W Bydgoszczy rusza program pomocy zadłużonym „Zaradni”

Autor ,

Dług, to nie tylko pieniądze, które trzeba zwrócić. To strach, wstyd i przede wszystkim poczucie bezradności. Dla wielu dłużników, to bariery nie do pokonania. Z myślą o nich rusza w Bydgoszczy program wsparcia zadłużonych „Zaradni”.

Dać motywację. Pokazać, jak wygrać z długiem

Program „Zaradni” ma być próbą bezpośredniego wsparcia dla dłużników. To wspólne przedsięwzięcie Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy oraz Fundacji Zaradni powstałej przy firmie windykacyjnej Kredyt Inkaso. Dzięki ich współpracy, osoby z nadmiernym zadłużeniem będą miały szansę uczestniczyć w sesjach warsztatowych. Pracując z trenerami dowiedzą się, jak w praktyczny sposób rozwiązać problem zadłużenia. Program łączy w sobie elementy psychologii z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. Warsztaty będą też służyły budowaniu motywacji. A o motywację trudno, gdy piętrzące się rachunki, kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora i komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników to presja nie do wytrzymania. A dług sam nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe.

Każdy dług to indywidualny przypadek

Program podzielony jest na trzy etapy: analizujemy z dłużnikami ich sytuację; w drugim kroku pokazujemy, jak skuteczniej radzić sobie z pieniędzmi, ostatnim etapem jest seria sesji coachingowych podczas których wspieramy uczestników w budowaniu ich drogi wyjścia z długu. Podstawą programu jest pokazanie dróg wyjścia z długu i zbudowanie wśród zadłużonych motywacji do rozwiązania swoich problemów.

Strach przed windykatorem

Dla wielu dłużników strach przed windykacją wystarczy, żeby nie odbierać listów i nie odpowiadać na telefony. Dlatego w czasie warsztatów uczestnicy spotykają się też z zawodowym windykatorem. Wielu dłużników nie odróżnia osoby komornika od windykatora nie mówiąc już o możliwościach współpracy z tym ostatnim. Na branży windykacyjnej od lat cieniem kładą się praktyki nieuczciwych firm z lat 90-tych. Dlatego dłużnicy nie mają do nich zaufania. – My chcemy pokazać, że negocjując z firmami takie jak nasza, dłużnik jest w stanie spłacić swój dług – mówi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso – mamy też nadzieję, że program „Zaradni” stanie się wsparciem dla zadłużonych, pokazując, że można wyjść na prostą – dodaje prezes Szewczyk.

Palący problem zadłużenia 

Program „Zaradni” to odpowiedź na problemy dramatycznie rosnącej grupy dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań kredytowych. W całej Polsce mówimy o 2,3 mln osób borykających się z nadmiernym zadłużeniem. To oznacza, że 10 procent polskich gospodarstw domowych zmaga się z tym problemem. Na mapie dłużników prym wiodą województwa śląskie i mazowieckie. Ale kujawsko - pomorskie ze 155 tys. zadłużonych osób nie pozostaje daleko w tyle. Stąd decyzja o przeprowadzeniu czwartej już edycji programu właśnie w Bydgoszczy.

„Zaradni” w Bydgoszczy

Dotychczas program „Zaradni” został przeprowadzony w Skarżysku Kamiennej, Tychach oraz Olsztynie we współpracy z tamtejszymi Centrami Integracji Społecznej. We wszystkich lokalizacjach „Zaradni” cieszyli się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników i pracowników CIS – ów. Obecna czwarta już edycja programu została zorganizowana we współpracy z CIS z Bydgoszczy, który poprzez realizacje Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego stara się pomagać osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Weźmie w niej udział 20 podopiecznych ośrodka. Przez kilka tygodni będą pracować z coachami nad ścieżkami wyjścia z długów. Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu będą mogły w trakcie trwania programu skorzystać z porad prawnika, specjalisty od windykacji.  

 

A jak ja mam wybrnąć z moich długów?Po jaką cholerę organizujecie bezwartościowe warsztaty,dajcie lepiej ludziom kasę na spłatę tych długów.Mnie firmy windykacyjne dupę trują od lat.Mnie nie jest potzrebne szkolenie tylko potężna kasa na spłatę tych zadłużeń a nie pierdolenie kotka za pomocą młotka.

dodany przez Beata, 22-10-2015 15:50:00


KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU