Dług alimentacyjny. Czy przepada po ukończeniu przez dzieci 25 lat?

Autor ,

Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech, choć są sposoby, aby ścigać za ten dług znacznie dłużej. Niestety dane na temat ściągalności alimentów są zastraszające

Zaledwie 9 proc. – tyle wynosi średnia ściągalność alimentów w Polsce. Nie płaci ich już około 300 tys. osób. Według Ministerstwa Sprawiedliwości w polskich sądach toczy się 80 – 100 tys. spraw o alimenty, a świadczenia sięgają 63 mln zł rocznie. Średnia wysokość świadczenia alimentacyjnego w I półroczu 2014 roku sięgnęła 685,40 zł.

Do 25 roku życia wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego

Podczas gdy jeden z rodziców ma już zasądzone alimenty, ale komornik nie może ich uzyskać, wówczas rodzic ma prawo zgłosić się po wypłatę zaliczki alimentacyjnej. Przyznawaniem wsparcia zajmują się zwykle urzędy gmin lub ośrodki pomocy społecznej. Zgodnie z przepisami świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

>> osobie do 18 roku życia,

>> osobie do 25 roku życia gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej

>> bezterminowo - w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na takie wsparcie może liczyć rodzina, której dochód nie przekracza miesięcznie 725 zł netto na osobę. Oznacza to, że wiele kobiet (bo w Polsce to zwykle one mają prawa do opieki nad dzieckiem) pozostaje bez wsparcia państwa z wizją ściągania zaległych alimentów na własną rękę.

Kiedy dług jest ściągany z „automatu”

W momencie, w którym jeden z rodziców otrzyma wsparcie z funduszu, może mieć pewność, że to już urząd zajmie się ściganiem dłużnika. Ustala on m.in. czy osoba zalegająca z alimentami pracuje i czy istniałaby możliwość zajęcia mu np. pensji. Problem w tym, że dłużnicy często ukrywają swoje dochody i np. przepisują firmę na nową żonę, albo pracują na czarno. Dług rośnie latami. Wtedy pozostaje możliwość skierowania wniosku do prokuratury o możliwości popełnienia przez dłużnika przestępstwa. Za niepłacenie alimentów grozi kara więzienia. Poza tym dłużnik, który zalega co najmniej pół roku z płaceniem alimentów umieszczany jest w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jak pokazują dane w tej walce wygrywają jednak dłużnicy, którzy potrafią unikać płacenia alimentów. Wielu z nich migruje za granicę.

Jak odzyskać alimenty, gdy trzeba działać samemu?

Osoby, które nie otrzymają finansowego wsparcia państwa, nie będą wspierane przez państwo w ściganiu dłużnika. Muszą działać same. O czym muszą pamiętać? Powinny postarać się o zasądzenie alimentów, bo bez tego jakiekolwiek formalne dochodzenie zaległych pieniędzy jest niemożliwe. Mimo tego, że roszczenia o świadczenia alimentacyjne będą zasądzone, to przedawniają się z upływem lat trzech. Watro jednak pamiętać, że termin przedawnienia zacznie biec dopiero po uzyskaniu przez dziecko 18 lat. Przykładowo, jeśli 8-letniemu dziecku zostały zasądzone alimenty, a jeden z rodziców uchyla się od płacenia to termin przedawnienia zacznie biec po 10 latach, a dokładnie w osiemnaste urodziny dziecka. Zakończy się po trzech latach, kiedy dziecko będzie miało 21 lat. Warto też pamiętać, że walkę o alimenty można nieco wydłużyć, bo bieg przedawnienia przerywa się:

>> przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia, albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,

>> poprzez rozpoczęcie procesu mediacji.

Czyli jeśli będziemy walczyć i jak najintensywniej uprzykrzać dłużnikowi życie, to dług się tak szybko nie przedawni. Barierą może stać się fakt, że nasze 25-letnie dziecko po prostu stanie się niezależne finansowe i znajdzie pracę. Alimenty uznawane są jako środki niezbędne do zaspokajania bieżących potrzeb, więc dojrzałej osobie, która już sama radzi sobie w życiu po prostu nie przysługują.

Paradoksalnie na dłużników w lepszej sytuacji finansowej motywacją do zapłacenia alimentów może być wpisanie do BIK-u. Warto mieć świadomość, że osobę nie płacącą alimentów jeden z rodziców może wpisać sam, nawet gdy nie otrzymuje wsparcia finansowego z państwa. Tym samym dłużnik-biznesmen przez nieuregulowany dług będzie miał utrudniony dostęp np. do kredytu w banku. To może podziałać bardziej motywująco niż wezwania do zapłaty z sądu. Chcąc odzyskać dług warto spróbować wszystkiego.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU