń należności.

Wady. Korzystając z usług firm faktoringowych trzeba liczyć się z opłatą prowizji na jej rzecz. Mimo to współpraca z taką firmą jest często opłacalna.

Polski rynek

Faktoring w Polsce rozwija się nieprzerwanie od lat 90. Obecnie działa około kilkudziesięciu firm, które oferują tego typu usługi. Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że zrzeszeni faktorzy odnotowali na koniec 2015 roku obroty o łącznej wartości 134,33 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest to wzrost o 17,38 proc.

Jak donosił w końcówce minionego roku „Dziennik Gazeta Prawna” przybywa firm, które ofertę faktoringową mają skrojoną pod potrzeby i możliwości sektora MSP oraz mikro przedsiębiorstw. - Mowa m.in. o: Pragma Faktoring, Bibby Finacial Services, Idea Money czy AOW Faktoring. Ostatnia z firm wręcz deklaruje, że nie ustala minimum wymaganego obrotu dla swoich klientów, w związku z tym jest w stanie obsłużyć każdy podmiot, zainteresowany uzyskaniem limitu faktoringowego maksymalnie w wysokości 100 tys. zł – czytamy w dzienniku. To dobra wiadomość dla mniejszych przedsiębiorstw.

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: faktoring

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU