Wakacje na kredyt, czy warto?

Autor ,

Chęć odpoczynku jest zrozumiała, ale wakacje na kredyt powinniśmy dobrze przemyśleć. Zawsze w pierwszej kolejności musimy opłacić czynsz i rachunki. Jeśli pozostanie jakaś rezerwa finansowa możemy zacząć myśleć o wakacjach.

Po roku pracy każdemu z nas należy się dwa tygodnie urlopu. Kiedy wyjeżdżają sąsiedzi, znajomi z pracy i przyjaciele potrzeba odpoczynku coraz bardziej się nasila. Gdy brakuje gotówki na wczasy, często pojawia się myśl o kredycie. Czy warto jednak wyjeżdżać za pożyczone pieniądze?

Najpierw obowiązki, potem przyjemności

Oczywiście lepiej byłoby odkładać przez cały rok chociaż po sto złotych, aby uzbierać na tani wyjazd last minute dla jednej osoby. Jeśli ta sztuka się nam nie udała, przed wzięciem pożyczki na urlop, odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

  1. Czy nie zalegamy z czynszem i opłatami?
  2. Czy nie musimy pilnie oddać długów?
  3. Czy zaraz po wakacjach nie mamy większych opłat np. czesnego za studia albo ubezpieczenia samochodowego?

Wakacyjna pożyczka może ułatwić wzięcie kredytu hipotecznego

Jeśli na każde z tych pytań odpowiedzieliśmy „nie” możemy zacząć myśleć o wysokości pożyczki. Jeśli finansujemy wczasy tylko dla siebie, bo jedziemy z niezależną finansowo osobą, to kalkulujmy tak, aby wziąć jak najmniejszą kwotę oraz jak najszybciej ją spłacić. Rozsądnie byłoby poszukać wspomnianych tanich wczasów last minute, zadłużyć się na maksymalnie 1,5 tys. zł, wziąć kredyt na rok i sprawnie go oddać. Pamiętajmy, że spłacając terminowo pożyczkę budujemy pozytywną historię kredytową. Jako dobry płatnik mamy większą szansę np. na kredyt hipoteczny niż osoba z czystym kontem. Jeśli więc planujemy wzięcie kredytu na mieszkanie, spłacona w terminie pożyczka na wakacje może poprawić nam wiarygodność w banku.

Weźmy taki kredyt, żeby nie zmęczyć się spłatą

O ile zadłużenie na 1,5 tys. zł oznacza miesięczne raty nie przekraczające 200 zł, o tyle wakacje dla całej rodziny za kilka tysięcy złotych na kredyt będą nas potem słono kosztować. Aby wakacje nie odbiły nam się czkawką musimy odpowiedzieć sobie jakiego rzędu raty jesteśmy w stanie udźwignąć i jak długo chcemy spłacać wakacyjny wyjazd. Może się okazać, że chcąc zabrać całą rodzinę na wczasy będziemy musieli zdecydować się na spłatę pożyczki np. przez okres trzech lat. Tu pojawia się pytanie: czy domowy budżet wytrzyma raty 200 - 400 zł przez kilka lat? Może warto jednak wysłać dzieci do babci, odłożyć pieniądze i kupić udział w Rodzinnym Ogródku Działkowym, aby dzieci mogły odpoczywać na świeżym powietrzu nie tylko tydzień w roku? Chcąc znaleźć odpowiedź należy wykonać dokładną analizę domowego budżetu.

Gdy stać nas na pożyczkę pilnujmy, aby zadłużyć się mądrze

Jeśli nie zalegamy z czynszem i uznamy, że w domowym budżecie jest miejsce na spłaty raty pożyczki po wakacjach, wybierzmy mądrze kredyt gotówkowy. Czyli?

  1. W pierwszej kolejności zapytajmy o pożyczkę w banku, w którym mamy konto; być może otrzymamy preferencyjne warunki;
  2. Porównajmy tę ofertę z propozycjami innych banków;
  3. Przed podpisaniem przeczytajmy umowę, zapytajmy o wysokość raty i całkowity koszt pożyczki.

Wakacje na kredyt nie dla każdego

Taki scenariusz nie jest jednak dla wszystkich. Musimy się wstrzymać również, gdy jesteśmy niepewni miejsca pracy albo kiedy mało zarabiamy i wystarcza nam od pierwszego do pierwszego. Wakacje na kredyt mogą być zbyt dużym obciążeniem, gdy jesteśmy w trakcie spłacania innych pożyczek. Nawet jeśli oddajemy długi w terminie to powinniśmy się mocno zastanowić nad zaciągnięciem kolejnego. Czasem warto odmówić sobie wakacji, zacisnąć pasa, zacząć wychodzić z długów, a na końcu zacząć oszczędzać na wyjazd.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU