Życie z kartką. Czy warto robić domowy budżet?

Autor ,

Chcąc nauczyć się gospodarowania pieniędzmi należy od nowa stworzyć domową strategię zarządzania dochodem. Najlepszy budżet to ten spisany na kartce.

Nie wiem gdzie uciekają te pieniądze. Jak wypłacę 100 zł z bankomatu, to zaraz w portfelu zostają mi tylko drobne. Strasznie szybko rozchodzi mi się pensja. Znasz te stwierdzenia? Najpewniej tak. To oznacza, że musisz dogłębnie poznać swoje finanse i na nowo opracować budżet. Jak? Podpowiadamy.

Zrób listę stałych rachunków

Weź notes - przysłowiowa kartka to za mało - potrzebujesz wyrobienia w sobie umiejętności zarządzania pieniędzmi wedle nowej strategii. A to oznacza, że listę wydatków będziesz wykonywał co miesiąc.

Zacznij od wpisania nazwy miesiąca i po kolei wypunktowania stałych opłat. Przykładowo – na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów – lista przeciętnego rodaka wygląda tak:

>> energia elektryczna –176 zł,

>> telefon – 98 zł,

>> wywóz nieczystości – 40 zł,

>> woda – 88 zł,

>> telewizja kablowa – 63 zł,

>> Internet – 55 zł,

>> rata ubezpieczenia - 123 zł,

>> czynsz za mieszkanie – aż 464 zł.

Łącznie przeciętny Polak wydaje na te stałe opłaty 1107 zł. Są to wydatki, które – wedle własnej listy - powinieneś uregulować zaraz po otrzymaniu comiesięcznego przelewu. Po spisaniu ich zobaczysz gdzie ewentualnie możesz próbować oszczędzić i w jaki sposób. Na efekty i niższe opłaty np. za wodę lub światło przyjdzie ci najpewniej poczekać kilka miesięcy, ale przekonasz się, że warto oszczędzać punkt po punkcie.

Oszacuj wydatki na żywność i środki chemiczne

Teraz oszacuj ile pieniędzy w ciągu miesiąca wydajesz na żywność, a także ile z domowego budżetu przeznaczasz na kosmetyki i środku czystości. Żywność jest jednym z najkosztowniejszych punktów domowego budżetu. Jednak oceniając jego wartość będziesz zmotywowany do szukania sposobów na tańsze zakupy. Bez kontroli nad wydatkami na jedzenie, najpewniej zostawiasz w sklepie spore sumy. Takie nieprzemyślane wydatki momentalnie odczuwa twój budżet.

Jakim sposobem tracisz pieniądze?

Spisałeś rachunki i oszacowałeś koszty żywności oraz chemii, ale po podsumowaniu i tak masz wrażenie, że miesięcznie wydajesz więcej? Są jeszcze dwa rodzaje wydatków, które pożerają twoje pieniądze.

Pierwsze – to wydatki na przyjemności – np. kino, wyjścia ze znajomymi, wakacje, prezenty dla bliskich. Jeśli zsumujesz ich wartość przekonasz się, że to nie małe kwoty. Co więcej okaże się, że mają stałe miejsce w domowym budżecie. Może z czegoś warto zrezygnować?

Drugie źródło finansowych strat to nawyki. Z reguły w skali dnia są mało kosztowne, ale w skali miesiąca niezwykle odczuwalne dla portfela np. codzienny zakup napoju gazowanego to wydatek kilku złotych dziennie, a miesięcznie może sięgać nawet stu złotych. Taniej i zdrowiej jest pić wodę. Najpewniej wydajesz też w ciągu dnia – i tego nie liczysz – na przegryzki typu batony czy paluszki. Tymczasem to właśnie te „drobne” wydatki miesięcznie urastają do sporych kwot.

Najpewniej teraz myślisz: po co mam się tak męczyć i wyliczać sobie każdą wydaną złotówkę? O tym, że warto przekonasz się już po miesiącu – dwóch, kiedy niespodziewanie uda ci się odłożyć pierwsze pieniądze, podczas gdy wcześniej wciąż byłeś na minusie. Warto żyć z kartką, żeby podreperować swój budżet i nauczyć się kontroli nad wydatkami.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU