Fundacja Zaradni członkiem inicjatywy ONZ Global Compact

Autor ,

Razem przeciwko dyskryminacji, korupcji i wyzyskowi: Fundacja Zaradni przyłączyła się do inicjatywy ONZ „Global Compact” działającej na rzecz promocji społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Przystępując do UN „Global Compact” - największej na świecie inicjatywy ONZ wpływającej na rozwój społecznie odpowiedzialnego biznesu - fundacja zobowiązała się do tego, że w swej codziennej działalności będzie aktywnie promować jej dziesięć najważniejszych zasad. Dotyczą one praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Założona w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana, licząca dziś już ponad 12000 członków ze 145 krajów świata inicjatywa, od początku działalności próbuje wcielić je w życie, dzieląc się swym doświadczeniem z rządami, społeczeństwem obywatelskim czy pracodawcami.

Jednak wyznawanie wspólnych zasad to nie jedyny powód dla którego fundacja dołączyła do inicjatywy. Najważniejszym celem obu tych podmiotów jest walka z poważnym i bardzo aktualnym problemem społecznym jakim jest nadmierne zadłużenie. Jego skalę obrazują liczby: już 2,3 mln Polaków nie potrafi się uporać z zaciągniętymi długami. Suma niespłaconych kredytów i pożyczek lawinowo rośnie. Co gorsza ci, którzy nie mogą uregulować jednego zobowiązania, próbują ratować się kolejnymi kredytami na spłatę poprzednich, popadając w ten sposób w spiralę zadłużenia. Polakom po prostu dramatycznie brak wiedzy na temat tego jak dobrze i odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami. Prowadzone wraz z inicjatywą ONZ działania fundacji Zaradni mają to zmienić. - Chcemy głośno mówić o problemie długu i wspólnie zastanawiać się jak skutecznie z nim walczyć - wyjaśnia prezes fundacji, Dariusz Olejnik. - Liczymy na to, że współpraca i możliwość nawiązania dialogu pozwoli nam poznać najlepsze praktyki i doświadczenia pozostałych członków inicjatywy w tym zakresie.

Fundacja Zaradni realizuje obecnie program wsparcia dla osób nadmiernie zadłużonych. Prowadzony wraz z Centrami Integracji Społecznej program o nazwie Zaradni ma służyć wsparciem i motywować te osoby, które z powodu długów znalazły się w trudnym położeniu życiowym. Dotychczas skorzystało z niego kilkadziesiąt osób w Skarżysku Kamiennej i Tychach, obecnie fundacja realizuje go w Olsztynie.

Fundacja ma też ambitne plany na przyszłość – w pierwszej kolejności zamierza zająć się edukacją finansową młodzieży. Podczas specjalnych, skierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych warsztatów ekonomicznych, młodzi będą mogli podnieść swoje kompetencje dotyczące racjonalnego dysponowania pieniędzmi – tak, by w przyszłości uniknąć zadłużenia. Obecnie trwają prace nad pilotażową edycją programu. Fundacja zamierza też zająć się doradztwem dla osób zadłużonych.

Więcej informacji o działalności i programie fundacji na stronie fundacjazaradni.pl

 

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

TAGI: fundacja

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU