Staże i praktyki. Gdzie ich szukać? Ile można zarobić?

Autor ,

Stażystów szukają zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy. Oferują praktyki i staże, coraz częściej płatne. Gdzie ich szukać?

Firmy oferują staże całoroczne i wakacyjne. Za pierwszymi warto rozglądać się teraz lub jesienią, a za wakacyjnymi najlepiej w czerwcu. Staże i praktyki są w zasięgu ręki. Gdzie szukać ofert?

BAZĄ WIEDZY O STAŻACH SĄ:

Strony internetowe firm. Coraz więcej firm posiada zakładki poświęcone stażom i praktykom na stronach internetowych. Przykładowo:

>> Pekao SA ma zakładkę „kariera”, a w niej specjalną część dla studentów i absolwentów (pekao.com.pl/kariera/);

>> PKO BP – oferuje staże i praktyki w oddziałach w całej Polsce (http://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kariera/)

>> mBank – na stronie ma wyszukiwarkę aktualnych ofert, można zaznaczyć m.in. region, słowo kluczowe i dział. Podobne programy ma większość banków. Zakładki „kariera” należy szukać na dole strony bankowej;

(mbank.pl/o-nas/kariera/)

>> Deloitte – firma obecna na wszelkich targach pracy, łowi talenty na staże również poprzez stronę internetową. Można na niej znaleźć porady jak aplikować na staż;

(www2.deloitte.com/pl/pl/careers/studenci.html)

>> EY – firma doradcza jest zainteresowana szczególnie studentami studiów finansowych i prawniczych. To z myślą o nich organizuje corocznie dwa konkursy;

(www.ey.com/PL/pl/Careers/Students)

>> P&G – producent znanych marek produktów ma staże dla studentów. Rekrutacja na staż letni odbywa się w marcu;

(http://ce.experiencepg.com/home/student_programs.html)

>> Polskie Linie Lotnicze LOT – mają dla studentów, głównie II i III roku, praktyki całoroczne. Nie dalej jak pod koniec kwietnia poszukiwany był stażysta do biura marketingu;

(www.lot.com/pl/pl/kariera)

>> Avon – oferuje program stażowy dla studentów V roku, którzy dobrze znają język angielski; ponad to firma organizuje program praktyk letnich;

(www.kariera.avonpolska.pl/pl/students)

>> Gemius – ma całoroczny program praktyk, na stronie znajdują się informacje o aktualnie prowadzonych rekrutacjach;

(http://gemiusacademy.pl)

>> British American Tobacco – firma ma program praktyk letnich, (www.bat.com.pl/kariera).

Serwisy społecznościowe

Ten sposób wychodzenia pracodawców do młodych jest coraz bardziej popularny. Króluje Facebook, za pomocą którego firmy informują młodych ludzi m.in. o starcie rekrutacji na praktyki letnie, o aktualnych całorocznych rekrutacjach albo o konkursach dla młodych. Chcąc wiedzieć co dzieje się na profilach firm warto polubić strony tych, w których chcielibyśmy odbyć staż. Oprócz tego na Facebooku są społeczności, które przekazują sobie informacje o aktualnych naborach. Przykładowo:

>> Staże i praktyki (Wysokiej Jakości) – obecnie społeczność liczy ponad 7,8 tys. członków. Stworzyło ją Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, które przyznało znak jakości stażom m.in. w Allianz, Grupie Żywiec, Orange, Siemens, PZU, Nestle, BGK, Banku BPH. W jednym z ostatnich postów młodzi mogli wziąć udział w konkursie, do wygrania był m.in. iPad, w innym 10 tys. zł i płatne praktyki w Orange. Warto więc dołączyć do grupy i śledzić aktualności.

>> BiznesFlow - zagraniczne wyjazdy, staże, stypendia i konkursy – obecnie śledzi ponad 14 tys. użytkowników. W jednym z ostatnich postów oferowano m.in. płatny staż w Belgii (z wynagrodzeniem 740 euro na rękę miesięcznie) dla osób biegle znających język angielski, a do 15 czerwca można aplikować na staż w Waszyngtonie (miesięczna płaca 450 dolarów). Warto obserwować ten profil, bo może trafić na atrakcyjną ofertę.

Portale z ofertami pracy

Staże i praktyki mają swoje miejsce na popularnych serwisach poświęconych pracy. Co więcej tu oferty staży może znaleźć nie tylko student, ale każdy, kto chce zacząć zawodową ścieżkę. W poszukiwaniach warto zajrzeć na:

>> gazetapraca.pl

>> pracuj.pl

>> praca.pl

>> praca.money.pl

>> gumtree.pl

Za pośrednictwem stron z ofertami pracy można m.in. odpowiadać na oferty. Serwisy często mają opcję wysyłania powiadomień, jeśli pojawi się podobna oferta do poszukiwanej.

Rodzima uczelnia

Studenci powinni rozglądać się za ofertami staży i praktyk również na uczelniach. Najczęściej poszukiwani są stażyści z co najmniej III roku studiów. Pracodawcy często zakładają, że na I – II roku student ma zbyt dużo zajęć, aby dobrze wywiązywać się z zadań postawionych stażyście. Firmy rekrutują studentów na uczelniach na kilka sposobów:

>> poprzez biura karier – tu oferty staży i praktyk na uczelniach dzielą się z reguły na dwa typy: te powiązane z kierunkiem studiów oraz te, które mają zapewnić jedynie zastrzyk finansowy (o ile są płatne).

>> poprzez targi pracy – wystawiają się chętnie na uczelnianych targach, które są okazją do rozmowy z potencjalnym pracodawcą,

>> poprzez wykłady na uczelniach – pracodawcy często organizują spotkania ze studentami i łowią w trakcie nich osoby do współpracy,

>> poprzez ogłoszenia na wydziale – tradycyjna metoda, czyli karteczka przywieszona w gablocie na wydziale, wciąż nie odeszła do lamusa. Warto korzystać ze wszystkich metod, aby upolować staż.

ILE MOŻNA ZAROBIĆ?

W Polsce zarobki stażystów to wciąż temat tabu, choć – co ważne – co najmniej trzymiesięczne staże są coraz częściej płatne. Według ankiety serwisu ankiety.net stażyści zarabiają średnio 1 161 zł. Przy czym:

>> 5 proc. – zarabiam mniej niż 626 zł i więcej niż 2 756 zł

>> 10 proc. – zarabiam mniej niż 648 zł i więcej niż 2 410 zł

>> 25 proc. – zarabia mniej niż 720 zł i więcej niż 1600 zł.

Według danych Wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2356 zł. Zarobki 50 proc. nauczycieli stażystów wahają się od 2133 zł do 2670 zł.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: staże

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU