Jak mądrze kupić mieszkanie na kredyt

Autor ,

Musisz realnie ocenić swoją sytuację finansową, a wtedy weźmiesz na siebie zobowiązanie, które dasz radę spłacić. Podpowiadamy jak kupić mieszkanie na kredyt.

Czy stać mnie na kredyt? – ostateczną odpowiedź na to pytanie musisz znaleźć sam. Żeby do niej dojść konieczna jest analiza kilku ważnych aspektów, dzięki którym mądrze kupisz mieszkanie na kredyt i nie będziesz żałować.

Decyzja o kredycie rodzi wiele pytań. Jakie są twoje odpowiedzi?

Ile możesz miesięcznie przeznaczyć na kredyt? Rata nie powinna przekraczać 30-40 proc. zarobków. Tę kwotę jeszcze przed zaciągnięciem kredytu powinieneś móc odłożyć każdego miesiąca. W ten sposób po wzięciu kredytu nie odczujesz większej zmiany. Jeśli z reguły odkładałeś 30 proc. z pensji, ale równie często tuż przed końcem miesiąca uszczuplałeś nieco oszczędności, powinno zapalić ci się ostrzegawcze światełko. Może się okazać że rata w wysokości jednej trzeciej zarobków jest zbyt dużym obciążeniem.

Jaki posiadasz wkład własny? Obecnie wymagane jest 10 proc. wartości mieszkania. To minimum. Im większy wkład własny tym większa szansa, że weźmiesz kredyt na dziesięć lat zamiast na trzydzieści. Przemyśl w jaki sposób możesz zgromadzić wkład własny. Być może to czas aby sprzedać samochód, kawałek gruntu, ogródek działkowy albo nieużywane domowe sprzęty typu AGD czy RTV. Każdy tysiąc złotych poprawia warunki, na których bierzesz kredyt.

Na ile musisz się zadłużyć? Przykładowo uzbierałeś 50 tys. wkładu własnego. Pozostaje pytanie ile chcesz jeszcze wziąć kredytu? Czy wystarczy ci mieszkanie za 200 tys. zł czy będziesz szukać za 300 tys. zł? Zastanów się czego szukasz i jaka nieruchomość jest w zasięgu twojej kieszeni. Być może warto kupić tańsze mieszkanie, które można szybko spłacić, a potem albo wynajmować albo sprzedać. Zyski z najmu lub sprzedaży można wówczas przeznaczyć na zakup docelowej nieruchomości. Mając doświadczenie w spłacie jednego kredytu, kolejny zaciągniesz z większą świadomością. Wpływ na to jakie mieszkanie kupisz, tzw. pierwsze czy docelowe, ma twój wiek. Banki patrzą nie tylko na umowę, wysokość zarobków, ale i zaglądają w metrykę. Im jesteś starszy tym trudniej o kredyt.

Wybór banku, zanim podpiszesz porównaj oferty

Wiedząc jakiego mieszkania szukasz i na ile chcesz się zadłużyć pozostaje wybór banku. Złóż wnioski kredytowe co najmniej do trzech instytucji. Nie spiesz się, porównaj ofertę pod kontem oprocentowania kredytu, prowizji i opłat dodatkowych. Musisz też wybrać raty: równe lub malejące. Przy pierwszych ciężar spłaty rozłoży się po równo na wszystkie lata, przy drugiej opcji zaczniesz z wysokiej półki aby spłacać coraz mniej.

Nieruchomość warta kredytu

Kupując nieruchomość na kredyt trzeba wziąć pod uwagę jej wartość rynkową i to czy jest szansa, że będzie ona rosła lub malała. Jedną z najgorszych sytuacji jest ta, w której ty wciąż spłacasz kredyt, a mieszkanie traci na wartości bo np. obok powstaje ruchliwa ulica, hurtownia, czy po prostu budynek wymaga gruntownego remontu. Inwestycje kupione na kredyt muszą być tego warte, czyli posiadać jakiś niepodważalny atut. Jeśli budynek jest w średnim stanie, to mieszkanie musi mieć dobrą lokalizację, która wybroni go przed znacznym spadkiem ceny np. może leżeć blisko metra lub atrakcyjnego parku miejskiego. Atuty powinno posiadać też samo mieszkanie. Może to być słoneczna kuchnia i salon, atrakcyjny rozkład (bez amfilad, wąskiego korytarza lub ciemnej kuchni), balkon. Plusem jest też winda w bloku.

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ

KATEGORIA: Jak spłacić dług

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU